PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trójmiejskie Gry Parkowe: już w niedzielę, na Niedźwiedniku

Trójmiejskie Gry Parkowe: już w niedzielę, na Niedźwiedniku
Przyjdź, najlepiej z rodziną, dziećmi. Wędrujcie z mapą przez las i wertepy. Szukajcie tam kolejnych “lampionów”. Bardzo możliwe, że nie wygracie tych zawodów, ale wysiłek, kontakt z przyrodą i satysfakcja są gwarantowane. Najbliższa edycja Trójmiejskich Gier Parkowych odbędzie się w niedzielę, 29 maja, na Huzarskich Manowcach (Niedźwiednik).

Trasę trzeba pokonać odnajdując kolejne punkty kontrolne, oznaczone tzw. lampionami.

Gry Parkowe w formie marszu lub biegu na orientację to imprezy rekreacyjno - sportowe w poszczególnych dzielnicach Trójmiasta. Ich celem jest propagowanie aktywnego spędzania czasu, poznawanie ciekawych miejsc (głównie parków i terenów leśnych), wspólna zabawa na świeżym powietrzu oraz promowanie zawodów z mapą.


Co to jest bieg na orientację?

Uczestnicy na starcie otrzymują mapę terenu, na której kółkami zaznaczono tzw. punkty kontrolne (PK). Trasę należy pokonywać w wyznaczonej kolejności. Na każdym PK znajduje się biało-czerwony „lampion” i specjalny perforator (dziurkacz). Obecność na PK trzeba potwierdzić na karcie startowej za pomocą perforatora. Każdy lampion na PK ma swój unikalny, dwucyfrowy numer. Wszystkie numery wraz z przypisaniem ich do poszczególnych PK znajdują się na opisie mapy, dzięki czemu uczestnik za każdym razem może zweryfikować, czy dotarł do właściwego PK.

Ważne jest też to, że nie trzeba biegać - cały dystans można pokonać marszem, dlatego organizatorzy zachęcają do udziału również dzieci i całe rodziny.

Najbliższe zawody odbędą się już 29 maja (niedziela) na gdańskim Niedźwiedniku. Start zaplanowano na polanie na końcu ul. Niedźwiednik w Gdańsku, obok domków jednorodzinnych po lewej stronie. Centrum zawodów będzie u jej czoła..


Trzeba zapłacić, ale niedużo

Po to, by impreza mogła mieć charakter cykliczny, jej uczestnicy zobowiązani są do wniesienia opłaty wpisowej. Im szybciej nastąpi zgłoszenie do zawodów, tym tańszy jest w nich udział.

Osoby zgłoszone najpóźniej do piątku - do godz. 20 - płacą:  1 zł (do 3-ego roku życia), 5 zł (do 11 roku życia), 10 zł (12-20 lat) lub 15 zł (powyżej 20. roku życia).

Osoby, które zgłoszą się po terminie i już na miejscu - w bazie - płacą odpowiedni: 3 zł, 7 zł, 15 zł lub 20 zł.

W Trójmiejskich Grach Parkowych coraz chętniej uczestniczą całe rodziny.

- Z opłat zwolnieni są mieszkańcy dzielnicy Brętowo - informują organizatorzy. - To dlatego, że Rada Dzielnicy Brętowo wsparła i imprezę. Warunki są dwa: trzeba dokonać zgłoszenia w terminie podstawowym i mieć przy sobie aktualny dokument tożsamości, potwierdzający miejsce zamieszkania.

WAŻNE: Medal i nalepkę imprezy organizatorzy zapewniają osobom, które zgłoszą się najpóźniej w czwartek, do godz. 23.

Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego należy sprawdzić, czy drużyna jest na liście zgłoszeń oraz czy na podany w zgłoszeniu e-mail wpłynęło potwierdzenie zgłoszenia. Jeśli tego nie ma, należy ponownie wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Jak dojechać? Co, o której?

Autobusem nr 136, 184, 283 do przystanku Podkarpacka, dalej pieszo w dół i w prawo w ul. Niedźwiednik lub 110, 122, 126, 157, 210 do przystanku Potokowa i dalej pieszo w górę.
Samochodem:

ulicą Słowackiego do ronda św. Jana de La Salle, dalej ulicą Góralską w górę i za szkołą w lewo w ulicę Niedźwiednik, w kierunku lasu.

Program zawodów:

 • 9:30-12:30 praca biura zawodów. Nie trzeba przychodzić na 9:30, można być o dowolnej godzinie w podanym przedziale czasu.
 • 10:00 - 12:30 start z interwałami czasowymi. Minuty startowe przydzielane będą w sekretariacie zgodnie z kolejnością rejestracji uczestników na starcie.
 • 14:00 godzina zamknięcia mety.
 • 14:00-15:00 planowane zbieranie punktów.

Każdy z uczestników otrzyma poczęstunek, napój, pamiątkowy medal, 1 pkt. do Turystycznej Odznaki Imprez na Orientację a najmłodsi wezmą udział w losowaniu nagród.

Organizatorem imprezy jest znane m.in. z Tułaczy i Próby Mamuta Bractwo Przygody Almanak przy współpracy Rady Dzielnicy Brętowo i Miasta Gdańsk.

Patronat nad Trójmiejskimi Grami Parkowymi objął Prezydent Paweł Adamowicz.     

Patronat medialny sprawuje portal Trójmiasto.pl i Radio Plus.

Nagrody - kupony rabatowe na konsumpcję - ufundowała Herbaciarnio-Kawiarnia POŁUDNIK 18.

Tego typu zawody stają się w Gdańsku coraz popularniejszą formą rekreacji.


W tym roku jeszcze 9 razy

Po Niedźwiedniku będą następne edycje Trójmiejskich Gier Parkowych. Oto lista miejsc i terminów:

 • 11.06.2016 Głaz Borkowskiego (Strzyża) 
 • 25.06.2016 Jaśkowy Las (Wrzeszcz Górny)
 • 10.07.2016 Miejska Gra Terenowa na Orientację DOMINIK - Główne Miasto
 • 28.08.2016 Bieg w ramach akcji Zrozumieć Sierpień (Aniołki)
 • 11.09.2016 Park Zaspa (Zaspa-Młyniec)
 • 25.09.2016 Pusty Staw (Stogi) 
 • 09.10.2016 Góra Gradowa (Siedlce)
 • 06.11.2016 Piecki (Piecki-Migowo)
 • 04.12.2016 Kiełpinek (Jasień)

Zgłoszenia, opłaty i inne szczegóły - TUTAJ 

Oprac. R.D.