PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Twierdza Wisłoujście. Ostatnia szansa na jesienne zwiedzanie

Twierdza Wisłoujście. Ostatnia szansa na jesienne zwiedzanie
Sobota, 30 września, to ostatni dzień otwarcia Twierdzy Wisłoujście dla zwiedzających. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zakończy letni sezon turystyczny w niecodzienny dla obiektów muzealnych sposób: na lądzie i pod wodą… Będzie też można przygotować na ognisku własny prowiant lub zjeść specjały kuchni polowej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na terenie Twierdzy Wisłoujście znajduje się wiele interesujących eksponatów

- 30 września to ostatnia okazja, aby zwiedzić gdańską morską fortyfikację. Zgodnie z tradycją zapraszamy całe rodziny. Własny prowiant będzie można przygotować na ognisku, ale nie zabraknie też żołnierskich specjałów z kuchni polowej, grup rekonstrukcyjnych, a dzięki naszym przewodnikom będzie można poznać historię Twierdzy Wisłoujście. To nie wszystko. Przygotowaliśmy także dodatkowe pakiety - zachęca Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W ramach pakietu zostaną przeprowadzone płatne zajęcia z crossfitu, w cenie 75 zł są różnorodne zajęcia wysiłkowe, wyżywienie przy ognisku, wejście na Twierdzę Wisłoujście oraz niespodzianka. 

- Przeprowadzimy trening w duchu morskich piratów w zabytkowej przestrzeni fortyfikacji. Złożą się na niego zarówno zajęcia ogólnorozwojowe, jak i wytrzymałościowe, które poprowadzi dwóch doświadczonych trenerów. Twierdza Wisłoujście to jedno z piękniejszych miejsc, w których aktywnie można spędzić czas - przekonuje Joanna Fortuna, organizator treningu.

Wyczerpujący trening można zamienić na udział w grze terenowej „Tajemnice Szańca Wschodniego II”. Do udziału w niej upoważnieni będą wszyscy, którzy zakupią 30 września bilet wstępu do Muzeum w cenie 15 lub 7 zł, albo rodzinnego w cenie 35 zł.

- Kilometrowa trasa skryta pod koronami drzew porastających Szaniec Wschodni będzie krótka, ale wymagająca. Jej ukończenie będą utrudniały punkty mylne i zadania. Gra przeznaczona jest dla całych rodzin, grup przyjaciół, ale można wystartować także indywidualnie. Startujemy z dziedzińca fortu. Aby wrócić na Twierdzę warto zachować zakupiony bilet - zachęca Maciej Flis.


Twierdza Wisłoujście

Zakończenie lata będzie miało także miejsce pod wodą. W sobotę, 30 września, o godz. 12:00 i 14:00 na dno fosy zejdzie nurek podwodny w zabytkowym sprzęcie z XX w. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa „Okręty podwodne XVII-XVIII w.”, którą przygotowało Muzeum Nurkowania w Warszawie.

- Już od czasów Arystotelesa ludzie zastanawiali się jak odkryć podwodny świat. Wynalazcy pozostawili po sobie kilka ciekawych projektów, które będzie można zobaczyć w Gdańsku - mówi Lech Trawicki z MHMG.

Sezon letni na Twierdzy zostanie pożegnany z hukiem. O jego zakończeniu będzie przypominać wystrzał z armat o godz. 13:00, 14:00 oraz 15:00.

Sprzedaż biletów będzie prowadzona do godziny 15:30, na pół godziny przed zamknięciem obiektu


Twierdza Wisłoujście zostanie zamknięta dla zwiedzających z dniem 1 października 2017 r (niedziela). Ponowne pełne otwarcie obiektu planowane jest na majowy weekend 2018 r. 

Program w sobotę, 30 września: 

 • 10:00 – otwarcie bram Twierdzy
 • 10:00-16:00 – atrakcje: zwiedzane Twierdzy z przewodnikiem, ognisko, kuchnia polowa, wystawa „Okręty Podwodne XVII-XVIII w.”
 • 11:00 – gra terenowa „Tajemnice Szańca Wschodniego II” (do 15:00)
 • 12:00 – pierwszy pokaz nurkowania
 • 13:00 – szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział
 • 14:00 – drugi pokaz nurkowania; szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział
 • 15:00 – szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział

Program Crossfit w sobotę, 30 wrześnian (cena 75 zł):

 • 9.45–10.00 Zamustrowanie na pokładzie (zbiórka przed brama Twierdzy adres: Gdańsk 80-551; ul. Stara Twierdza 1, sprawy organizacyjne)
 • 10.00–12.00 Pierwsza wachta – manewry startowe ( rzucenie bagaży, przebranie się i zapoznanie z terenem, rozgrzewka i cross trening ogólnorozwojowy)
 • 12.00–12.30 Krzepiąca strawa
 • 12.30–13.45 zwiedzanie miejsca pobytu z licencjonowanymi przewodnikami specjalistami od historii Twierdzy Wisłoujście
 • 14.00 – 15.50 trening wytrzymałościowy
 • 16.00 – niespodzianka

autor: Andrzej Gierszewskioprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl