Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tram Tour 2018 na trasie. Zabytkowym tramwajem można zwiedzać miasto

W każdy weekend wakacji, dwa razy dziennie, na trasę wyjeżdża zabytkowy tramwaj spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje - biały Ring lub czerwony Konstal N. Przejedziemy nim spod Dworca Głównego aż po Nowy Port. W cenie biletu są opowieści przewodnika PTTK, który jedzie z nami i tłumaczy, jakie atrakcje mijamy po drodze.

Tram Tour 2018 na trasie. Zabytkowym tramwajem można zwiedzać miasto
A
A
data publikacji: 28 czerwca 2018 r.
Białym Ringiem możemy zwiedzić miasto. Wypatruj go na trasie do Nowego Portu
Białym Ringiem możemy zwiedzić miasto. Wypatruj go na trasie do Nowego Portu
Fot. Ł. KoczkodajMiasto można zwiedzać na wiele sposobów: z wody, na piechotę, rowerem, ale również korzystając z komunikacji miejskiej. I w tym pomoże nam pomysł spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która już od kilku lat uruchamia na czas wakacji specjalny, zabytkowy tramwaj.

Tramwaj wyrusza w drogę dwa razy dziennie, w każdą sobotę i niedzielę, przez całe wakacje. Ostatni raz na trasę wyjedzie 2 września.

- Trasę Tram Tour obsługują dwa tramwaje: czerwony - Konstal N i biały - RING - mówi Alicja Mongird, rzecznik prasowy GAiT.

Do zabytkowego pojazdu może wsiąść przy Bramie Wyżynnej (przy Dworcu Głównym) i dojechać nim aż do Latarnii Morskiej w Nowym Porcie.

Czerwony Konstal N
Czerwony Konstal N
Piotr Połoczański

Na trasie przejazdu mijać będziemy m.in. Europejskie Centrum Solidarności, bursztynowy stadion ENERGA Gdańsk, a także park i plażę w Brzeźnie, Operę Bałtycką i Wielką Aleję.

O wszystkich tych atrakcjach opowiedzą nam, jadący z nami, przewodnicy miejscy PTTK. Dowiemy się, gdzie urodziło się najwięcej gdańszczan, ile lip rośnie wzdłuż Wielkiej Alei, z ilu płytek poliwęglanowych w odcieniach bursztynu składa się gdański stadion, co stoi obecnie na terenie jeziora Zaspa i gdzie znajduje się najwyższy komin w mieście.

Odjazdy obu tramwajów z przystanku Brama Wyżynna (k. Dworzec Główny), dwa razy dziennie odbywają się o godz. 11.20 i 13.05.

Odjazdy obu tramwajów odbywają się z przystanku Brama Wyżynna o godz. 11.20 i 13.05. Nz.: wnętrze tramwaju Konstal N
Odjazdy obu tramwajów odbywają się z przystanku Brama Wyżynna o godz. 11.20 i 13.05. Nz.: wnętrze tramwaju Konstal N
Piotr Połoczański

Oba tramwaje są wielką atrakcją, ale Tw269 Ring to prawdziwy unikat. Ma blisko 90 lat i od początku wiązany był z Gdańskiem, ale - co warto podkreślić - ocalał dzięki krakowskim miłośnikom komunikacji miejskiej. Tw269 wyprodukowała na zamówienie władz Wolnego Miasta Gdańska w 1930 r. Danziger Waggon Fabrik, powstało zaledwie sześć takich pojazdów. Kursowały po trasie od Weidengasse (dziś ul. Łąkowa) przez centrum do Heeresanger (dziś al. Legionów). Potoczna nazwa Ring pochodzi od przedwojennej ul. Ringstrasse (dzisiaj Kościuszki), gdzie znajdowała się krańcówka linii. Ocalałe z wojny egzemplarze Tw269 służyły gdańskim pasażerom do końca lat 50. zeszłego wieku. Stopniowo wycofywano jej i przerabiano na baraki gospodarcze. Nie ocałały by, gdyby nie to, że w latach 80. w Krakowie planowano stworzyć Muzeum Komunikacji Miejskiej. Instytucja ta ostatecznie nie powstała, ale dwa Tw269 sprowadzono do Krakowa, gdzie stały sobie na uboczu. Po latach lepszy egzemplarz kupiony został przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku i wyremontowany na jego zlecenie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Odrestaurowany tramwaj od lutego 2016 znajduje się w zbiorze historycznego taboru spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

WIĘCEJ ZOBACZ: 86-latek powrócił do Gdańska. Ring już w zajezdni we Wrzeszczu

Tramwaje typu Konstal N wytwarzane były w latach 1948-1956 przez zakłady Konstal w Chorzowie, Stocznię Gdańską nr 3 i Sanocką Fabrykę Wagonów “Sanowag”. Służyły w polskich miastach także po upadku PRL, stopniowo wycofywane z eksploatacji i zastępowane nowszymi pojazdami. Dziś są zabytkani.

Na przejazdy obowiązuje specjalny bilet, który można kupić u motorniczego bezpośrednio przed odjazdem. Kosztuje 6 zł - bilet normalny, 4,50 zł - ulgowy oraz 15 zł - bilet rodzinny. Posiadacze Karty mogą liczyć na zniżkę.

Jeden bilet obowiązuje na całej trasie od Bramy Wyżynnej – do Latarnii Morskiej – i z pwrotem do Bramy Wyżynnej.

Za projekt odpowiadają Miasto Gdańsk, PTTK oddział w Gdańsku, Gdańska Organizacja Turystyczna oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl