PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Obchody 81. rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Obchody 81. rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
Władze miasta uczczą pamięć rozstrzelanych Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Transmisja z uroczystości, w 81. rocznicę wydarzeń, emitowana będzie 5 października od godziny 17.00 na portalu gdansk.pl.
Cmentarz pocztowców na Zaspie. Pomnik i groby rozstrzelanych obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku
Cmentarz pocztowców na Zaspie. Pomnik i groby rozstrzelanych obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Uroczystość upamiętnia uczestników jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej, Obrońców gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. 38 Pocztowców, po procesie uznanym później za zbrodnię sądową zostało skazanych na śmierć za „działalność partyzancką". Wyrok wykonano około godziny czwartej nad ranem, na ćwiczebnym poligonie policji gdańskiej na Zaspie.

Upamiętnienie śmierci Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się przy mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Chrobrego na Zaspie. Obchody rocznicy rozpocznie odegranie hymnu państwowego. Następnie planowane są wystąpienia oficjalne, modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Obchody rocznicowe poprzedzi msza św. w intencji Pocztowców i ich rodzin. Msza św. zostanie odprawiona w poniedziałek, 5 października, o godz. 10.00 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku - ul. Profesorska 17.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń COVID-19 i wprowadzeniem w Gdańsku strefy żółtej zapraszamy do wirtualnego udziału w tym wydarzeniu poprzez obejrzenie relacji z uroczystości.

Transmisja na żywo rozpocznie się w poniedziałek, 5 października o godz. 17.00 na portalu www.gdansk.pl.

Osoby, które zdecydują się na osobisty udział w uroczystości, proszone są o zachowanie szczególnych środków ostrożności, odstępu 1,5 m między uczestnikami oraz zasłanianie ust i nosa.

 

Program wydarzenia

  • 17:00 uroczystość przy pomniku-mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie, ul. Chrobrego
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
  • powitanie przybyłych osób
  • oficjalne wystąpienia
  • modlitwa
  • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego