PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Twoje dziecko lubi sport i wodę? Jest szkoła, która mu się spodoba. Rekrutacja niebawem

Twoje dziecko lubi sport i wodę? Jest szkoła, która mu się spodoba. Rekrutacja niebawem
Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku powstała, aby wśród dzieci i młodzieży rozwijać zainteresowanie sportami wodnymi: wioślarstwem, żeglarstwem i kajakarstwem. W marcu rusza rekrutacja do klas pierwszych. Według zapewnień dyrekcji niezależnie od ilości uczniów w szkole, jedna klasa nigdy nie przekroczy 15 osób.

Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku to nowa placówka. Powstała we wrześniu 2017 roku. Mieści się w budynku, w którym znajdują się także Gimnazjum nr 6 oraz VI Liceum Ogólnokształcące. Trzy placówki razem tworzą ZSO nr 6 z siedzibą przy ul. Głębokiej 11.

Choć jest to szkoła publiczna, przypomina nieco prywatną. Aktualnie jest tu tylko sześć klas (po jednej klasie pierwszej, piątej i szóstej oraz trzy siódme), co w efekcie daje liczbę 54 uczniów uczęszczających do tej szkoły. To bardzo dobre warunki nie tylko dla najmłodszych, ale też dla nauczycieli, którzy mają możliwość skupienia uwagi na każdym dziecku z osobna.

Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 w rzeczywistości prowadzi rekrutację przez cały rok. Ponieważ w marcu rozpoczynają się nabory do klas pierwszych, proces ten nie ominie i tej placówki. Liczba utworzonych klas pierwszych zostanie podyktowana liczbą chętnych uczniów. Niezależnie od ich ilości, jedna klasa nigdy nie przekroczy w tej szkole 15 uczniów.

- Wynika to ze specyfiki sportów wodnych - wyjaśnia Piotr Kamola, trener żeglarstwa w SPMS. - Żeglarstwo jest sportem wymagającym dobrego zabezpieczenia. To nie jest niebezpieczny sport, ale wymaga porządnej obstawy. Jeśli dzieci byłoby więcej, nie bylibyśmy w stanie bezpiecznie przeprowadzić zajęć na łódkach. Dlatego niewielkie klasy stwarzają doskonałe warunki do nauki.


Nieliczne klasy to olbrzymi atut zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli
Nieliczne klasy to olbrzymi atut zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli
Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Dziecko, które chciałoby dostać się do tej szkoły, musi spełniać dwa warunki. Nie może bać się wody oraz musi wykazać się ogólną sprawnością fizyczną. Testy sportowe czekają wszystkich, którzy wezmą udział w rekrutacji.

Liczba zajęć sportowych proponowanych w placówce dobierana jest indywidualnie do konkretnej klasy. Tygodniowo uczniowie realizują około 12 godzin zajęć ze sportów wodnych i 4 godziny wychowania fizycznego.

Szkoła dysponuje własną przystanią wodną, sprzętem pływającym, halą sportową, salą z ergometrami wioślarskimi, siłownią oraz kompleksem boisk do gier zespołowych. Gdy pora roku jest odpowiednia, uczniowie większość zajęć sportowych odbywają na wodzie. Gdy pogoda uniemożliwia taką aktywność, uczniom proponowane są lekcje ogólnorozwojowe. Zaliczyć do nich należy również zajęcia na ściankach wspinaczkowych, a od niedawna uczniowie korzystają także z nowego basenu na Stogach.

SPMS nr 94 ściśle współpracuje z Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS im. Krzysztofa Zawalskiego i Klubem Sportowym AZS AWFiS Gdańsk.


ZOBACZ FILM ZE SZKOŁY


- Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego, jak sama nazwa wskazuje, przygotowuje dzieci do uprawiania sportu wyczynowego - mówi Mariusz Pluta, dyrektor ZSO nr 6. - Liczymy, że nasi wychowankowie zdobywać będą najważniejsze, sportowe tytuły.

- 10 marca zaplanowaliśmy dzień otwarty placówki, to dobra okazja, by zapoznać się z ofertą szkoły - mówi Michał Rychlicki, wicedyrektor ds. sportowych w SPMS - Zależy nam na tym, by była to szkoła rodzinna, w której mamy bardzo dobry kontakt nie tylko z uczniami, ale także z ich rodzicami. Już teraz, dwa razy w tygodniu, zapraszamy rodziców na zajęcia na ergometrze wioślarskim. Docelowo będziemy im także proponować zajęcia na wodzie. Zależy nam na pełnej integracji. Chcielibyśmy także, żeby rodzice nie stronili od sportu i dawali przykład swoim pociechom.


O SPMP pisaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.

Po naszej publikacji, ojciec chłopca, który trenuje windsurfing, postanowił zainteresować się placówką.

- Dowiedziałem się o szkole dzięki artykułowi znalezionemu na portalu gdansk.pl - mówi Jarosław Krzyśków. - W Gdańsku niewiele jest szkół sportowych, a syn ma talent, który warto rozwijać. Postanowiliśmy więc, że od września tego roku, Łukasz zacznie czwartą klasę właśnie w SPMS. Nie oznacza to, że zrezygnujemy z dodatkowych zajęć windsurfingu. Na nie syn nadal będzie uczęszczał, choć wiem, że są plany, by takie zajęcia również pojawiły się w szkole.Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze