PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trzy Japonki i ostry rock! Takiej grupy jeszcze tu nie było!

Trzy Japonki i ostry rock! Takiej grupy jeszcze tu nie było!
Żeńskie trio, grające awangardowy rock, zaśpiewa w ojczystym języku. Ta egzotyczna dla nas grupa pojawi się w Gdańsku w Poniedziałek Wielkanocny. Koncert na scenie Teatru Szekspirowskiego to kolejna odsłona cyklu prezentującego pomorskiej publiczności zespoły z różnych stron świata. Wkrótce wystąpi kapela z Bangkoku.

Niech was nie zmyli ich niewinny wygląd - Tricot gra ostro!
Niech was nie zmyli ich niewinny wygląd - Tricot gra ostro!
mat. prasowe

Koncert grupy Tricot jest częścią cyklu „Scena Odkryć” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, promującego artystów niszowych i niezależnych - z kraju i zagranicy. Są wśród nich zarówno debiutanci, jak i muzycy z doświadczeniem, ale mało znani.

- Zależy nam na tym, żeby ściągać do Gdańska takie zespoły, których nikt inny do tej pory tutaj jeszcze nie prezentował - mówi kurator Sceny Odkryć, Janek Rezner. - Kierujemy się nie tylko jakością muzyki, którą prezentują, ale staramy się też wyszukiwać takich artystów, którzy się wyróżniają na tle tego, czego można w Trójmieście doświadczyć na co dzień.

W ramach projektu wystąpili m.in. Fismoll, Lubomyr Melnyk, Mouse On Mars, Olivier Heim, Sleep Party People, William Basinski I Squarepusher. W tym roku „Scena Odkryć” skupia się na egzotycznych brzmieniach - dopiero co trójmiejska publiczność mogła na żywo posłuchać Mulatu Astatke, legendy etiopskiego jazzu, twórcy tego gatunku.

Nakajima, Kida i Sagane

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych w gdańskim teatrze zaprezentuje się interesująca, nieznana w Polsce gwiazda muzyki - Tricot z Kioto w Japonii. Żeńskie trio tworzą: Nakajima Ikkyu (śpiew, gitara), Kida Motoko Motifour (gitara, śpiew) i Sagane Hiromi Hirohiro (bas, śpiew).

Zespół powstał w 2010 roku, a już w latach 2012-2013 wystąpił na najważniejszych festiwalach muzycznych w Japonii: Rock in Japan, Fuji Rock Festival, Arabaki Rock Fest. Rok później trio można było usłyszeć podczas czterech europejskich festiwali muzycznych - m.in. na Pohoda Festival na Słowacji i Volt Festival na Węgrzech.

Muzyka Tricot to energetyczna rockowa mieszanka, z delikatnym wokalem i nieprzewidywalnymi, złożonymi rytmami. Spodoba się fanom post-rockowych brzmień. W Gdańsku dziewczyny zagrają utwory z drugiej płyty „And” i z debiutanckiego albumu, zatytułowanego po prostu „The”. Zaśpiewają w ojczystym języku.

 

Komercja niemile widziana

Tricot to nie jedyny zespół z Japonii zaproszony przez „Scenę Odkryć”.

- W maju wystąpi trio jazzowe Mouse on the Keys z Tokio, a w sierpniu na naszej scenie - po raz pierwszy w Polsce - pojawi się zespół rockowy Toe, dosyć dobrze rozpoznawalny w Japonii. W czerwcu wystąpi z kolei zespół z Bangkoku - zapowiada Rezner.

Jak tłumaczy kurator, koncerty wpisują się w impresaryjną filozofię Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od początku jego działalności: - Zależy nam na prezentowaniu dokonań innych kultur, nie tylko pod kątem muzycznym. Wystarczy spojrzeć na program naszych imprez teatralnych - skupiamy się przede wszystkim na teatrach Europy, organizujemy tygodniowe przeglądy wypełnione sztuką z różnych krajów. W zeszłym roku mieliśmy nawet weekend japoński. Dla GTS priorytetem nie jest to, czy impreza jest skazana na sukces komercyjny i czy artyści są wystarczająco popularni. Często jest wręcz odwrotnie - chcemy pokazywać te rzeczy, które naszym zdaniem są najciekawsze, a niekoniecznie doceniane lub znane.

 

Koncert Tricot rozpocznie się 28 marca 2016 r. o godz. 20. Przed triem wystąpi trójmiejski Gentleman. Bilety: 35 zł, z kartą „Sceny Odkryć” 25 zł.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze