Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Twórcy komiksu o Józefie Piłsudskim poszukiwani! Czekają atrakcyjne nagrody

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ogłasza konkurs na komiks inspirowany wybranymi wydarzeniami z życia... Józefa Piłsudskiego. Konkurs jest otwarty dla wszystkich, zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca 2018 r. Zwycięski pomysł zostanie wydany, a autor - nagrodzony finansowo.

Twórcy komiksu o Józefie Piłsudskim poszukiwani! Czekają atrakcyjne nagrody
A
A
data publikacji: 31 marca 2018 r.

mat. prasowe

- Każdy może spróbować swoich sił w konkursie, zarówno amatorzy, jak i osoby doświadczone - zachęca Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Myślę, że to dobra droga, aby szczególnie debiutanci mogli sprawdzić swoje umiejętności. Nie ukrywam, że chcielibyśmy w ten sposób trochę otworzyć ten rynek.

Warunkiem wzięcia udziału jest wysłanie zgłoszenia zawierającego zarys scenariusza (konspekt) oraz cztery przykładowe strony A4 z rysunkami, na temat poświęcony życiu i/lub osiągnięciom Józefa Piłsudskiego w kontekście odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r.

- To temat z jednej strony związany z obchodami rocznicy, a przy okazji jest takim „pójściem za ciosem” z naszej strony. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy konkurs w podobnej formie na komiks o Hansie Memlingu z okazji roku mu poświęconego. Wyłoniliśmy zwycięską pracę Łukasza Pawlaka, który wykonał scenariusz i rysunek. Ten komiks cieszył się, i nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, przetłumaczyliśmy go nawet na język angielski. Stwierdziliśmy, że może w ten niekonwencjonalny sposób spróbujemy od nowa spojrzeć na postać i dokonania Piłsudskiego - tłumaczy Czaja.

Jedna z kart 48-stronicowego komiksu Łukasza Pawlaka poświęconego Hansowi Memlingowi
Jedna z kart 48-stronicowego komiksu Łukasza Pawlaka poświęconego Hansowi Memlingowi
mat. prasowe

Prace konkursowe muszą być inspirowane wybranymi wydarzeniami z życia Marszałka do momentu ukształtowania się odrodzonej państwowości polskiej - np. ważnymi wydarzeniami w życiu młodego Józefa Piłsudskiego, kształtowaniem się jego postaw patriotycznych, jego działalnością polityczną w okresie zaborów, walką na frontach I wojny światowej czy działalnością w Legionach Polskich. Z racji regionu, w jakim rozgrywa się konkurs organizatorzy zachęcają też, by inspirować się wydarzeniami związanymi z Pomorzem i Gdańskiem w kontekście biografii Marszałka (np. pobytem w gdańskim więzieniu), ale i wydarzeniami i rolą Piłsudskiego w procesie odzyskiwania niepodległości przez naród polski w 1918 roku - walką o kształt granic oraz jego rolą w obronie odrodzonego państwa polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Fabuła musi wystarczyć na 48 stron. - Techniki nie narzucamy, może być dowolna. Może być rysowane ręcznie lub przy pomocy programu, nie ograniczamy żadnych form - dodaje Czaja. - Rysunki będą oceniane pod kątem techniki i kreski. Jeśli chodzi o scenariusz, nieco wyżej punktowane na pewno będą wątki np. związane z Pomorzem i Gdańskiem albo rzucające niekonwencjonalne spojrzenie na historię Piłsudskiego i jego wpływ na przebieg polskiej historii.

Do konkursu mogą się zgłaszać wszystkie osoby pełnoletnie. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Działu Promocji Literatury WiMBP w Gdańsku do 15 czerwca 2018 r. (e-mail: promocja@wbpg.org.pl). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca czerwca, premiera albumu zaplanowana została na IV kwartał 2018 r. Nagrodą w konkursie jest wydanie komiksu, jego dystrybucja (komiks będzie dostępny m.in. w filiach WiMBP w Gdańsku oraz w regularnej sprzedaży) i promocja, a także honorarium w wysokości 8 tys. zł (za rysunek i scenariusz łącznie).

Prace oceni jury, w skład którego wejdą twórcy komiksowi, pracownicy WiMBP w Gdańsku, przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Szczegółowe informacje, wraz z regulaminem konkursu, dostępne są na stronie www.wbpg.org.pl.

Fundatorem nagrody jest Marszałek Województwa Pomorskiego.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora