
Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w kościele katolickim. Jego istotą jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy zaś w Wielką Sobotę. W Wielki Piątek transmitowaliśmy na gdansk.pl liturgię Męki Pańskiej z kościoła św. Mikołaja, podczas której przypominane jest cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
W tym roku, zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią Covid-19, zmniejszona została dopuszczalna liczba wiernych podczas nabożeństw. Jedna osoba może przypadać na 20 metrów kwadratowych. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych zarówno gdańscy dominikanie, jak i ks. Krzysztof Niedałtowski postanowili, że liturgia w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w kościołach św. Jana i św. Mikołaja będzie sprawowana bez udziału wiernych. Podczas ubiegłorocznego lockdownu w obu gdańskich kościołach było tak samo, również ze względów bezpieczeństwa kościoły były zamknięte, a wierni mogli uczestniczyć w liturgii za pośrednictwem internetu. W dalszym ciągu w archidiecezji gdańskiej pozostaje w mocy wcześniej udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach św.
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia. Jest też w kościele katolickim ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Wierni od rana adorują Najświętszy Sakrament przy grobie Pańskim. Tradycyjnie błogosławi się też pokarmy na stół wielkanocny. W Wielką Sobotę nie są odprawiane msze św. Wieczorem sprawowana jest natomiast liturgia Wigilii Paschalnej.
Będziemy ją również transmitować dzisiaj na portalu gdansk.pl o godz. 21.00.
Na naszym portalu gdansk.pl udostępnimy też świąteczne msze św. świąteczne nadawane z kościoła św. Jan w Gdańsku:Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia)– godz. 12.00
Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia) – godz. 12.00
Transmisje będą również dostępne na kanałach youtubowych duszpasterstwa środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej i gdańskich dominikanów.
ac