PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Triduum Paschalne - Wielka Sobota. Transmisja liturgii Wigilii Paschalnej na gdansk.pl - g. 21.00

Triduum Paschalne - Wielka Sobota. Transmisja liturgii Wigilii Paschalnej na gdansk.pl - g. 21.00
Kończy się Triduum Paschalne. Liturgię z nim związaną transmitowaliśmy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek na gdansk.pl. Dziś w Wielką Sobotę zapraszamy na liturgię Wigilii Paschalnej odprawianej w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Zapraszamy też na pozostałe transmisje mszy św. wielkanocnych w niedzielę i poniedziałek, nadawane już z kościoła św. Jana w Gdańsku.
Wielki Tydzień. Kościół św. Mikołaja w Gdańsku, puste tabernakulum
Wielki Tydzień. Kościół św. Mikołaja w Gdańsku, puste tabernakulum
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w kościele katolickim. Jego istotą jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy zaś w Wielką Sobotę. W Wielki Piątek transmitowaliśmy na gdansk.pl liturgię Męki Pańskiej z kościoła św. Mikołaja, podczas której przypominane jest cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.


W tym roku, zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią Covid-19, zmniejszona została dopuszczalna liczba wiernych podczas nabożeństw. Jedna osoba może przypadać na 20 metrów kwadratowych. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych zarówno gdańscy dominikanie, jak i ks. Krzysztof Niedałtowski postanowili, że liturgia w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w kościołach św. Jana i św. Mikołaja będzie sprawowana bez udziału wiernych. Podczas ubiegłorocznego lockdownu w obu gdańskich kościołach było tak samo, również ze względów bezpieczeństwa kościoły były zamknięte, a wierni mogli uczestniczyć w liturgii za pośrednictwem internetu. W dalszym ciągu w archidiecezji gdańskiej pozostaje w mocy wcześniej udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach św.

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. Jest też w kościele katolickim ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Wierni od rana adorują Najświętszy Sakrament przy grobie Pańskim. Tradycyjnie błogosławi się też pokarmy na stół wielkanocny. W Wielką Sobotę nie są odprawiane msze św. Wieczorem sprawowana jest natomiast liturgia Wigilii Paschalnej.

Będziemy ją również transmitować dzisiaj na portalu gdansk.pl o godz. 21.00.

Na naszym portalu gdansk.pl udostępnimy też świąteczne msze św. świąteczne nadawane z kościoła św. Jan w Gdańsku:

Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia)– godz. 12.00
Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia) – godz. 12.00

Transmisje będą również dostępne na kanałach youtubowych duszpasterstwa środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej i gdańskich dominikanów.

 

ac

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl