• Start
  • Wiadomości
  • Tunel światła na ul. Długiej i "Sound of silence" w wykonaniu gdańskich carillonów

Tunel światła na ul. Długiej i "Sound of silence" w wykonaniu gdańskich carillonów

W dniu 13 stycznia 2019 roku, kilka minut przed godz. 20 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika na scenie, gdzie świętowano kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W pierwszą rocznicę tego tragicznego wydarzenia, o godz. 20, na ul. Długiej włączona zostanie specjalna iluminacja przypominająca tunel światła.
13.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
13 stycznia 2020 r. mija rok od tragicznego w skutkach ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
13 stycznia 2020 r. mija rok od tragicznego w skutkach ataku nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na ul. Długiej, na odcinku od Złotej Bramy do Ratusza Głównego Miasta, pojawiło się już kilkadziesiąt specjalnie ustawionych konstrukcji świetlnych. Podesty, na których stoją, znajdują się tuż przy budynkach. Zgodnie z założeniem, będą świecić na drugą stronę ulicy. Postawiono je w taki sposób, by wieczorem, kiedy już zabłysną, stworzyć tunel światła.

- Iluminacje będą palić się przez całą dobę, od poniedziałku 13 stycznia, do wtorku 14 stycznia, do godziny 20.00 - zapowiada Szymon Wróblewski z Biura Prezydenta Gdańska.

Przez świetlny tunel przejdą uczestnicy uroczystości, którą na godz. 19.45 zaplanowano przy budynku zabytkowej Katowni. Stąd przejdą do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20.30 zaplanowano modlitwę międzywyznaniową.

W czasie przejścia do świątyni, carillony w wieży Ratusza Głównego Miasta wygrywać będą utwór "Sound of Silence", który stał się pieśnią - symbolem tragicznych dni 13-14 stycznia 2019 r. i żałoby, jaka ogarnęła nie tylko Gdańsk.

Gdańsk pamięta prezydenta Pawła Adamowicza. PROGRAM UROCZYSTOŚCI


W poniedziałek, około godz. 19.45, w miejscu, gdzie rok temu stała scena, na której doszło do zabójstwa, na znak pamięci o prezydencie Pawle Adamowiczu, w okolicach Katowni zostanie odsłonięta tablica poświęcona jego osobie. W uroczystości wezmą udział m.in. najbliżsi Pawła Adamowicza, w tym jego brat Piotr i żona Magdalena, a także Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W miejscu, w którym w zeszłym roku stała scena, zostanie zainstalowany w jezdni specjalny znak.

Aleja Pawła Adamowicza uroczyście otwarta w rocznicę zamachu, 13 stycznia


Co ważne, wydarzenie to ma charakter imprezy masowej. W związku z tym na jej teren nie można wnosić żadnych niebezpiecznych rzeczy. Do tych zaliczane są m.in. znicze, świece, itp. Jeżeli ktoś z Państwa będzie miał potrzebę przyniesienia i zapalenia zniczy w miejscu, w którym doszło do ataku, te będą odbierane przez wolonatariuszy i przenoszone na specjalnie przygotowane podesty. Przez nich zostaną też odpalone. Podesty ustawione są przy gmachu Bractwa Św. Jerzego, na zieleńcu przy ul. Bogusławskiego i przy Katowni.

 

Przy budynku Katowni ustawiono też dwa duże telebimy, jeden od strony ul. Bogusławskiego, drugi - od strony Targu Węglowego. Każdy więc będzie miał możliwość zobaczenia tego, co będzie się działo przy samej Katowni.

W Bazylice Mariackiej o godz. 20.30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań obecnych w naszym mieście.

Do wtorku, 14 stycznia, Bazylika Mariacka będzie czynna do godz. 22.00.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę