Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Trochę śniegu i mgła. Czy to początek prawdziwej zimy? AKTUALIZACJA

Pierwsze wyraźne oznaki tej zimy mogliśmy zobaczyć w Gdańsku dzisiejszego (28 listopada) poranka. Spadło trochę śniegu, było też mgliście. Apelujemy o ostrożną jazdę

Trochę śniegu i mgła. Czy to początek prawdziwej zimy? AKTUALIZACJA
A
A
data publikacji: 28 listopada 2018 r.
IMG_20181128_081804(1)


Pierwsze oznaki tej zimy widać było bardzo wyraźnie na górnym tarasie Gdańska. Lekko przyprószone śniegiem samochody, drzewa i krzaki. Trzeba było zeskrobywać szron z samochodowych szyb. Chłodna była noc ok. -3 stop. C. Były to pierwsze w tym sezonie opady śniegu - przewidziane przez synoptyków i zapowiedziane w krótkoterminowych prognozach pogody. Zaczęło padać po północy, prószyło także nad ranem. Drogi w Gdańsku były przejezdne, choć w taką pogodę warto zachować ostrożność. Szczególnie dotyczy to tych kierowców, którzy nie zmienili jeszcze opon w swoich autach na zimowe.

Zobacz jak jechało się rano w Gdańsku:


Gdy tylko pojawił się pierwszy śnieg, na gdańskie drogi wyjechało ok. 20 samochodów-solarek, których aktywność skupiła się na głównych szlakach komunikacyjnych miasta. W ciągu następnych godzin do akcji włączały się kolejne samochody.

Tak naprawdę dla gdańskich drogowców nie był to pierwszy atak zimy. Ulice w tym sezonie były już przez nich posypywane solą wielokrotnie - dzieje się tak zawsze, gdy prognoza pogody zapowiada spadek temperatury poniżej 0 stopni C., co w praktyce oznacza możliwość zamarznięcia wilgotnych odcinków jezdni i zjawisko tzw. szklanki.

Na najbliższe dni zapowiadana jest stabilna pogoda, na lekkim minusie, ale bez opadów śniegu.

1snieg-schuberta.JPG
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.plMagdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni komentuje:
"GZDiZ z uwagą obserwuje prognozy i na ich podstawie podejmuje decyzje o uruchomieniu wykonawców odpowiedzialnych za łagodzenie skutków zimy. Dziś (28.11.2018) na drogi Podstawowego Układu Komunikacyjnego (28 tras, 584 km.) tuż po północy wyjechało 21 jednostek. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalny komfort kierującym. Mimo starań może pojawić się lokalna śliskość, na którą kierowcy powinni być przygotowani.

Na drogach gminnych od godz. 5 rano pracuje 35 jednostek.  Po godzinie 2 w nocy zabezpieczane były drogi na gdańskiej Osowie.

Na sezon zimowy 2018/2019 zabezpieczonych jest 150 pojazdów o różnym przeznaczeniu.

Korzystamy z ośmiu stacji pogodowych działających w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR oraz czterech stacji pogodowych rozmieszczonych w newralgicznych komunikacyjnie miejscach na terenie miasta. Czerpiemy z nich takie informacje jak: temperatura i  wilgotność względna powietrza, temperatura i stan nawierzchni, temperatura rosy i siła wiatru".-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. MW (0)
www.gdansk.pl