Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Trwa kongres Smart Metropolia - zobacz zdjęcia z pierwszego i drugiego dnia. OGLĄDAJ transmisję na żywo

Otwartość i bezpieczeństwo to motyw przewodni 5. edycji Kongresu Smart Metropolia, który odbywa się w dniach 23-24 listopada w Amberexpo w Gdańsku. Wstęp na to największy kongres metropolitalny w Polsce jest wolny, wystarczy się zarejestrować. Kto nie może przyjść - zapraszamy na transmisję na gdansk.pl.

Trwa kongres Smart Metropolia - zobacz zdjęcia z pierwszego i drugiego dnia. OGLĄDAJ transmisję na żywo
A
A
data publikacji: 22 listopada 2016 r.

Tysiące gości w Amber Expo dyskutuje o współpracy w ramach metropolii
Tysiące gości w Amber Expo dyskutuje o współpracy w ramach metropolii
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ideą kongresu, który organizuje stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, jest przybliżenie tematyki zjawiska metropolizacji. Kongres odpowiada na pytania, jak przyspieszyć proces budowy konkurencyjnych ośrodków metropolitalnych w Polsce. Rozwój współczesnego państwa opiera się właśnie na silnych ośrodkach tego typu. Każda metropolia to duży rynek pracy obejmujący kilkadziesiąt gmin miejskich i wiejskich, które wspólnie są w stanie tworzyć nowe pomysły i przyciągać inwestorów.

W kongresie, poświęconym w tym roku tematowi otwartości i bezpieczeństwa metropolii w kontekście współczesnych wyzwań gospodarczych, przestrzennych i społecznych, udział biorą przedstawiciele polskich i zagranicznych obszarów metropolitalnych. W dyskusji głos zabiorą również samorządowcy, naukowcy, reprezentanci organizacji pozarządowych, a także przedsiębiorcy i inwestorzy. 
 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DRUGIEGO DNIA SMART METROPOLIA 2016 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DRUGIEGO DNIA SMART METROPOLIA 2016
 

Wśród prelegentów są m.in.:

  • profesor Saskia Sasen (University of Columbia)
  • Rudiger Ahrend (Koordynator Programu dla Obszarów Miejskich, OECD)
  • Richard Walton (Dyrektor Counter Terrorism Global Ltd)
  • Marie-Lousie Ronmark (I wiceprezydent Związku Miast Bałtyckich)
  • Elizabeth Johnston (Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Forum na Rzecz Bezpieczeństwa w Miastach)
  • Jacek Karnowski (prezydent Sopotu)
  • Robert Biedroń (prezydent Słupska)
  • dr Rolf-Barnim Foth (pełnomocnik Hamburga ds. rozwoju metropolitalnego)

   

BEZPOŚREDNIA TRANSMISJA ZE SMART METROPOLIA 

Każdy dzień kongresu rozpoczyna się od wykładu wprowadzającego oraz sesji plenarnej. Następnie dyskusja podzielona zostanie na trzy ścieżki: gospodarka, przestrzeń oraz społeczeństwo metropolii. Każdej z tych ścieżek poświęcone będą po dwa panele dziennie. 

- Zarówno w trakcie sesji plenarnych, jak i paneli tematycznych, szukać będziemy systemowych i technologicznych rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu obszarów metropolitalnych, a także zapytamy o rolę powiązań miejsko-wiejskich w metropolii w zrównoważonym i bezpiecznym rozwoju regionów i państw - zachęca Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia- Sopot. - Spróbujemy również zidentyfikować zagrożenia, na jakie są narażone metropolie i zastanowić się, w jakim wymiarze potrzebna jest ich prewencja.

GOM

Dwudniowej debacie towarzyszą wydarzenia Smart Metropolia Expo oraz Smart Metropolia Eko Forum. Pierwsze z nich to 12. edycja targów Techniki, Nauki i Innowacji organizowanych przez Międzynarodowe Targi Gdańskie (wcześniej pod nazwą Technicon Innowacje).

Smart Metropolia Eko Forum to nowa odsłona Re:Miasta - gdańskiego projektu edukacji ekologicznej. Wydarzenie będzie miało formę debaty podzielonej na sesje, podczas których poruszane będą zagadnienia ekologiczne dotyczące obszarów metropolitalnych: gospodarka o obiegu zamkniętym oraz jakość powietrza a zdrowie mieszkańców metropolii. Ponadto odbędzie się także prezentacja smart rozwiązań i technologii mających zastosowanie w gospodarce odpadami i ochronie środowiska.


Więcej szczegółów na temat Smart Metropolia oraz formularz informacyjny na stronie internetowej wydarzenia.-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl