PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
“Twarze gdańskiej kultury”. Artystyczny album fotograficzny
“Twarze gdańskiej kultury”. Artystyczny album fotograficzny
Autorami zdjęć są wybitni gdańscy fotoreporterzy Renata Dąbrowska i Rafał Malko. Album powstał, by uczcić 45. edycję nagrody Splendor Gedanensis i ludzi, których nią wyróżniono. Album będzie dostępny bezpłatnie w Klubie Żak od niedzieli, 11 marca.
Anna Sobecka
Anna Sobecka
Renata Dąbrowska


Album “Twarze gdańskiej kultury” zadebiutował w Teatrze Wybrzeże podczas gali wręczania nagrody Splendor Gedanensis. Po raz pierwszy wręczono ją 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Jej 45-lecie sprowokowało miasto do stworzenia artystycznej publikacji.


Okładka albumu Twarze gdańskiej kultury
Okładka albumu Twarze gdańskiej kultury
Mat. prasowe

W albumie znajdziemy 40. portretów ważnych dla gdańskiej kultury postaci uchwyconych w oryginalny i nieoczywisty sposób, ale też dziesięć archiwalnych zdjęć. W publikacji nie mogło bowiem zabraknąć osób, których nie ma już z nami, lecz ciągle czujemy ich obecność i wpływ jaki wywarli na rozwój kultury w Gdańsku, takich jak m.in. badacz dziejów Gdańska i Pomorza Franciszek Mamuszka, reżyser Stanisław Hebanowski, fotograf Zbigniew Kosycarz czy założycielka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej Janina Jarzynówna-Sobczak.


Mieczysław Abramowicz
Mieczysław Abramowicz
Renata Dąbrowska

Wpółczesny panteon artystyczny miasta sportretowali wielokrotni uczestnicy i zdobywcy najwyższych laurów w ogólnopolskich konkursach fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, na co dzień współpracujący z Gazetą Wyborczą, gdańscy fotoreporterzy - Renata Dąbrowska i Rafał Malko. Wśród bohaterów albumu są ludzie uprawiający sztukę - muzycy, poeci, pisarze, malarze, rzeźbiarze, ale też organizatorzy życia kulturalnego w mieście czy dziennikarze i dyrektorzy instytucji kultury.


Leszek Możdżer
Leszek Możdżer
Rafał Malko

Pełne nostalgii portrety uzupełniają intymne zwierzenia bohaterów, które mogą zaskoczyć czytelników. Barbara Szczepuła mówi, że wkurza ją polityka, Paweł Machcewicz, że kocha dźwięk korka wyciąganego z butelki dobrego Malbeca a Mirosław Baka, że uwielbia fotografowanie. Krystynę i Stefana Chwinów uskrzydla to samo - obecność pewnej osoby, a Leszka Możdźera - sprzątanie mieszkania. Jerzy Mazzol mówi, że nigdy nie był szczęśliwszy, Dorota Kolak patrzy częściej pod nogi niż w niebo, a Mikołaj Trzaska chciałby już tylko chodzić po lesie lub siedzieć w domowej kuchni…


Jacek Dehnel
Jacek Dehnel
Rafał Malko

Wydawcą albumu jest Urząd Miejski w Gdańsku - Biuro Prezydenta ds. Kultury we współpracy z Klubem Żak. Bezpłatne egzemplarze książki będą eksponowane w foyer Klubu Żak od niedzieli, 11 marca 2018 roku.


Iwona Borawska
Iwona Borawska
Renata Dąbrowska

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze