Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Trenerem Lechii będzie Piotr Nowak - jeśli PZPN pozwoli

Piotr Nowak, były reprezentant Polski oraz asystent selekcjonera reprezentacji USA, ma zostać trenerem Lechii Gdańsk. W piątek, 8 stycznia, biało-zieloni spotkali się na pierwszym treningu w nowym roku. Poprowadzili go Dawid Banaczek i Maciej Kalkowski. Na testach medycznych w klubie przebywa Marco Paixao.

Trenerem Lechii będzie Piotr Nowak - jeśli PZPN pozwoli
A
A
data publikacji: 08 stycznia 2016 r.

Dawid Banaczek pozostanie w składzie szkoleniowym Lechii: będzie asystentem Piotra Nowaka
Dawid Banaczek pozostanie w składzie szkoleniowym Lechii: będzie asystentem Piotra Nowaka
Grzegorz Mehring

Po rozstaniu z Thomasem Von Heesenem, tymczasowym trenerem biało-zielonych został Banaczek, który nie ma jednak trenerskiej licencji UEFA Pro, wymaganej do prowadzenia zespołów ekstraklasy.

- Chcemy kogoś kto zna realia polskiej piłki - mówił Marek Jóźwiak, manager pierwszej drużyny i szef skautingu w Lechii.

Wśród kandydatów wymieniani byli m.in. Maciej Skorża, Franciszek Smuda czy Dariusz Wdowczyk. Wybór padł na Polaka, który jednak zdecydowaną większość czasu w roli trenera spędził za oceanem. Niespełna 52-letni Piotr Nowak to były reprezentant Polski oraz były asystent selekcjonera reprezentacji USA.

„Klub zamierza zatrudnić w charakterze szkoleniowca pierwszego zespołu Piotra Nowaka. Stanie się tak w przypadku otrzymania stosownego zezwolenia ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej, o co czynione są starania - czytamy w oficjalnym komunikacie Lechii Gdańsk. - Działając w zgodzie z obowiązującymi przepisami, klub postanowił, że do momentu otrzymania wspomnianej zgody, drużynę prowadzić będą Maciej Kalkowski, który wraca do składu sztabu szkoleniowego, a także Dawid Banaczek. Pod ich wodzą zespół zagra w sobotnim turnieju Amber Cup.”

Banaczek i Kalkowski będą asystentami Piotra Nowaka. Decyzja w sprawie ważności jego licencji trenerskiej na terenie Unii Europejskiej ma być znana w najbliższym czasie.

Nowak, jako piłkarz, występował m.in. w Włókniarzu Pabianice, GKS Bełchatów, Zawiszy Bydgoszcz, Widzewie Łódź, Dynamo Drezno, TSV 1860 Monachium i Chicago Fire. W reprezentacji Polski rozegrał 19 meczów, strzelił 3 gole, był nawet kapitanem drużyny narodowej.

W USA prowadził zespół DC United (2004-2006), z którym zdobył mistrzostwo kraju. Potem był asystentem trenera drużyny narodowej USA Boba Bradley'a oraz samodzielnie prowadził zespół reprezentacyjny USA do lat 23. Był trenerem Philadelphia Union (2009-2012). Teraz amerykańskie media donoszą, że w tym ostatnim klubie znęcał się nad młodymi piłkarzami, którym kazał m.in. biegać w upale bez dostępu do wody, bił ich i maczał ręce w lodowatej wodzie.

W 2005 roku Nowak za wybitne zasługi w działalności na rzecz promowania Polski oraz za osiągnięcia w pracy trenerskiej został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. 


Na pierwszym treningu w nowym roku piłkarze Lechii zmagali się ze śniegiem i mrozem
Na pierwszym treningu w nowym roku piłkarze Lechii zmagali się ze śniegiem i mrozem
Grzegorz Mehring

Pierwszy trening po urlopach

Tymczasem piłkarze Lechii wzięli udział w pierwszym w nowym roku treningu. Na obiekcie przy ul. Traugutta pojawii się: 

  • bramkarze: Łukasz Budziłek, Marko Marić, Vanja Milinković-Savić
  • obrońcy: Adam Chrzanowski, Gerson, Rafał Janicki, Mario Maloca, Neven Marković, Paweł Stolarski, Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Wojtkowiak
  • pomocnicy: Ariel Borysiuk, Michał Chrapek, Adam Gołuński, Lukas Haraslin, Juliusz Letniowski, Daniel Łukasik, Michał Mak, Maciej Makuszewski, Sebastian Mila, Sławomir Peszko, Piotr Wiśniewski
  • napastnicy: Adam Buksa, Grzegorz Kuświk, Przemysław Macierzyński, Michał Żebrakowsk

Indywidualnie trenowali Sebastian Mila (biegał wokół boiska) oraz Piotr Wiśniewski (ćwiczył w klubowej siłowni). Na zajęciach zabrakło kontuzjowanego Aleksandara Kovacevicia oraz Milosa Krasicia, który poprosił o dodatkowe dwa dni wolnego. 

W klubie na testach medycznych przebywa Marco Paixao. Portugalski napastnik w rundzie jesiennej był zawodnikiem czeskiej Sparty Praga. W poprzednich dwóch sezonach był piłkarzem Śląska: rozegrał w tym czasie 57 meczów ligowych, w których strzelił 27 bramek.

-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora