Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Po dziewięciu miesiącach tramwaje wróciły na węzeł Śródmieście

Od soboty 28 października 2017 roku, po zakończeniu części prac budowlanych związanych z inwestycją Forum Gdańsk, tramwaje wracają na swoje trasy sprzed remontu - ale nie wszystkie. Pojadą przebudowanym wiaduktem w alei Armii Krajowej i trasą wzdłuż Bramy Wyżynnej. A na węźle przesiadkowym w tym miejscu pasażerowie będą mogli sprawnie przesiąść się do pociągów SKM.

Po dziewięciu miesiącach tramwaje wróciły na węzeł Śródmieście
A
A
data publikacji: 25 października 2017 r.

Węzeł Śródmieście z perspektywy ul. Na Stoku
Węzeł Śródmieście z perspektywy ul. Na Stoku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Wreszcie będzie szybciej, sprawniej i wygodniej - mówi Zygmunt Gołąb rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Po wielu miesiącach prac drogowo-torowych wokół budowanego Forum Gdańsk wraca ruch tramwajów na węźle integracyjnym Śródmieście SKM. Przywrócone zostaną stałe trasy kilku linii tramwajowych: dwójki, szóstki, siódemki, i jedenastki. Dodatkowo, już wkrótce, mieszkańcy Młynisk, Letnicy i Nowego Portu zyskają długo oczekiwane połączenie autobusowe z UCK i dzielnicą Piecki-Migowo.


Czwórka jednak zostaje, nowe trasy tramwajów

Z powodu prac budowlanych wokół Forum Gdańsk tramwaje kursowały objazdem przez ulicę 3 Maja. Teraz to się zmieni, jednak nie wszystkie linie po otwarciu torowiska na węźle Śródmieście wrócą na swoje stare trasy. Tak będzie z czwórką, której tymczasowa trasa na czas remontu okazała się strzałem w dziesiątkę.

- Bezpośrednie połączenie tramwajowe południowych dzielnic Gdańska z urzędem miejskim, szpitalem czy sądem okazało się wyjątkowo atrakcyjne dla pasażerów - mówi Sebastian Zomkowski, wicedyrektor ZTM w Gdańsku. - To rozwiązanie się sprawdziło, warto z niego skorzystać. Ulicą 3 Maja nadal jeździć będą tramwaje linii 4 i w dni powszednie w godz. 6-17 również linii 11, pozostałe wrócą na węzeł Śródmieście.

Jeden z przystanków wyremontowanego węzła,  stan na środę 25 października
Jeden z przystanków wyremontowanego węzła, stan na środę 25 października
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Tramwaje linii 2, 6, 7 i 11 wrócą na swoje stałe trasy:

2: Oliwa – Zaspa – Opera – Dw. Główny – Brama Wyżynna - Śródmieście SKM – Chełm – Łostowice

6: Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz  – Opera – Dw. Główny – Brama Wyżynna - Śródmieście SKM – Chełm – Łostowice

7: Nowy Port – Letnica – Jana z Kolna - Dw. Główny – Śródmieście SKM – Chełm – Łostowice

11: Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dw. Główny – Brama Wyżynna - Śródmieście SKM – Chełm  (w dni powszednie w godz. 6-17 tramwaje pojadą trasą:  Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dw. PKS – 3 Maja – Chełm)

Z uwagi na duże zainteresowanie dojazdu mieszkańców w rejon szpitali, Urzędu Miejskiego, sądów i Policji, aktualna trasa linii 4 zostanie utrzymana:

4: Jelitkowo – Zaspa – Opera – Dw. PKS – 3 Maja – Chełm - Łostowice

Wszystkie rozkłady jazdy linii 2, 4, 6, 7, 10, 11 i 12 ulegną drobnym korektom.

Nowe trasy linii  tramwajowych

 
Nowe skrzyżowania, węzły, ulica. Lepsza komunikacja za 120 mln  

Wokół Forum Gdańsk kończy się też większość prac związanych z budową nowego układu komunikacyjnego. Przebudowano m.in. skrzyżowanie ul. Armii Krajowej z 3 Maja czy węzeł Unii Europejskiej. Powstaje również ulica Nowe Podwale Grodzkie, przebiegająca pod terenem Forum Gdańsk. Droga rozpoczynająca się przy dworcu Gdańsk Główny ominie ścisłe centrum i pozwoli kierowcom dojechać aż do Traktu Świętego Wojciecha i ulicy Toruńskiej.

- W połowie listopada planujemy usunąć zwężenia w tunelach pod węzłem Unii Europejskiej - mówi Wojciech Bróż, dyrektor kontraktu z Doraco. - Kończymy również prace przy przejściu podziemnym pod ulicą Okopową, pozwalającym przejść bezpośrednio od ulicy Toruńskiej na węzeł Śródmieście. Zakończenie budowy ciągu pieszego, który ma bezstopniowe zejścia zarówno dla pieszych i rowerzystów, jest planowane jeszcze w tym roku.

Inwestycje w nowy układ transportowy wokół Forum Gdańsk kosztowały ponad 120 milionów złotych. Dzięki partnerstwu inwestora prywatnego z miastem, niemal wszystkie nowe inwestycje przejdą na własność Gdańska.

Na ruch autobusów w tym miejscu musimy poczekać do marca 2018 roku. Mimo przywrócenia ruchu tramwajowego na węźle Śródmieście SKM cały czas będą jeszcze trwały roboty drogowe.

Przeczytaj także Węzeł transportowy Gdańsk Śródmieście - nowa jakość dla pasażerów i pieszych

-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl