PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trzy dni egzaminu ósmoklasisty 2021. We wtorek, 25 maja język polski i rozprawka  

Trzy dni egzaminu ósmoklasisty 2021. We wtorek, 25 maja język polski i rozprawka  
Tegoroczni ósmoklasiści mają już za sobą egzamin z języka polskiego, podczas którego pisali m.in. na temat “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Na Pomorzu do tego egzaminu przystąpiło 23 278 uczniów, w Trójmieście - ponad 6 tysięcy. Przed tegorocznymi absolwentami szkoły podstawowej jeszcze matematyka i język obcy.
Egzamin, ręka, kartki z testami
We wtorek, 25 maja 2021 roku w Trójmieście do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ponad 6 tysięcy absolwentów
                                                                                                                                                                             Fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

 

Pierwszego dnia ósmoklasiści rozwiązywali testy z języka polskiego, w środę 26 będą to zadania z matematyki, w czwartek - ostatniego dnia egzaminów - czeka ich test z języka obcego, czyli dla 98 proc zdających - języka angielskiego. W Trójmieście w tym roku egzamin będzie zdawać 6255 uczniów ze 144 szkół  (97 w Gdańsku, 40 w Gdyni i 7 w Sopocie).

Jak zapewnia Irena Łaguna dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku dyrektorzy szkół na Pomorzu znają procedury bezpieczeństwa wymagane do przeprowadzenia egzaminu podczas pandemii. Przypomniała też, że dla uczniów którzy z róznych względów, na przyklad związanych z epidemią, koniecznością kwarantanny itp. nie będą mogli przystąpić teraz do egzaminu, przygotowano kolejny termin od 16 do 18 czerwca. 

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 69 osób. 

 

- Oczywiście zadbaliśmy o takie przygotowanie szkoły, aby egzaminy mogły się odbyć w reżimie sanitarnym - mówi Marzena Majerowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku. - Te zasady na pewno były bardziej stresujące dla uczniów, którzy opróc tego aby jak najlepiej napisać test, musieli dodatkowo myśleć o maseczkach, zachowaniu dystansu. Pierwsze wrażenia naszych uczniów po egzaminie są dobre, wielu z nich mówiło nam, że zadania nie były trudne. Jako nauczyciele robiliśmy wszystko, co się dało, aby jak najlepiej przygotować uczniów do tego ważnego wydarzenia, ale czas pandemii i nauka zdalna na pewno spowodował spadek wiedzy i umiejętności. Pokazały to egzaminy próbne. 

 

 

Zasady bezpieczeństwa obowiazujące na egzaminie dotyczyły zachowania 1,5 metrowego dystansu podczas czekania na egzamin, zakrywaniu nosa i ust. Maseczkę można jednak zdjąć po zajęciu swojego miejsca w sali egzaminacyjnej. W egzaminie nie może wziąć udziału uczeń mieszkający z kimś, kto przebywa w kwarantannie albo sam objęty jest kwarantanną. 

- To był duży stres organizacyjny - mówi o wtorkowym egzaminie Adam Perzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku. - Bardzo dbaliśmy o to,  aby egzamin był bezpieczny dla uczniów, aby nikt się nie zaraził, nie zachorował. Mamy nadzieję, że to się uda. Pierwszy dzień egzaminu minął w naszej szkole bez przeszkód. 

 

Do egzaminu ósmoklasisty musi przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę podstawową. Ogólnopolskie wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 2 lipca 2021 roku.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl