• Start
  • Wiadomości
  • Trzy dni Wielkanocy. Pomoc medyczna nocą i w święta w Gdańsku

Trzy dni Wielkanocy. Pomoc medyczna nocą i w święta w Gdańsku

Przez świąteczny czas osoby potrzebujące pomocy medycznej muszą korzystać z nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Gdańsku takich świadczeń udzielają cztery szpitale i dwie przychodnie. Osoby, które podczas świąt zaskoczy ból zęba, znajdą bezpłatną pomoc w gdańskiej Poradni Stomatologicznej AWF.
30.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szpitalny Oddział Ratunkowu w szpitalu Copernicus w Gdańsku. Od października obok SORu działa punkt Nocnej Opieki Chorych


Od 1 października 2017 roku pacjenci musieli przyzwyczaić się do zmian związanych z wprowadzeniem nowego systemu opieki medycznej tzw. “sieci szpitali”, który wprowadził zmiany w organizacji nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej. Pomoc medyczna w trybie nocnym i świątecznym "przeniosła się" z przychodni do szpitali, gdzie znalazło się najwięcej punktów świadczących ten rodzaj opieki medycznej.  

W szpitalach Copernicusa 120 chorych na dobę

W dwóch szpitalach spółki Copernicus w Gdańsku trzeba było przystosować pomieszczenia na gabinety NOCh i oznaczyć dojście do nich.

- Nocna i świąteczna opieka działa w naszych szpitalach już od kilku miesięcy i wydaje się, że i szpital, i pacjenci przystosowali się do zmian - mówi Katarzyna Brożek rzecznik gdańskich szpitali Copernicus. - To bardzo potrzebne świadczenia, widać po ilości pacjentów, którzy do nas trafiają. Średnio na dobę udzielamy w dwóch punktach NOCh działających w szpitalach ok. 120 porad medycznych. W czasie świąt jest ich jeszcze więcej, nawet 150 osób. Obecność w jednym miejscu nocnej opieki i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, jak jest w obu naszych szpitalach, okazała się korzystną zmianą.

Powodem zmian w NOCh były przede wszystkim statystyki, z których wynikało że większość pacjentów w razie choroby i tak wybierała izby przyjęć czy Szpitalne Oddziały Ratunkowe. W wielu przypadkach pacjenci trafiali na SOR, choć ich stan nie wymagał takiej pomocy, jako nie zagrażający życiu i zdrowiu.

Lekarz pediatra? Najszybciej znajdziemy go w szpitalu na Polankach

Od października 2017 roku nie ma też obowiązku, aby w NOCh przyjmował lekarz pediatra. Dla wielu rodziców, którzy szukają pomocy dla chorego dziecka, jest to powód do niepokoju.

Z pytaniami o brak lekarzy pediatrów podczas dyżurów nocnej i świątecznej opieki rodzice dzwonią do pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Informujemy, że nie ma takiego obowiązku, aby w NOCh dyżurował pediatra - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik NFZ w Gdańsku. - Regulacje mówią jasno, że na dyżurze ma być lekarz i pielęgniarka i ten lekarz powinien przyjmować także dzieci. Wszystkie skargi na brak pediatry są w tym przypadku niezasadne.

- Rodziców, którzy pytają u nas o lekarza pediatrę, informujemy że znajdą lekarza tej specjalizacji w Szpitalu Dziecięcym na Polankach - tłumaczy Katarzyna Brożek. - Wielu z nich decyduje się jechać do tego gdańskiego szpitala.  
Jak mówi Jakub Ciołek pełnomocnik ds. praw pacjenta Szpitala Dziecięcego na Polankach w Gdańsku lekarze udzielają pomocy od 750 do 800 chorym dzieciom każdego miesiąca.  

- Szpital musiał wcześniej przystosować się do udzielania świadczeń w trybie nocnej i świątecznej opieki - mówi Jakub Ciołek. - W przyziemiu głównego budynku wydzielono pomieszczenia na gabinet NOCh. W święta spodziewamy się dużo więcej przyjęć niż normalnie, bo trzy wolne dni w przypadku, gdy coś niepokojącego dzieje sie z dzieckiem to dużo, rodzice nie chcą czekać i słusznie. Ale rodzicom, którzy obawiają się, że nie ma pediatry w punktach NOCh w innych szpitalach chcę powiedzieć, że lekarz medycyny rodzinnej, to internista i pediatra w jednym, wiec jeśli lekarz takiej specjalności jest na dyżurze, na pewno udzieli dziecku odpowiedniej pomocy. 

Nocna i świąteczna opieka medyczna. Kiedy możemy z niej korzystać? 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18.00 do 8.00 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach NOCh można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, ale wtedy, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenie życia i zdrowia. Jeśli przyjdziemy na dyżur NOCh na konsultacje czy leczenie zachowawcze zęba, możemy zostać odesłani do POZ.

W przypadku świadczeń NOCh nie ma rejonizacji, osoby dorosłe i dzieci pomocy medycznej mogą szukać w dowolnym punkcie świadczeń w Trójmieście. Można też - uzasadnionych przypadkach - zamówić pomoc wyjazdową, a lekarz jej udzielający może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

Od października 2017 roku pomoc stomatologiczną znajdziemy w Gdańsku w Poradni Stomatologicznej NZOZ SKIM Gabinety Stomatologiczne przy ul. Kazimierza Górskiego 1.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście, według zasad obowiązujących od 1 października 2017 roku:

  • Copernicus - Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50 tel. 587684684

  • Copernicus - Szpital Kopernika ul. Powstańców Warszawskich 1/2 tel. 587640640

  • Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego ul. Polanki 119 (dzieci do 18 r.ż) tel. 585509302

  • Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, ul. Polanki 117 dorośli (pow. 18 r.ż) tel. 5875526265

  • Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4 tel. 587639880

  • Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21 tel. 583405470

  • NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1 tel. 586603249

  • Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1 tel. 586603249

  • Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1 tel. 586603249

  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego 10 tel. 585558114

  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SKIM Gabinety Stomatologiczne PORADNIA STOMATOLOGICZNA - AWF, ul.Kazimierza Górskiego 1, tel. 583 463 087

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?