PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trzydzieści dwie pary świętowały małżeńskie jubileusze. Rekordziści - 70. rocznicę

Trzydzieści dwie pary świętowały małżeńskie jubileusze. Rekordziści - 70. rocznicę
W środę, 27 listopada, 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta odbyły się uroczystości jubileuszowe par małżeńskich z imponującym stażem. Królowały małżeństwa obchodzące Złote Gody, ale bank rozbili rekordziści świętujący Kamienne Gody.
W środę, 27 listopada, 2019 r. 32 gdańskie pary obchodziły małżeńskie jubileusze w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta
W środę, 27 listopada, 2019 r. 32 gdańskie pary obchodziły małżeńskie jubileusze w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Uroczystość poświęcona gdańskim parom małżeńskim świętującym co najmniej Złote Gody (50-lecie małżeństwa) tradycyjnie odbyła się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, w środowe popołudnie, 27 listopada. Do wspólnego świętowania jubileuszu zaproszono tym razem aż 32 pary. Gości powitała gospodyni wydarzenia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Co miesiąc mamy taką uroczystość, ale dzisiaj jest chyba jeszcze bardziej wyjątkowa niż zwykle, bo jest tu ponad 30 par. Każda z tych par to niesamowita historia. Historia miłości, ale pewnie też lepszych i gorszych chwil - jak to bywa w życiu - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - W imieniu gdańszczan i gdańszczanek przyjmijcie proszę wyrazy wdzięczności za wasze życie. Nie jesteście sami - wielu z was jest tutaj dzisiaj ze swoimi bliskimi. To jest wasz wkład w funkcjonowanie tego miasta. Bo to wasi synowie, córki, wnuki, pracują albo będą pracować na rzecz naszej społeczności. Dziękuję.

Małżonkowie celebrujący 50 lat razem - tych było najwięcej - otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP. Jest to jedyne odznaczenie przyznawane przez głowę państwa za staż małżeński.

- Trzeba przebaczać, jeden drugiemu, i wzajemnie się miłować. Bo miłość daje nam wszystko. Wyrozumiałość też jest niezwykle ważna. Jeżeli wzajemnie nie będziemy się tolerowali i rozumieli, to niestety tej miłości nie będzie. I naszego małżeństwa, tak długiego, by nie było. Obchodzimy szczęśliwie 50-lecie ślubu, mamy wspaniałą rodzinę, i oby tak dalej, żebyśmy dożyli i doczekali z mężem jak najwięcej takich rocznic - cieszyła się pani Danuta Kozłowska, która z mężem Stanisławem obchodziła tego dnia Złote Gody.

Pozostałe pary, świętujące tego dnia siedemdziesięcio-, sześćdziesięcio- i pięćdziesięciopięciolecie, odebrały Medale Prezydenta Gdańska. Wszyscy jubilaci otrzymali kwiaty, listy gratulacyjne i drobne upominki, a także oficjalne życzenia.

- Ja sama od 20. lat nie mam już ani babci ani dziadka, więc za każdym razem, kiedy mogę spotkać się z państwem podczas tej uroczystości, wyrażam swoją ogromną wdzięczność za to, że jesteście. Dla mnie stanowicie przykład, jak można żyć, a czasem też, jakich błędów nie popełniać. Miasto Gdańsk organizuje tę uroczystość dla was, właśnie z powodu wielkiej wdzięczności. Mam nadzieję, że za 5, 10, 15 lat spotkam się z wami znowu. Wszystkiego dobrego, czcigodni jubilaci - życzyła prezydent.

 

Dumni jubilaci, mogący pochwalić się co najmniej 50-letnim małżeńskim stażem
Dumni jubilaci, mogący pochwalić się co najmniej 50-letnim małżeńskim stażem
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pary, które w środę, 27 listopada, 2019 r. obchodziły małżeński jubileusz:

70 lat:
1. Marianna i Zdzisław Kwaśnikowie

60 lat:
2. Henryka i Tadeusz Dziedzicowie
3. Czesława i Kazimierz Galusikowie
4. Olga i Edmund Jaworscy
5. Julia i Mieczysław Kaczmarczykowie
6. Władysława i Stanisław Miłoszowie
7. Alina Łuczak-Poznerowicz i Józef Poznerowicz
8. Marianna i Jerzy Rydzewscy

55 lat:
9. Elżbieta i Stanisław Chabikowie
10. Krystyna i Marian Jachurowie
11. Jadwiga i Jan Konkelowie
12. Jadwiga i Mieczysław Patoletowie
13. Halina i Ryszard Rudolfowie

50 lat:
14. Henryka i Jan Cicheccy
15. Jadwiga i Zbigniew Cybalowie
16. Maria i Michał Fedirkowie
17. Dorota i Władysław Harastowiczowie
18. Marianna i Jerzy Kenigowie
19. Danuta i Stanisław Kozłowscy
20. Barbara i Ryszard Krystkowie
21. Helena i Jan Kuliszkowie
22. Wanda i Włodzimierz Kuzawińscy
23. Irena i Kazimierz Lesiewiczowie
24. Ewa i Leszek Kuropatwińscy
25. Zdzisława i Tomasz Marksowie
26. Ewa i Krystian Paczkowscy
27. Janina i Robert Pałubiccy
28. Annamaria i Wiesław Subotowiczowie
29. Wiesława i Andrzej Wapniarscy
30. Krystyna i Ludwik Wiczkowscy
31. Teresa i Tadeusz Zacharzewscy
32. Jadwiga i Kazimierz Zalewscy

 

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze