Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tunel pod Martwą Wisłą imienia abp Tadeusza Gocłowskiego

Radni Miasta Gdańska jednogłośnie przyjęli dziś uchwałę nadającą nazwę „Tunel im. abp. Tadeusza Gocłowskiego” pierwszemu tunelowi drogowemu w Polsce przebiegającemu pod wodą - tunelowi pod Martwą Wisłą.

Tunel pod Martwą Wisłą imienia abp Tadeusza Gocłowskiego
A
A
data publikacji: 30 czerwca 2016 r.

Tunel pod Martwą Wisłą został otwarty 24 kwietnia 2016 roku
Tunel pod Martwą Wisłą został otwarty 24 kwietnia 2016 roku
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w Gdańsku 3 maja 2016 r. Z wnioskiem o nadanie nazwy tunelowi w Letnicy i Przeróbce wystąpił w czerwcu Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Przypomnijmy, że 28 kwietnia 2016 r. Rada Miasta przyznała arcybiskupowi Tadeuszowi Gocłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.


Z uzasadnienia uchwały:

Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 r. w Piskach. Ksiądz Gocłowski święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. Studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i na Papieskim Uniwersytecie Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego. Był wykładowcą w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie i w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku, gdzie trzykrotnie był rektorem. W 1984 r. został biskupem diecezjalnym w Gdańsku, zaś w 1992 r. otrzymał nominację na arcybiskupa metropolitę gdańskiego.

Dwukrotnie w swojej diecezji gościł papieża Jana Pawła II – w 1987 i 1999 r. W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Odegrał znaczącą rolę w wydarzeniach politycznych lat 80 i 90. Jako przedstawiciel Kościoła brał udział w rozmowach strony opozycyjnej z władzami PRL. W latach 1988 –1989 uczestniczył w rozmowach w Magdalence.

W 2011 r. został odznaczony Orderem Orła Białego za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju i za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi. Historia Gdańska ostatnich kilkudziesięciu lat w sposób nierozerwalny związana jest z osobą i działalnością arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Odcisnął na niej swoje głębokie piętno. Czas jego posługi biskupiej w grodzie nad Motławą przypadł na jeden z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Polski. W latach osiemdziesiątych XX wieku arcybiskup Tadeusz Gocłowski dał się poznać jako niestrudzony obrońca praw robotników i związkowców z NSZZ „Solidarność”. Doskonale rozumiał historyczną rolę „Solidarności” i w trudnych latach wspierał środowisko gdańskiej opozycji demokratycznej.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski był także między innymi członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, współprzewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy”.


Czytaj także o abp Gocłowskim:

Pożegnaliśmy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego [RELACJA]

Marta Gocłowska, krewna: o zmarłym arcybiskupie i Gdańsku

Pożegnaliśmy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego - PEŁNA RELACJA 

Do zobaczenia w niebie. Co zawiera testament arcybiskupa

Ostatnia droga abpa Tadeusza Gocłowskiego - ZDJĘCIA


Czytaj także o tunelu pod Martwą Wisłą:

Tłumy pod Martwą Wisłą. W niedzielę jadą auta [WIDEO]

Jeżdżą pod rzeką. Tunel pod Martwą Wisłą - już na całego!

Tunel pod Martwą Wisłą zamkniety. Co się wtedy dzieje? [WIDEO]

Osiem rowerów przejedzie jednym kursem pod Martwą Wisłą

Przyczepa na 20 rowerów ułatwi przejazd pod Martwą Wisłą-
Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
dariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
-
Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
dariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora