Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wraca ruch w przejściu podziemnym między dworcami Gdańsk Główny i PKS

Zakończył się pierwszy etap rozległych prac remontowych na peronie nr 2 na dworcu Gdańsk Główny, oraz w pasażu podziemnym między dworcem kolejowym a dworcem PKS (łączącym ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja). Od poniedziałku, 9 kwietnia 2018 r., przejście będzie już otwarte, zamknięte z kolei zostanie mniejsze przejście podziemne - z budynku dworca na peron nr 1.

Wraca ruch w przejściu podziemnym między dworcami Gdańsk Główny i PKS
A
A
data publikacji: 05 kwietnia 2018 r.

Tunel dworca PKP Gdańsk Główny od 9 kwietnia 2018 r. znów będzie otwarty
Tunel dworca PKP Gdańsk Główny od 9 kwietnia 2018 r. znów będzie otwarty
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

To nowa sytuacja -zmiany są związane z intensywnymi pracami budowlanymi na stacji Gdańsk Główny, które trwają od wakacji ubiegłego roku. Dzięki nim, już wkrótce poprawi się obsługa osób z ograniczoną mobilnością - do dyspozycji pasażerów będą cztery windy oraz schody ruchome na peron nr 1 i peron 2. Bardziej funkcjonalne i estetyczne będą też dwa przejścia podziemne.

Czytaj więcej: Stacja Gdańsk Główny - po remoncie bez barier architektonicznych

Jak poinformowały Polskie Linie Kolejowe S.A. w czwartek, 5 kwietnia, 2018 r., zakończył się pierwszy etap prac, których zakres obejmował peron nr 2 oraz tunel łączący ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja. Wykonawca wymienił część płyt stropowych w okolicach placu przydworcowego oraz pod peronem nr 2 - w tunelu, skuto także stary tynk. Powstał pierwszy szyb, w którym zainstalowana zostanie winda, i wykonano prace pod budowę nowych schodów na peron nr 2. Zdemontowany został peron dalekobieżny nr 2 wraz z wiatami, nawierzchnią i instalacją, usunięto ok. 500 m toru, a w miejscu poprzedniego obiektu - postawiono konstrukcję nowego peronu.

Dla podróżujących to ważna wiadomość, oznacza bowiem, że tunel PKS - miasto (łączący ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja) zostanie otwarty - już w poniedziałek, 9 kwietnia, 2018 r.

Wykonawca zapewni bezpieczne dojście na perony i rozpocznie prace wykończeniowe, mające poprawić funkcjonalność i estetykę tunelu - przejście będzie lepiej oświetlone i czytelnie oznakowane.

W kwietniu kontynuowana będzie budowa nowego peronu nr 2. Wykonawca zacznie stawiać pierwsze elementy zabytkowej wiaty. Położone zostaną płyty z nawierzchnią antypoślizgową. Będzie nowe oświetlenie, ławki i tablice informacyjne. Po zakończeniu wszystkich prac i udostępnieniu peronu, wykonawca rozpocznie przebudowę peronu nr 1.

Uwaga!

W związku z dalszymi pracami, od poniedziałku, 9 kwietnia, do końca czerwca 2018 r. wykonawca zamknie tunel prowadzący z budynku dworca na peron nr 1.

Rozpoczną się zaawansowane prace związane z wymianą płyt stropowych oraz budową wind i schodów ruchomych. Dojście na perony zapewni tunel łączący ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja.

O zmianach informować będą tablice, plakaty oraz ulotki.

Inwestycja na stacji Gdańsk Główny rozpoczęła się 3 lipca 2017 r. i realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 5.1-19.2 „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny.” Wartość projektu wynosi 73,4 mln zł. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Prace budowlane potrwają do stycznia 2020 r. PLK zwiększają komfort obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Przebudowywane są m.in. stacje Szczecin, Kutno, Łowicz, Lublin, Dęblin.

-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl