• Start
  • Wiadomości
  • Twoje prawa podczas protestu - gdańskie prawniczki przygotowały broszurę informacyjną

Twoje prawa podczas protestu - gdańskie prawniczki przygotowały broszurę informacyjną

- Przypominanie obywatelom o ich prawach jest konieczne, zwłaszcza w obecnej sytuacji - mówi gdańska adwokatka Dominka Leszczyńska-Wielińska, współautorka broszury z podstawowymi informacjami prawnymi skierowanymi do manifestantów. Czy i jak wolno protestować? Do czego mam prawo w przypadku zatrzymania? - to tylko część kwestii poruszonych w broszurze.
05.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. tłum ludzi w maseczkach i z transparentami, napisy: a ja lubię wolmość, oj Jarek, a Mikołaj patrzy; grzecznie proszę wyp...dalać.
Prawo do uczestniczenia obywateli w pokojowych zgromadzeniach jest zapewnione w Konstytucji - nz. haloweenowy protest pod biurami posłów PiS przy Targu Drzewnym w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji przetaczają się przez całą Polskę od ponad dwóch tygodni, również w Gdańsku i całym Trójmieście - odbywają się nieprzerwanie, w różnej formie.

Dwie gdańskie adwokatki przygotowały broszurę z podstawowymi informacjami prawnymi skierowanymi do manifestantów. Nie tylko opublikowały je w mediach społecznościowych, były także rozdawane w wersji papierowej podczas demonstracji. 

“Prawo do uczestniczenia obywateli w pokojowych zgromadzeniach jest zapewnione w Konstytucji, zaś jego ograniczenie może nastąpić jedynie w drodze ustawy, a nawet w takim wypadku ograniczenie nie może w żadnym wypadku naruszać istoty tej wolności.” - czytamy m.in. w poście na Fb, pod którym jedna z jej współautorek - adw. Dominika Leszczyńska-Wielińska umieściła wspomnianą broszurę, a w niej - informacje na temat roli policji w przypadku pokojowych zgromadzeń i prawach osoby zatrzymanej w takiej sytuacji.

BROSZURA AUTORSTWA GDAŃSKICH ADWOKATEK

Broszura dwóch gdańskich adwokatek

 

- Przypominanie obywatelom o ich prawach jest konieczne, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Opracowanie broszury było pomysłem mojej koleżanki, adwokatki Elżbiety Bansleben, która na co dzień zajmuje się sprawami cywilnymi. Ja z kolei od ponad 15 lat zajmuję się wyłącznie sprawami karnymi, postanowiłyśmy więc przygotować materiał wspólnie - mówi  adw. Dominika Leszczyńska-Wielińska. - Protestująca część społeczeństwa powinna wiedzieć, jakie ma prawa, w sytuacji gdy państwo zareaguje na bunt w sposób represyjny. W broszurze zamieściłyśmy podstawowe informacje o prawach osób zatrzymanych. Zatrzymanie przez policję wiąże się z reakcją emocjonalną, a wiadomo przecież, że człowiek w takiej sytuacji może działać nieracjonalnie, tym bardziej warto znać swoje prawa, jeśli zatrzyma kogoś policja podczas demonstracji, a większość społeczeństwa nie ma o tym pojęcia.

Adwokatka Dominika Leszczyńska-Wielińska, karnistka z 15-letnim stażem
Adwokatka Dominika Leszczyńska-Wielińska, karnistka z 15-letnim stażem
fot. Renata Dąbrowska

 

Prawniczka podkreśla, że głównym prawem zatrzymanego jest prawo do adwokata, również podczas zatrzymania - nie tylko w sytuacji bycia osobą podejrzaną. 

- Z uwagi na ograniczoną objętość broszury, nie wdawałyśmy się w szczegóły, ale pamiętać trzeba o prawie niezwłocznego, bezpośredniego kontaktu z adwokatem i prawie milczenia do momentu jego przybycia. Funkcjonariusz po dowiezieniu zatrzymanego na komisariat wypełnia protokół zatrzymania i pyta go, czy chce on z tego prawa skorzystać - wyjaśnia Dominika Leszczyńska -Wielicka. - “Tak” odpowiada zatrzymany, ale jeśli nawet zna nazwisko adwokata, ale nie ma jego numeru telefonu, to tylko od dobrej woli policjanta zależy, czy znajdzie kontakt do wskazanego prawnika na stronie internetowej właściwej Izby Adwokackiej. 

Dlatego - radzi adwokatka - warto zawczasu zapisać sobie numer telefonu na nadgarstku. Rady Adwokackie w całej Polsce, publikują listy adwokatów gotowych pro bono pomóc osobom zatrzymanym w trakcie demonstracji. Link do strony Pomorskiej Rady Adwokackiej.

W kontakcie z adwokatem pomóc może też bliska osoba, którą zatrzymany również ma prawo poinformować o sytuacji, w jakiej się znalazł.

Podkreślić trzeba, że póki co gdańska policja swoją dbałością o bezpieczeństwo demonstrantów zasłużyła sobie na dedykowany jej protest pod hasłem “Strajkujemy i dziękujemy”, który odbył się 2 listopada.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku