PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trefl gra z Jastrzębskim Węglem o półfinał. Kto odejdzie z gdańskiego klubu?

Trefl gra z Jastrzębskim Węglem o półfinał. Kto odejdzie z gdańskiego klubu?
W środę, 18 kwietnia, siatkarze Trefla rozpoczynają rywalizację w ćwierćfinale PlusLigi. Pierwszy mecz na wyjeździe z Jastrzębskim Węglem, rewanż w sobotę, 21 kwietnia, wyjątkowo w Gdyni. Ewentualne trzecie spotkanie w niedzielę, 22 kwietnia. W przyszłym sezonie w gdańskiej drużynie raczej nie zobaczymy m.in. Mateusza Miki, Damiana Schulza i Artura Szalpuka.
Konferencja prasowa Trefla Gdańsk. Od lewej Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska, Dariusz Gadomski - prezes zarządu klubu Trefl Gdańsk, Andrea Anastasi - trener siatkarzy Trefla i Mateusz Mika - kapitan Trefla
Konferencja prasowa Trefla Gdańsk. Od lewej Piotr Grzelak - zastępca prezydenta Gdańska, Dariusz Gadomski - prezes zarządu klubu Trefl Gdańsk, Andrea Anastasi - trener siatkarzy Trefla i Mateusz Mika - kapitan Trefla
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl- Dzięki świetnym wynikom i zespołowości zrealizowaliśmy cel, który zakładaliśmy sobie przed sezonem: udział w fazie play-off. Wierzę, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i udowodnimy, że jesteśmy w stanie walczyć o medale - mówi Dariusz Gadomski, prezes zarządu Trefla Gdańsk.

To duży sukces, bo u progu sezonu 2017/2018 nie było pewności, że Trefl w ogóle wystartuje w rozgrywkach PlusLigi.

Kubek, urodziny, wieczór panieński, czyli Trefl szuka wsparcia wśród kibiców

Dolali do pełna! I leją dalej! Kibice ratują drużynę siatkarzy Trefla Gdańsk


- Dzięki wsparciu kibiców w akcji „doLEWamy do pełna”, sponsorów tytularnych: Trefla SA oraz Miasta Gdańsk oraz kilkunastu nowych partnerów podjęliśmy ryzykowną decyzję o wystartowaniu. Jesteśmy wdzięczni trenerowi Anastasiemu oraz zawodnikom za pozostanie w Gdańsku - zaznacza prezes Gadomski.

- Pragnę podziękować wszystkim, którzy nas wspierali na początku sezonu, szczególnie kibicom biorącym udział w akcji „doLEWamy do pełna”. Także za niezwykłą wiarę w nas w najtrudniejszych chwilach - dodaje trener Andrea Anastasi. - To sprawiło, że cała drużyna poczuła wsparcie i miłość gdańszczan do miejscowej drużyny. Uwierzyliśmy w samych siebie.

Trefl systematycznie piął się w górę ligowej tabeli (na zakończenie sezonu zasadniczego: trzecie miejsce), po drodze wygrywając niespodziewanie Puchar Polski. Przed fazą play-off mają na koncie 15 zwycięstw z rzędu.

- By zbudować niezawodną drużynę, potrzebowaliśmy czasu. Po meczu z ONICO Warszawa dokonaliśmy ważnych zmian i zaczęła się nasza zwycięska passa - przypomina trener Anastasi.

- Wielkie podziękowania dla kibiców, którzy nas wsparli - dodaje Mateusz Mika, kapitan Trefla. - Cyferki w rundzie zasadniczej rzeczywiście mamy ładne, ale w play-off nie będą miały znaczenia.

O jakich cyferkach mówi Mateusz Mika?

 • 15 zwycięstw z rzędu - 13 w PlusLidze i dwa w Pucharze Polski, passa rozpoczęła się 22 stycznia 2018 roku
 • W rundzie zasadniczej gdańszczanie aż czternastokrotnie wygrywali bez straty seta. Tyle samo ile łącznie w poprzednich trzech sezonach: 2016/2017 trzykrotnie, 2015/2016 cztery razy, 2014/2015 siedem razy
 • W rundzie zasadniczej drużyna trenera Andrei Anastasiego siedmiokrotnie do wygrania meczu potrzebowała aż pięciu setów. Gdańszczanie są jedyną drużyną PlusLigi, która w tym sezonie wygrała wszystkie tie-breaki
 • W ostatnich sześciu miesiącach Trefl wygrał z wszystkimi krajowymi rywalami. Jedynym zespołem, który pokonał gdańszczan w PlusLidze dwukrotnie jest PGE Skra Bełchatów („gdańskie lwy” wygrały z bełchatowianami w finale Pucharu Polski)
 • Siedmiu zawodników w rundzie zasadniczej otrzymało statuetki MVP: 8 wyróżnień przypadło Damianowi Schulzowi, 5 - Arturowi Szalpukowi, 4 - TJ-owi Sandersowi, 3 Mateuszowi Mice, 2 Piotrowi Nowakowskiemu i po jednej otrzymali Michał Kozłowski i Patryk Niemiec. Schulz z ośmioma statuetkami na koncie lideruje w ligowym rankingu MVP. Wyrównał on także wynik Murphy’ego Troya z sezonu 2014/2015 i ex aequo z Amerykaninem jest najczęściej nagradzanym zawodnikiem w historii występów Trefla Gdańsk w PlusLidze.
 • Najdłuższy mecz Trefla w fazie zasadniczej trwał 2 godziny i 17 minut - wyjazdowe starcie z Cuprumem Lubin, a najkrótszy z Łuczniczką Bydgoszcz u siebie - 1 godzina i 8 minut.

 

Mateusz Mika, kapitan siatkarzy Trefla
Mateusz Mika, kapitan siatkarzy Trefla
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.plTeraz czas na ćwierćfinały. Trefl - trzeci na koniec sezonu zasadniczego, zmierzy się z Jastrzębskim Węglem - szóstym w tabeli. Drużyny grają do dwóch zwycięstw. Pierwsze spotkanie w Jastrzębiu Zdroju w środę, 18 kwietnia, o godz. 20.30. Drugie w sobotę, 21 kwietnia, w Gdyni. Ewentualne trzecie w niedzielę, 22 kwietnia, także w Arena Gdynia. Dwa ostatnie mecze zaplanowano na godz. 20.00.

Trefl domowe ćwierćfinały gra w Gdyni, gdyż w tym czasie w Ergo Arenie odbywają się zarezerwowane dużo wcześniej spektakle Cirque du Soleil.

- Jestem bardzo zadowolony z rundy zasadniczej, ale przed nami kolejny etap. Teraz musimy się skupić na naszym najbliższym przeciwniku. Dotychczasowe osiągnięcia nie mają znaczenia - zaznacza gdański szkoleniowiec.

- Piętnaście wygranych z rzędu to już historia, teraz liczą się dwa najbliższe starcia z Jastrzębskim Węglem. Mam nadzieję, że sezon będzie trwać dla nas jeszcze trzy tygodnie - dodaje Mika. - Zmęczenie? Tak, jesteśmy trochę zmęczeni. Trenujemy kilka godzin dziennie, gramy spotkania, które często nie są łatwe. Ale nasi najbliżsi rywale są tam samo zmęczeni.

Jaka recepta na sukces w starciu z Jastrzebskim Węglem, z którym Trefl w sezonie zasadniczym wygrał dwukrotnie po pięciosetowych bojach.

- To będą bardzo trudne mecze, dużą rolę odegra psychika. A pod względem taktycznym? Jestem przekonany, że trener Anastasi coś wymyśli - uśmiecha się Mika.

 

JAK GRAJĄ W PLAY OFF

O tytuł mistrza Polski grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 6. Rywalizacja będzie rozgrywana według następujących zasad:

 • drużyny, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły miejsca 1-2 grają od razu w 1/2 finału fazy play-off, natomiast drużyny z miejsc 3-6 i 4-5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsce w 1/2 finału. Gospodarzami pierwszych spotkań będą drużyny, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. W pozostałych do zakończenia rywalizacji meczach (jednym, lub dwóch – rozgrywanych dzień po dniu) gospodarzami będą drużyny, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli
 • zwycięzca rywalizacji z miejsc 4-5 zagra w 1. półfinale z drużyną, która po zakończeniu fazy zasadniczej zajęła 1. miejsce w klasyfikacji
 • zwycięzca rywalizacji z miejsc 3-6 zagra w 2. półfinale z drużyną, który po zakończeniu fazy zasadniczej zajęła 2. miejsce w klasyfikacji
 • pokonani w rywalizacji 3-6 i 4-5 grają o miejsca 5-6 w klasyfikacji
 • przegrany 1. półfinału gra z przegranym 2. półfinału, o 3. miejsce w klasyfikacji
 • zwycięzca 1. półfinału gra ze zwycięzcą 2. półfinału, o 1. miejsce i tytuł Mistrza Polski. Drużyny grają do dwóch wygranych meczów

Trefl walczy o półfinał i strefę medalową. Kibice zastanawiają się kto z dzisiejszego składu zostanie w gdańskiej ekipie.

- Zespół w przyszłym sezonie na pewno się zmieni pod względem kadrowym. Najważniejsze, że udało nam się zatrzymać trenera Anastasiego, dla którego wielu zawodników jest w stanie przyjść do Gdańska nawet za mniejsze pieniądze - mówi prezes Gadomski.

Będzie rekord frekwencji na Treflu. Anastasi potrenuje gdańszczan i Belgów


Kogo zabraknie w Treflu w sezonie 2018/2019? Najpewniej odejdą Mateusz Mika i Damian Schulz (obaj prawdopodobnie do Asseco Resovii Rzeszów), Artur Szalpuk (PGE Skra Bełchatów) oraz trójka obcokrajowców: TJ Sanders, Daniel McDonnell, Brad Gunter.

- Spokojnie, tragedii nie będzie. Na pewno znajdziemy zastępców. Poza tym Trefl ma świetne zaplecze juniorskie, młodzi zawodnicy ciągle się u nas rozwijają - uspokaja trener Anastasi.

Trener Trefla Andra Anastasi
Trener Trefla Andra Anastasi
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.plWaldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze