• Start
  • Wiadomości
  • Turyści chętnie odwiedzają Muzeum Gdańska. Rekordowy 2018 rok

Turyści chętnie odwiedzają Muzeum Gdańska. Rekordowy 2018 rok

Muzeum Gdańska zrobiło podsumowanie za ubiegły rok i sprawdziło m.in. frekwencję we wszystkich oddziałach. Padł rekord - zanotowano w sumie ponad 400 tys. odwiedzin. To najwyższa frekwencja ogólna w historii tej instytucji.
10.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Licznych odwiedzających w 2018 r. roku przyciągała m.in. wystawa Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV-XVIII w. , prezentowana w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska przy Trakcie Królewskim
Licznych odwiedzających w 2018 r. roku przyciągała m.in. wystawa "Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV-XVIII w.", prezentowana w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska przy Trakcie Królewskim
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Muzeum Gdańska składa się z 9. placówek muzealnych: Muzeum Bursztynu, Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Wartowni nr 1 na Westerplatte, Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Muzeum Nauki Gdańskiej i popularnych wśród miłośników rekonstrukcji historycznych Kuźni Wodnej w Oliwie oraz Twierdzy Wisłoujście. Każda z tych placówek ma swoje grono wiernych fanów i przyciąga różną publiczność, ale gdy zsumujemy wszystkie odwiedziny w ubiegłym roku wyjdzie rekordowa liczba: prawie 407 tysięcy zwiedzających. To aż o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż w poprzednim, 2017 roku.

- Wzrost aktywności w naszym Muzeum to przede wszystkim wynik zmian organizacyjno-finansowych oraz wzmocnienie kadry nowymi specjalistami - wyjaśnia Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Muzeum realizuje takie projekty, jak „Czwartki w Muzeum Gdańska”, „Muzeum Gdańska Seniorom”, a także „Historie Gdańskich Dzielnic”, które cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnych.

Najchętniej odwiedzanym wydarzeniem były „Spotkania z Historią na Westerplatte”, „Majówka z Twierdzą Wisłoujście” oraz festiwal multimedialny „Westerplatte - Światłocienie”. Odwiedziło je odpowiednio 15 tys., 8,5 tys. i 6 tys. osób.


Frekwencja ogólna w oddziałach Muzeum Gdańska w latach 2016-2018
Frekwencja ogólna w oddziałach Muzeum Gdańska w latach 2016-2018
mat. Muzeum Gdańska


„Królewskie” oddziały najchętniej wybierane

Największą popularnością cieszą się niezmiennie położone przy Trakcie Królewskim w gdańskim Głównym Mieście Ratusz Głównego Miasta i Muzeum Bursztynu. Odwiedziło je odpowiednio 108 tys. 329 i 94 tys. 937 osób. Po raz pierwszy w historii frekwencja w Ratuszu przekroczyła 100 tys. odwiedzin.

- To w głównej mierze zasługa otworzenia Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta, czyli nowej sali wystaw czasowych - tłumaczy Ossowski. - W tych pięknych wnętrzach pokazujemy różnorodne wystawy czasowe, zarówno te związane z dziedzictwem naszego miasta, jak i odległe tematyczne, np. zabytki sztuki złotniczej dawnych ludów stepowych.

„Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” - wystawa inaugurująca otwarcie Galerii Palowa
„Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” - wystawa inaugurująca otwarcie Galerii Palowa
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Najlepsze wyniki w historii zanotowały Wartownia nr 1 na Westerplatte oraz Twierdza Wisłoujście. Wzrost frekwencji na Westerplatte to, zdaniem dyrektora, głównie zasługa cieszących się dużą popularnością wydarzeń związanych z rekonstrukcją i pokazem multimedialnym.

- Wartownię odwiedziło ponad 65 tys. osób, w tym blisko 2 tys. podczas 44. urodzin tego oddziału, a remontowaną Twierdzę Wisłoujście - 35 tys. W przypadku Westerplatte zanotowaliśmy wzrost o blisko 80% w stosunku do 2017 roku - mówi dyrektor Ossowski.


Frekwencja w poszczególnych oddziałach Muzeum Gdańska, lata 2016-2018
Frekwencja w poszczególnych oddziałach Muzeum Gdańska, lata 2016-2018
mat. Muzeum Gdańska


Remontowany od stycznia do lipca 2018 roku Dwór Artusa odwiedziło ponad 35 tys. zwiedzających, Dom Uphagena zaś ponad 41 tys. osób. Muzeum Nauki Gdańskiej i Muzeum Poczty Polskiej odwiedziło odpowiednio 12,8 tys. i 10,2 tys. osób. Kuźnia Wodna zanotowała blisko 2,5 tys. wejść. (Warto jednak zaznaczyć, że odnotowane wejścia odbywały się podczas dni festiwalowych związanych z pokazami prac kowali.)


143 wydarzenia w 365 dni

2018 rok był także rekordowy pod względem liczby zorganizowanych wydarzeń. Muzeum Gdańska łącznie przygotowało ich 143, czyli średnio 3 wydarzenia poświęcone historii Gdańska w każdym tygodniu.

Muzea w Polsce i na świecie coraz częściej zmieniają swoją funkcję. Stają się centrum kulturalnym, gdzie mieszkańcy przychodzą spotkać się, odpocząć, ale również poznać swoją historyczną tożsamość. Dlatego cieszę się, że podobne zjawiska obserwujemy również w Gdańsku. Co cieszy jeszcze bardziej, mamy powracających gości, dla których Muzeum Gdańska staje się istotnym miejscem uczestnictwa w kulturze - mówi Ossowski.

W kwietniu 2018 r. Twierdza Wisłoujście otzrymała status Pomnika Historii:


Muzeum chętnie też współpracuje z innymi podmiotami i stowarzyszeniami. Frekwencja na wydarzeniach odbywających się w Muzeum Gdańska, a zrealizowanych przez podmioty zewnętrzne, wyniosła 11 tys. 964 osoby.

- W przyszłym roku będziemy pracować dla naszych gości z takim samym zaangażowaniem. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i współtworzenie naszego Muzeum - komentuje dyrektor instytucji.


Czytaj też: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Pierwszy etap prac rozpoczęty

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej