Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Triathlon Gdańsk 2018. Części wodnej zawodów nie będzie

Ze względów bezpieczeństwa, które jest dla nas priorytetem, dzisiejsze zmagania odbędą się w formule bieg-rower-bieg. Otrzymane wyniki jakości wody zleconych badań, nie zezwalają na przeprowadzenie zawodów z etapem pływackim - informują organizatorzy Triathlon Gdańsk, który odbywa się w niedzielę, 15 lipca.

Triathlon Gdańsk 2018. Części wodnej zawodów nie będzie
A
A
data publikacji: 14 lipca 2018 r.
triathlon-022_798x533
Czy wodna część jutrzejszych zawodów odbędzie się, organiazatorzy postanowią w niedzielę o godz. 8.30 
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA 15 lipca goz. 8.30

KOMUNIKAT Triathlon Gdańsk"

"Ze względów bezpieczeństwa, które jest dla nas priorytetem, dzisiejsze zmagania odbędą się w formule bieg-rower-bieg. 
Otrzymane wyniki jakości wody przeprowadzonych badań nie zezwalają na przeprowadzenie zawodów z etapem pływackim."

Triathlon Gdańsk
Triathlon Gdańsk
Dominik Paszliński/gdansk.pl

14 lipca, godz. 20

Mimo że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku nie potwierdził informacji o zanieczyszczeniu i w piątek, 13 lipca 2018 r. wydał opinię stwierdzającą, że woda w kąpieliskach: Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno i Molo Gdańsk Brzeźno jest przydatna do kąpieli, dzisiejsze zawody dziecięce w ramach Triathlon Gdańsk zostały odwołane.

Dziś, w sobotę 14 lipca, około godz. 12 na profilu FB zawodów pojawił się komunikat:

“Dzisiaj Triathlon dla dzieci we wszystkich kategoriach odbędzie się w formule bieg-rower-bieg. Wszystkie kategorie wiekowe startują z mety na molo. Powodem jest podejrzenie przekroczenia norm zanieczyszczeń. Decyzja co do jutrzejszego startu zapadnie jeszcze w dniu dzisiejszym. Czekamy na końcowe wyniki badań.”

Kąpieliska zamknięto prewencyjnie, co potwierdza Łukasz Iwański, kierownik GOS Kąpieliska Morskie. O decyzji zadecydowały względy bezpieczeństwa, szczególnie że dziś do wody miałaby wejść dzieci. Dodatkowe badania przeprowadził Saur Neptun Gdańsk i okazało się, że są pewne zagrożenia.

- Trzy kąpieliska w Gdańsku: dwa w Brzeźnie i jedno w Jelitkowo są zamknięte z powodu prawdopodobnego zanieczyszczenia, chociaż nie mamy jeszcze oficjalnych wyników badań - tłumaczy Łukasz Iwański. - Dostaliśmy informację, że jest podejrzenie przekroczenia normy, jeśli chodzi o bakterii coli. Zdecydowaliśmy się więc zamknąć kąpieliska prewencyjnie. Nie chcieliśmy ryzykować. Jeśli nie mamy pewności, że wszystko jest idealnie nie ma sensu wpuszczać uczestników do wody.

Co będzie jutro? Czy zawody dla dorosłych odbędą się w tej kategorii?

- Czekamy na oficjalne potwierdzenie, że woda jest dobra - mówi Iwański. - Dziś zleciliśmy jeszcze powtórne badania i jutro o godz. 8 powinniśmy mieć wyniki. Możliwe że będzie wszystko dobrze, zobaczymy. Sanepid nie wydał komunikatu, bo wyników oficjalnych jeszcze nie ma. Od pobrania próbki musi minąć pewien czas na posiew i wyhodowanie bakterii.

Jeśli potwierdzą się obawy organizatorów, co do zanieczyszczenia, zawody zostaną jutro przeprowadzone w formule duathlonu, tylko bieg i rower.

Warto przypomnieć, że nie tylko potencjalne zanieczyszczenie może spowodować odwołanie części wodnej zawodów.
- Na Wyspie Sobieszewskiej kąpielska też były dziś nieczynne, ale ze względu na wysoką falę - mówi Iwański. - Przy takich zawodach to się zdarza, sytuacja jest dynamiczna.

WIĘCEJ O TYM:

Triathlon Gdańsk - w sobotę dzieci, w niedzielę dorośli. Uwaga - będą zmiany w ruchu drogowym

Wariant bieg-rower-bieg i mapka

Na FB Triathlon Gdańsk organizatorzy infomują, że:

"w przypadku zapadnięcia decyzji o etapie biegowym zamiast pływackiego (ostateczna decyzja zapadnie jutro o godz. 8:30), start odbędzie się falowo. Jako pierwsi wystartują zawodnicy z fali 0, następnie fale: do 20 min; 21-25; 26-30; 31-35; 36-40; powyżej 40 min; a jako ostatnie na trasę ruszą panie. Prosimy o ustawienie się wg prognozowanego przez Was czasu ukończenia 5 km biegu.

Fale startować będą w odstępach 30-60 s. Trzech pierwszych zawodników i zawodniczek będzie klasyfikowanych po czasie brutto. Pozostali będą klasyfikowani według czasu netto. W przypadku biegu, strefa zmian będzie otwarta do ostatniej chwili."

W przypadku rozegrania zawodów w formule bieg-rower-bieg, trasa biegowa i poruszanie się w strefie zmian przedstawione zostały na mapce poniżej.

Mapka zawodów w formule bieg-rower-bieg
Mapka zawodów w formule bieg-rower-bieg
Mat. pras.
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora