• Start
  • Wiadomości
  • Trwa nabór do nurtu SzekspirOFF 2020 Festiwalu Szekspirowskiego. Zmiany w regulaminie

Trwa nabór do nurtu SzekspirOFF 2020 Festiwalu Szekspirowskiego. Zmiany w regulaminie

Do 12 maja trwa nabór do 10. SzekspirOFF, alternatywnego nurtu Festiwalu Szekspirowskiego, który - jeśli koronawirus nie stanie na przeszkodzie - odbędzie się w dniach 31 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Uwaga: są zmiany w regulaminie, przedstawiamy też nowego kuratora wydarzenia.
25.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Royal Academy of Dramatic Art (Wielka Brytania) - „Juliusz Cesar”. Jedna z produkcji prezentowanych podczas SzekspirOFF podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Royal Academy of Dramatic Art (Wielka Brytania) - „Juliusz Cesar”. Jedna z produkcji prezentowanych podczas SzekspirOFF podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
mat. prasowe

 

Tegoroczny, 24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA został odwołany

 

Tegoroczna, 10. już edycja SzekspirOFF - offowego, alternatywnego nurtu Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, towarzyszącego Nurtowi Głównemu, ma nowego kuratora oraz częściowo zmieniony regulamin.

- Podobnie, jak w poprzednich edycjach, do Konkursu SzekspirOFF mogą zgłaszać się OFF-owe, niezależne zespoły teatralne, a także twórcy indywidualni z Polski i zagranicy, którzy przygotują wydarzenia artystyczne oparte na twórczości Williama Szekspira. W konkursie nie mogą brać udziału instytucje kultury, w tym teatry instytucjonalne, ani szkoły teatralne - tłumaczy nowa kurator nurtu SzekspirOFF Katarzyna Knychalska - założycielka i prezes Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawca i redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”, współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

Celem konkursu, który po raz pierwszy został przeprowadzony w 2016 roku (wcześniej SzekspirOFF nie przebiegał w formule konkursowej), jest wyłonienie najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, zrealizowanych przez pozainstytucjonalnych, niezależnych twórców w Polsce i na świecie - i prezentacja ich podczas festiwalu. Wydarzenia następnie oceniane są przez trzyosobowe jury, w którego skład wchodzą reżyserzy, dyrektorzy teatrów i krytycy teatralni.

Ten nurt Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku nie ogranicza się do spektakli dramatycznych, ale chętnie prezentuje również wydarzenia muzyczne, filmowe, taneczno - ruchowe czy szeroko rozumiany performance oraz stand-up. Wydarzenia odbywają się zarówno na klasycznych scenach, jak i w przestrzeniach miejskich, klubach oraz na tarasie czy murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Łączna pula nagród w konkursie to 15 tys. złotych. Termin nadsyłania zgłoszeń do Konkursu SzekspirOFF mija 12 maja 2020 roku, o godz. 12:00.

 

10. edycja SzekspirOFF, podobnie jak w poprzednim roku, będzie częścią prowadzonego przez GTS dwuletniego projektu „Shaking the Walls” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, zachęcającego do artystycznej interpretacji murów, podziałów i granic między ludźmi.

Jak przekonują organizatorzy - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense, jeśli koronawirus i obostrzenia rządu pozwolą, Festiwal Szekspirowski, który w tym roku będzie obchodził 24. edycję, odbędzie się w dniach 31 lipca - 9 sierpnia.

 

Festiwal Szekspirowski się odbędzie? Rozstrzygnięto konkurs w ramach nurtu SzekspirOFF

 

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie festiwalszekspirowski.pl.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie