• Start
  • Wiadomości
  • Trzeci “Wieczór dla przyjaciela” w ECS: wokół słowa, dobra i zła. WIDEO I ZDJĘCIA

Trzeci “Wieczór dla przyjaciela” w ECS: wokół słowa, dobra i zła. WIDEO I ZDJĘCIA

Czy słowa są dobre lub złe, a może to my czynimy z nich narzędzia dobra lub zła - zastanawiali się goście “Wieczoru dla przyjaciela”, który odbył się w sobotę, 15 stycznia, w Europejskim Centrum Solidarności.
15.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Wieczór dla przyjaciela w Europejskim Centrum Solidarności, 15 stycznia 2022 r.
"Wieczór dla przyjaciela" w Europejskim Centrum Solidarności, 15 stycznia 2022 r.
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

Wydarzenie odbyło się w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.

- Pierwszy “Wieczór dla przyjaciela” odbył się w dzień po pogrzebie pana prezydenta Pawła Adamowicza. Obiecaliśmy sobie wtedy że corocznie, w połowie stycznia, będziemy się spotykać, aby w ECS porozmawiać o sprawach ważnych dla budowania naszej wspólnoty - powiedziała Magdalena Mistat zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, która poprowadziła spotkanie, którego motywem przewodnim było “Dobre słowo - Słowo złe”.

 

- Dziś jest finał uroczystości rocznicowych tych ostatnich dni, gdy w sposób szczególny myśleliśmy o prezydencie Adamowiczu, bo myślę, że wielu z nas chodząc ulicami widzi jego ślady i pewnie nasze myśli biegną w stronę pana prezydenta dosyć często. Dziękuję wam bardzo za kultywowanie pamięci - dodała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska. - Dziękuję, że nie tylko wspominamy, ale też wychylamy się w przyszłość, myśląc co możemy zrobić, żeby choć trochę przechylić szalę na stronę dobra. 

Przy “stole dobrych słów” zasiadła Magdalena Pela - gdańska artystka wizualna, malarka, autorka obiektów, antropolożka, która spersonalizowała słowa właśnie w postacie stołu, przy którym odbyła się rozmowa “Wieczoru dla przyjaciela”.

 

Miejsce przy nim zajął także gość z Krakowa Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Małgorzata Brajner - aktorka Teatru Wybrzeże i reżyserka czytania performatywnego poezji, które zwieńczyło wieczór.

 

Michał Rusinek
Michał Rusinek
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Najpierw Magda Pela opowiedziała o swojej pracy ze słowami, które stały się bohaterami jej dwóch instalacji. 

Michał Rusinek przedstawił krótki wykład o słowie: - Dobro lub zło nie tkwi w samych słowach, ale poniekąd obok nich - mówił m. in. gość z Krakowa. - Największym zagrożeniem dla rozmowy i co za tym idzie, dla budowania wspólnoty, jest wykluczenie. Złe słowa powodują, że rozmowa się urywa lub w najlepszym przypadku relacje między rozmówcami stają się nadrzędno - podrzędne. Słowa pozornie dobre, jak “życie”, czy “rodzina”, wypełniając się ideologiczną treścią stają się złe. Wartości stają się względne, słowa stają się pustymi przegródkami, które można napełniać dowolnymi znaczeniami. 

 

TRANSMISJA Z WIECZORU DLA PRZYJACIELA

 

Zwieńczeniem wieczoru była performatywna akcja”Dobrosłów”.

W trzech przestrzeniach ESC na widzów czekali aktorzy Teatru Wybrzeże: Krzysztof Gordon, Małgorzata Brajner, Marta Jankowska, Piotr Jankowski i Magdalena Boć. Podczas indywidualnych spotkań aktor - widz, artyści przedstawili własne interpretacje wybranych wierszy. 

 

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku