Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Twierdza Wisłoujście. Ostatnia szansa na jesienne zwiedzanie

Sobota, 30 września, to ostatni dzień otwarcia Twierdzy Wisłoujście dla zwiedzających. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zakończy letni sezon turystyczny w niecodzienny dla obiektów muzealnych sposób: na lądzie i pod wodą… Będzie też można przygotować na ognisku własny prowiant lub zjeść specjały kuchni polowej.

Twierdza Wisłoujście. Ostatnia szansa na jesienne zwiedzanie
A
A
data publikacji: 27 września 2017 r.

Na terenie Twierdzy Wisłoujście znajduje się wiele interesujących eksponatów
Na terenie Twierdzy Wisłoujście znajduje się wiele interesujących eksponatów
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- 30 września to ostatnia okazja, aby zwiedzić gdańską morską fortyfikację. Zgodnie z tradycją zapraszamy całe rodziny. Własny prowiant będzie można przygotować na ognisku, ale nie zabraknie też żołnierskich specjałów z kuchni polowej, grup rekonstrukcyjnych, a dzięki naszym przewodnikom będzie można poznać historię Twierdzy Wisłoujście. To nie wszystko. Przygotowaliśmy także dodatkowe pakiety - zachęca Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W ramach pakietu zostaną przeprowadzone płatne zajęcia z crossfitu, w cenie 75 zł są różnorodne zajęcia wysiłkowe, wyżywienie przy ognisku, wejście na Twierdzę Wisłoujście oraz niespodzianka. 

- Przeprowadzimy trening w duchu morskich piratów w zabytkowej przestrzeni fortyfikacji. Złożą się na niego zarówno zajęcia ogólnorozwojowe, jak i wytrzymałościowe, które poprowadzi dwóch doświadczonych trenerów. Twierdza Wisłoujście to jedno z piękniejszych miejsc, w których aktywnie można spędzić czas - przekonuje Joanna Fortuna, organizator treningu.

Wyczerpujący trening można zamienić na udział w grze terenowej „Tajemnice Szańca Wschodniego II”. Do udziału w niej upoważnieni będą wszyscy, którzy zakupią 30 września bilet wstępu do Muzeum w cenie 15 lub 7 zł, albo rodzinnego w cenie 35 zł.

- Kilometrowa trasa skryta pod koronami drzew porastających Szaniec Wschodni będzie krótka, ale wymagająca. Jej ukończenie będą utrudniały punkty mylne i zadania. Gra przeznaczona jest dla całych rodzin, grup przyjaciół, ale można wystartować także indywidualnie. Startujemy z dziedzińca fortu. Aby wrócić na Twierdzę warto zachować zakupiony bilet - zachęca Maciej Flis.


Twierdza Wisłoujście
Twierdza Wisłoujście
fot. MHMG

Zakończenie lata będzie miało także miejsce pod wodą. W sobotę, 30 września, o godz. 12:00 i 14:00 na dno fosy zejdzie nurek podwodny w zabytkowym sprzęcie z XX w. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa „Okręty podwodne XVII-XVIII w.”, którą przygotowało Muzeum Nurkowania w Warszawie.

- Już od czasów Arystotelesa ludzie zastanawiali się jak odkryć podwodny świat. Wynalazcy pozostawili po sobie kilka ciekawych projektów, które będzie można zobaczyć w Gdańsku - mówi Lech Trawicki z MHMG.

Sezon letni na Twierdzy zostanie pożegnany z hukiem. O jego zakończeniu będzie przypominać wystrzał z armat o godz. 13:00, 14:00 oraz 15:00.

Sprzedaż biletów będzie prowadzona do godziny 15:30, na pół godziny przed zamknięciem obiektu


Twierdza Wisłoujście zostanie zamknięta dla zwiedzających z dniem 1 października 2017 r (niedziela). Ponowne pełne otwarcie obiektu planowane jest na majowy weekend 2018 r. 

Program w sobotę, 30 września: 

 • 10:00 – otwarcie bram Twierdzy
 • 10:00-16:00 – atrakcje: zwiedzane Twierdzy z przewodnikiem, ognisko, kuchnia polowa, wystawa „Okręty Podwodne XVII-XVIII w.”
 • 11:00 – gra terenowa „Tajemnice Szańca Wschodniego II” (do 15:00)
 • 12:00 – pierwszy pokaz nurkowania
 • 13:00 – szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział
 • 14:00 – drugi pokaz nurkowania; szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział
 • 15:00 – szkolenie artyleryjskie i wystrzał z dział

Program Crossfit w sobotę, 30 wrześnian (cena 75 zł):

 • 9.45–10.00 Zamustrowanie na pokładzie (zbiórka przed brama Twierdzy adres: Gdańsk 80-551; ul. Stara Twierdza 1, sprawy organizacyjne)
 • 10.00–12.00 Pierwsza wachta – manewry startowe ( rzucenie bagaży, przebranie się i zapoznanie z terenem, rozgrzewka i cross trening ogólnorozwojowy)
 • 12.00–12.30 Krzepiąca strawa
 • 12.30–13.45 zwiedzanie miejsca pobytu z licencjonowanymi przewodnikami specjalistami od historii Twierdzy Wisłoujście
 • 14.00 – 15.50 trening wytrzymałościowy
 • 16.00 – niespodzianka

autor: Andrzej Gierszewski-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl