PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Twoja dzielnica - Twój Gdańsk: Letnica

Twoja dzielnica - Twój Gdańsk: Letnica
Letnica mogłaby mieć nawet o 9 tysięcy mieszkańców więcej niż obecnie. A nowi przedsiębiorcy, którzy założyliby tu siedziby swoich firm, mogliby stworzyć nawet 20 tysięcy miejsc pracy. Jest na to miejsce. O wielkim potencjale wciąż rewitalizowanej dzielnicy Gdańska opowiadał w środę prezydent miasta Paweł Adamowicz podczas spotkania z letniczanami.

Wśród osób docenionych za działania na rzecz mieszkańców Letnicy znalazł się Wiesław Siemiński, założyciel Klubu Seniora.
Wśród osób docenionych za działania na rzecz mieszkańców Letnicy znalazł się Wiesław Siemiński, założyciel Klubu Seniora.
Jerzy Pinkas

Prezydent Gdańska spotkał się z mieszkańcami Letnicy w siedzibie AmberExpo w ramach cyklicznych spotkań „Twoja dzielnica – Twój Gdańsk”. Pojawiło się na nim ponad sto osób, w tym wiele młodych rodzin z dziećmi wesoło dokazującymi w trakcie spotkania.

Była to nie tylko prezentacja działań samorządu, ale też miła okazja do wyróżnienia trojga bardzo aktywnych mieszkańców Letnicy: Hanny Dampcy z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Janiny Mateusiak, wieloletniej lokalnej aktywistki, oraz Wiesława Siemińskiego, twórcy dzielnicowego Klubu Seniora.

Letnica przez wiele lat była na ustach prawie wszystkich gdańszczan za sprawą zarządzonej w dzielnicy rewitalizacji. Wiele budynków odzyskało dawny blask, powstały też nowe obiekty, w tym mieszkania wybudowane przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Na tym jednak nie koniec. Prezydent Adamowicz podkreślał, że za kilka miesięcy będzie to jedna z najlepiej skomunikowanych dzielnic w mieście.

– Jest szansa, że wiosną 2016 roku przejedziemy się tunelem pod Martwą Wisłą. Myślę, że kwiecień jest realnym terminem – mówił prezydent Adamowicz, przyznając także, że miasto szuka inwestora, który zainteresowałby się terenami wokół „bursztynowego” stadionu. Do zagospodarowania jest tam pięć hektarów.

Letnica, zgodnie z miejskimi planami, ma bowiem stać się także centrum rozrywkowym, a to dlatego właśnie, że będzie dobrze skomunikowana. W sąsiedztwie stadionu mile widziany będzie np. park wodny.

– Inwestycja zostałaby zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto przekazałoby grunty, a prywatny inwestor z własnych środków musiałby wykonać samą inwestycję – podkreślał prezydent Gdańska.

Podczas spotkania mieszkańcy dowiedzieli się, że na rok 2017 planowana jest kompleksowa przebudowa ul. Narwickiej, w tym wymiana podziemnych sieci. Tymczasem w ramach głosowania na projekty przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego zwyciężyła budowa chodnika na tej ulicy.

– Jeśli wnioskodawca się zgodzi, to pieniądze, które miały zostać przeznaczone na chodnik, zostaną wydane na wycinkę drzew wzdłuż Narwickiej, umożliwiając rozbudowę i przebudowę jezdni. Teren pod chodnik tymczasowo przystosujemy do ruchu pieszego – zaproponował prezydent. – Cała ulica Narwicka zostanie porządnie zrobiona.

Zgodnie z szacunkami, w Letnicy znajduje się obecnie około 300 tys. mkw. powierzchni do zagospodarowania. Na takim obszarze mogą powstać mieszkania dla nawet dziewięciu tysięcy osób bądź biurowce zapewniające aż 20 tysięcy miejsc pracy.

– Oczywiście, są też rezerwy terenowe pod ewentualną budowę żłobka i przedszkola, a także szkoły. Wszystko zależy od tego, ile osób zdecyduje się na osiedlenie w tej dzielnicy – zaznaczył prezydent Adamowicz i podkreślił, że rewitalizacja Letnicy jeszcze się nie zakończyła.

W środę prezydent miasta zachęcał też letniczan do zgłaszania propozycji inwestycji, jakie ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ich dzielnicy, bądź w innej części miasta, do 2020 roku.

Po spotkaniu z Pawłem Adamowiczem, już w osobnych salach, mieszkańcy mieli okazję porozmawiać o konkretnych sprawach i problemach z wiceprezydentami miasta, specjalizującymi się w danych dziedzinach.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze