Za bryłę i wnętrze. Trzy gdańskie obiekty nominowane do Property Design Awards 2018

Muzeum II Wojny Światowej, Hotel Puro oraz Hotel Number One są nominowane do architektonicznych nagród Property Design Awards 2018.

Za bryłę i wnętrze. Trzy gdańskie obiekty nominowane do Property Design Awards 2018
A
A
data publikacji: 06 lutego 2018 r.

Wnętrze hotelu Puro w Gdańsku
Wnętrze hotelu Puro w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

To trzecia edycja konkursu Property Design Awards. Nominacje zostały przygotowane na podstawie zgłoszeń czytelników stron Propertynews.pl i Propertydesign.pl oraz głosów jury.

W sumie jest 10 kategorii, a w każdej nominowano po pięć obiektów. Wśród nich są trzy budynki z Gdańska, a także wnętrza z Gdyni i Sopotu. 

Budynek MIIWŚ - nominacja w kategorii Bryła
Budynek MIIWŚ - nominacja w kategorii Bryła
Wojtek Jakubowski/Fotokombinat/ KFP

MIIWŚ 

Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został nominowany w dwóch kategoriach: Bryła - Obiekty Publiczne oraz Design Wnętrza - Obiekty Publiczne. 

Jacek Droszcz, projektant budynku MIIWŚ ze Studia Architektonicznego Kwadrat w Gdyni, mówił nam:

Każdy na swój sposób może ten budynek zdefiniować. Jednemu kojarzy się z wbitym w ziemię elementem, komuś innemu z walącą się kamienicą, jeszcze innemu - z wystającą częścią zapory przeciwczołgowej albo nawet z lotniskowcem. A w nocy - jak bryła jest podświetlona - kojarzy się z płomieniem. Dla wielu jest to przede wszystkim wykrzyknik w przestrzeni - silny znak, który mówi: przyjdź, zobacz, zejdź na wystawę, coś ważnego tu się mieści! Każdy może tę formę na swój sposób odkryć. Pochylenie i zmienne kąty sprawiają, że ta forma z każdej strony wygląda inaczej. Ludzie przychodzą tu po trzy, cztery razy i za każdym razem mają inne skojarzenia. Cieszy nas, że uniknęliśmy jednoznaczności.

 

Po lewej bryła hotelu Puro
Po lewej bryła hotelu Puro
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Hotel Puro

Hotel Puro w Gdańsku (ul. Stągiewna 26) także ma dwie nominacje, w kategoriach: Bryła - Hotel i Design Wnętrza - Hotel. Bryłę zaprojektował KD Kozikowski Desig, a za aranżację przestrzeni hotelowych odpowiada londyńskie studio DeSallesFlint.

Jak o hotelu Puro pisze portal Propery Design: 

"Lampy inspirowane strukturą portowych żurawi w zapierającym dech w piersiach, wysokim na osiem pięter, atrium, naturalne tkaniny (len, skóra, bawełna), drewniane i metalowe wykończenia, rdzawa paleta barw. Niemalże czuć zapach worków zboża w spichlerzach i nadmorską, portową bryzę. Ważnym elementem filozofii Puro jest współpraca z artystami związanymi z lokalnym kontekstem. W lobby wyeksponowane są ceramiczne rzeźby Olgi Milczyńskiej, obiekty autorstwa Marty Szostek z wkomponowanymi elementami znalezionymi na terenie Stoczni Gdańskiej, fotografie lotnicze Kacpra Kowalskiego i dokumentujące życie Stoczni prace Michała Szlagi".

Lobby Hotelu Number One w Gdańsku
Lobby Hotelu Number One w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Hotel Number One 

W kategorii Design Wnętrze - Hotel nominowano także Hotel Number One (ul. Jaglana 4). Tu za pokoje odpowiadała pracownia Ideograf, a za projekt wnętrz, czyli lobby, restaurację, korytarze, salę konferencyjną i spa - Sikora Wnętrza. 

Portal Bryła.pl opisuje lobby Hotelu Number One: 

"W projekcie lobby i części restauracyjnej nowego gdańskiego hotelu zastosowano kolaż materiałów, tekstur i form. Czarna kratownica na suficie i korkowe hokery nadają wnętrzu industrialny charakter. Surowość materiałów takich jak beton i naturalny kamień została przełamana miękkimi kanapami o dużych gabarytach i wyrazistych kolorach. Mieszanie form, kolorów i stylów widoczne jest już w sposobie zestawiania mebli. Obok pikowanej, chabrowej kanapy pojawia się grafitowy, monolityczny, pozbawiony zdobień mebel wypoczynkowy. Całość tworzy spójny efekt przestronnego, a zarazem przytulnego wnętrza z podziałem na mniejsze, osobne strefy. Za ten projekt odpowiada architekt wnętrz Jan Sikora". 

Poza tym nominowano - w kategorii Biura - biuro Nordea Seaport Office w Gdyni; a w kategorii Przestrzeń Handlowo-Usługowa butik Eter w hotelu Sheraton w Sopocie.

Są też nominacje z Warszawy (m.in. Hala Koszyki, Dom Kultury Kadr), Wrocławia (hotel AC by Marriott) czy ze Szczecina (Nabrzeże Starówka w kategorii Przestrzeń Publiczna).

Gala ogłoszenia zwycięzców i wręczenia statuetek odbędzie się w trakcie 4 Design Days 2018 w Katowicach 15 lutego.

Głosować można tutaj. Trzeba tylko podać swój adres mailowy. 

oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl