PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

TRAKO się skończyło, ale on zostaje. Moderus Gamma będzie kursował po Gdańsku [ZDJĘCIA I FILM]

TRAKO się skończyło, ale on zostaje. Moderus Gamma będzie kursował po Gdańsku [ZDJĘCIA I FILM]
Prawdopodobnie już 4 października Moderus Gamma wyjedzie na gdańskie torowiska. To super nowoczesny tramwaj, wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych. Przez cztery dni prezentowany był podczas 12. edycji targów Trako. Moderus Gamma zostanie w naszym mieście i będzie testowany przez gdańszczan.

Moderus Gammie zmieści się 247 osób. W tramwaju jest 66 miejsc siedzących (63 standardowe i 3 składane)
Moderus Gammie zmieści się 247 osób. W tramwaju jest 66 miejsc siedzących (63 standardowe i 3 składane)
a

Moderus Gamma w pierwszym tygodniu testów ma jeździć na trasie linii numer 9. Będzie zatem kursował między Strzyżą a Przeróbką. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje nie wyklucza włączenia tramwaju do rozkładu innych linii. Pierwotny plan zakłada, że Moderus Gamma będzie kursował po gdańskich torowiskach przez dwa tygodnie. Jeśli przypadnie do gusty użytkownikom komunikacji miejskiej, możemy spodziewać się, że okres ten zostanie wydłużony do miesiąca.

Moderus Gamma to model prototypowy. Przez trzy miesiące testowany był już w Poznaniu, gdzie firma Modertans, która wyprodukowała pojazd, zbierała opinie podróżujących na temat wad i zalet tramwaju. Teraz gdańszczanie będą mogli skorzystać z nowoczesnych rozwiązań technicznych i ocenić, czy tramwaj spełnia ich oczekiwania. Posłuży im do tego tablet zamontowany wewnątrz pojazu, na którym będzie można wypełnić ankietę. Pojazd jest całkowicie niskopodłogowy, jego wysokość dostosowuje się do wysokości przystanku, jest klimatyzowany i wyposażony w monitoring. Rozładowany telefon przestanie być dla pasażerów problemem. W tramwaju znajdziemy bowiem gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.


Z informacji, które podaje producent wynika, że w Moderus Gammie zmieści się 247 osób. W tramwaju jest 66 miejsc siedzących (63 standardowe i 3 składane). Wolnej przestrzeni powinno wystarczyć dla 181 osób.

Warto dodać, że tramwaj Moderus Gamma zdobył tytuł Top Design Award 2017 w kategorii „Motoryzacja i transport publiczny”. Doceniono go także na targach Trako. Moderus Gamma wygrał we wtorek, 26 września, kolejny konkurs. Firma Modertrans Poznań została nagrodzona w kategorii „Tabor Szynowy” w konkursie Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej o nagrodę Prof. Jana Podoskiego, przyznawaną dla najlepszych wyrobów i innowacyjnych rozwiązań technicznych przeznaczonych dla trakcji elektrycznej w komunikacji miejskiej.

Wymiary tramwaju (długość/szerokość/wysokość): 32 010/2400/3650 mm.Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze