Tydzień Austriacki w GTS. Degustacje wina, spektakle, kino, spotkania podróżnicze i literackie

Od piątku, 29 listopada, do soboty, 7 grudnia, 2019 r. w Gdańsku trwać będzie Tydzień Austriacki. To kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Teatru Europy i Świata” organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski. Po raz pierwszy festiwal zawita także do Sopotu.
26.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas Tygodnia Austriackiego, który rozpocznie się 29 listopada 2019 r., zobaczymy m.in. spektakl na podstawie głośnej sztuki Elfriede Jelinek, dotyczącej prawdziwych wydarzeń: „Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady”
Podczas Tygodnia Austriackiego, który rozpocznie się 29 listopada 2019 r., zobaczymy m.in. spektakl na podstawie głośnej sztuki Elfriede Jelinek, dotyczącej prawdziwych wydarzeń: „Rechnitz. Opera - Anioł Zagłady”
mat. prasowe

 

Przełom listopada i grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) upłynie pod znakiem kultury i sztuki Austrii podczas Tygodnia Austriackiego - kolejnego wydarzenia z cyklu tygodni narodowych w GTS, organizowanego pod hasłem „Teatry Europy i Świata”.

- Austria literaturą stoi, dlatego nacisk jest na działania literacko-teatralne, tych znajdziemy w programie najwięcej - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Zaprezentujemy przedstawienia z Austrii i z Polski, będą to sztuki austriackie. Repertuar jest bardzo ciekawy, proponujemy naszej publiczności m.in. po raz pierwszy dramat czytany, performatywny. Oprócz tego odbędą się spotkania z tłumaczami i z poezją. Dużo będzie się działo.

 

Tydzień Austriacki zakończy teatr tańca - zobaczymy „Models of Reality” w wykonaniu słynnego zespołu Liquid Loft
Tydzień Austriacki zakończy teatr tańca - zobaczymy „Models of Reality” w wykonaniu słynnego zespołu Liquid Loft
mat. prasowe

 

Tydzień Austriacki rozpocznie się w piątek, 29 listopada i potrwa do soboty, 7 grudnia. W bogatym, wbrew nazwie przeszło tygodniowym programie znajdą się spektakle dramatyczne, taneczne i operowe, performatywne czytanie dramatu, a także koncert, wystawa fotografii Graz Selection III, przegląd filmów, spotkania z literaturą, wykłady i degustacje.

Królować będą dwa nazwiska, bodaj najsłynniejszych po dziś dzień austriackich twórców: Thomasa Bernharda i Elfriede Jelinek. Utwór tego pierwszego autora, zatytułowany „Siła przyzwyczajenia - Cyrk egzystencjalny” w wykonaniu zespołu Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, w koprodukcji z Teatrem Atelier w Sopocie, otworzy Tydzień Austriacki.

- Bernhard jest ulubionym autorem wielu reżyserów, w tym Krystiana Lupy, który wielokrotnie reżyserował sztuki tego autora w telewizji i w teatrze. Jelinek to noblistka i wielkie nazwisko, oczywiście również kontrowersyjne, co nie wszystkim się podoba. Pokażemy jej bardzo wstrząsające przedstawienie w wykonaniu Teatru Rozmaitości z Warszawy - zdradza prof. Limon.

 

Program Tygodnia Austriackiego:

 

Piątek, 29 listopada

18.00 - Otwarcie: PHOTO GRAZ SELECTION III - wernisaż, wystawa, GTS

19.00 - SIŁA PRZYZWYCZAJENIA (Cyrk egzystencjalny), Thomas Bernhard, reż. Andre Ochodlo, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, 1h40, spektakl, GTS

 

Sobota, 30 listopada

15.00 - BIAŁA WSTĄŻKA, reż. Michael Haneke, 2009, 2h24, film, IKM

17.30 - EKOLOGIA I NATURA AUSTRIACKIEGO WINA - spotkanie i degustacja, GTS

19.00 - KLAUS PAIER & ASJA VALCIC, duet jazzowy, koncert, GTS

 

Niedziela, 1 grudnia

15.00 - JESTEŚMY WASZYMI PRZYJACIÓŁMI, reż. Hubert Sauper, 2014, 1h24, film, Kino Kameralne Cafe

17.30 - THOMAS BERNHARD PO POLSKU - spotkanie literackie z tłumaczką Sławą Lisiecką, prowadzenie: Adam Lipszyc, GTS

19.00 - MRÓZ (Frost), Thomas Bernhard, reż. Sabine Mitterecker, Theatre.Punkt w Wiedniu, 1h10, GTS

 

Poniedziałek, 2 grudnia

18.00 - LITERATURA AUSTRIACKA NA KOZETCE - spotkanie literackie z Adamem Lipszycem (i Ewą Modzelewską-Kossowską), prowadzenie: dr Monika Żółkoś, GTS

19.30 - CLAUS PEYMANN OPUSZCZA BOCHUM I JAKO DYREKTOR BURGTHEATER UDAJE SIĘ DO WIEDNIA, Thomas Bernhard - czytanie performatywne Anna Kociarz i Robert Ninkiewicz, reż. Piotr Biedroń, GTS

 

Wtorek, 3 grudnia

19.00 - CHWAŁA DZIWKOM, reż. Michael Glawogger, 2011, 1h34, film, Kino Kameralne Cafe

 

Środa, 4 grudnia

19.00 - RECHNITZ. OPERA - ANIOŁ ZAGŁADY, Elfriede Jelinek, reż. Katarzyna Kalwat, TR Warszawa, 2h, po spektaklu spotkanie z Moniką Muskałą (tłumacz, dramaturg), GTS

 

Czwartek, 5 grudnia

17.00 - WIECZÓR POEZJI AUSTRIACKIEJ, spotkanie literackie z wprowadzeniem prof. Stefana H. Kaszyńskiego, Teatr BOTO, Sopot

 

Piątek, 6 grudnia

18.00 - RAJ-MIŁOŚĆ, reż. Ulrich Seidl, 2012, 2h, film, Kino Kameralne Cafe

 

Sobota, 7 grudnia

19.00 - MODELS OF REALITY, choreografia Chris Haring, Liquid Loft - teatr tańca, 1h, GTS

 

Bilety: https://teatrszekspirowski.pl/kup-bilet/

 

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024