PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
TOTART, Varius Manx, Urszula. Trzy muzyczne jubileusze
TOTART, Varius Manx, Urszula. Trzy muzyczne jubileusze
W weekend, 15-17 kwietnia, w Gdańsku nie zabraknie okazji do świętowania. Zapraszamy na aż trzy artystyczne jubileusze: 30-lecie obchodzi kultowa gdańska formacja TOTART, 25-lecie Varius Manx, 20-lecie płyty Urszuli. Mamy też coś dla miłośników teatru, kabaretu i nietypowych przewodników.

Duet jazzowo-elektroniczny Skalpel
Duet jazzowo-elektroniczny Skalpel
Materiały prasowe

W piątek, 15 kwietnia, klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) wystąpi znany wrocławski duet jazzowo-elektroniczny Skalpel, czyli Marcin Cichy i Igor Pudło. Na scenie towarzyszyć im będzie perkusista Rafał Dutkiewicz. Zagrają utwory z ostatniej płyty „Transit” - nagranej w 2014 roku, po opuszczeniu brytyjskiej wytwórni Ninja Tune. Zespół znany jest z tworzenia audiowizualnego show - w trakcie koncertu będzie można podziwiać nowe wizualizacje.

Przed Skalpelem na scenie zaprezentuje się folktroniczna formacja z Poznania - Miss is Sleepy, czyli Izabela Rekowska (wokal, teksty, harmonijka, banjo), Augustyn Maciejowicz (bity, klawisze, banjo) i Marcin Gołębniak (bas, elektronika).

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 50 zł.
 

TOTART powstał w 1986 roku na Uniwersytecie Gdańskim
TOTART powstał w 1986 roku na Uniwersytecie Gdańskim
Materiały prasowe

O ubarwiającej szarą PRL-owską rzeczywistość gdańskiej formacji artystycznej TOTART mówi się, że stanowiła podwaliny sztuki niezależnej i społeczeństwa alternatywnego. Grupę założył poeta Zbigniew Sajnóg w 1986 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Należeli do niej znani dziś twórcy, m.in. Paweł „Końjo” Konnak, Tymon Tymański, Paweł „Paulus” Mazur, Wojciech Stamm i Dariusz „Brzóska” Brzóskiewicz.

W tym roku ta kultowa formacja obchodzi 30-lecie istnienia. Z tej okazji w piątek rozpoczyna się dwudniowy jubileusz w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35). W programie obchodów znalazły się pokazy filmowe, koncerty, wystawy, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. Wstęp wolny.

Program:

Piątek, 15 kwietnia

  • godz. 19 - wystawa prac plastycznych członków Totartu. Foyer przed wejściem do Sali Mieszczańskiej;
  • godz. 19.30-22 - prezentacje prac wideo członków Totartu („Dach” Totart, „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” reż. Bartosz Paduch, wybrane programy satyryczne „Brzóska Show”, fragmenty „Dzyndzylyndzy Brulion Totart Tiwi”, wybrane filmy Pawła „Końja” Konnaka, animowany film „Twins” Pawła „Paulusa” Mazura). Sala Mieszczańska.

Sobota, 16 kwietnia

  • godz. 18-22 - panel dyskusyjny członków TOTART-u w składzie: Zbigniew Sajnóg, Paweł „Paulus” Mazur, Dariusz „Brzóska” Brzóskiewicz, Ryszard „Tymon” Tymański, Wojciech Stamm („Lopez Mauzere”), Maciej Ruciński, Paweł „Końjo Konnak” oraz gościnnie Antoni Kozłowski i Marek Wojtasik. Prowadzenie: Maciej Wit Ruciński. Sala Mieszczańska.
  • godz. 19 - Gala Totartu: wręczenie nagród i dyplomów od Prezydenta Miasta Gdańska, Anegdoty Totartowców, prezentacja gazety okolicznościowej „30 lat TOTARTU”, mini koncerty: Brzóska de Paulus, Ludzie Pierwotni (Lipski i Mazur), Szelest Spadających Papierków; bankiet. Sala Mieszczańska.


Wszyscy chcą żyć - w wykonaniu zespołu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Wszyscy chcą żyć - w wykonaniu zespołu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Aleksandra Drybak

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w piątek, 15 kwietnia, rozpoczyna się Tydzień z Hanochem Levinem - jednym z najbardziej znanych izraelskich dramaturgów, pisarzem, reżyserem teatralnym i poetą. W ramach wydarzenia w Gdańsku zaprezentują się znakomite teatry polskie, które pokażą realizacje spektakli według tekstów tego wybitnego autora.

W piątek o godz. 19 na scenie GTS zobaczymy „Wszyscy chcą żyć” w wykonaniu zespołu Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w reżyserii Dawida Żłobińskiego. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami. Prowadzenie: dr Barbara Świąder-Puchowska.

Dzień później o tej samej porze Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie wystawi spektakl „Sprzedawcy Gumek” w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego.

„Jakobi i Leidental” to propozycja Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na niedzielę 18 kwietnia. Spektakl w reżyserii Małgorzaty Warsickiej rozpocznie się o godz. 19. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Elżbietą Manthey z wydawnictwa ADiT oraz tłumaczem sztuk Michałem Sobelmanem. Prowadzenie: dr Barbara Świąder-Puchowska z UG.

Bilety na każdy spektakl: 15-60 zł.


Varius Manx
Varius Manx
Materiały prasowe

Sobota, 16 kwietnia, przyniesie kolejny jubileusz. Zespół Varius Manx, założony przez Roberta Jansona, obchodzi 25-lecie. Z tej okazji grupa przygotowała wyjątkową, jubileuszową trasę koncertową podsumowującą całość pracy artystycznej, a do współpracy ponownie zaprosiła Kasię Stankiewicz.

W B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) przypomną swoje największe przeboje, w tym kultowe „Orła cień”, „Zanim zrozumiesz”, „Pocałuj noc”, „Ruchome piaski” czy „Zamigotał świat”. Usłyszmy także nowsze piosenki, które powstały już po odejściu Stankiewicz, m.in. „Maj” z wydanej w 2001 roku siódmej płyty studyjnej, zatytułowanej „Eta”.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Bilety: 89 zł w przedsprzedaży, 99 zł w dniu koncertu.


Szlakiem Głosu mniejszości gdańskich. Spacery, trasy, opowieści
Szlakiem Głosu mniejszości gdańskich. Spacery, trasy, opowieści
Materiały prasowe

W sobotę i niedzielę Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) zaprasza na spotkania i spacery dobywające się w ramach projektu „Szlakiem Głosu mniejszości gdańskich. Spacery, trasy, opowieści”, którego owocem jest nietypowy przewodnik po mieście.

Stowarzyszenie Arteria zbierało historie codzienności osób z różnych grup mniejszościowych mieszkających w Gdańsku - zdobyte materiały można teraz podziwiać w formie książkowej.

- Książka powstała po to, by odpowiedzieć na pytanie: czy Gdańsk jest taką samą opowieścią dla każdej z tych grup? Jakie warstwy historii kryją się pod oficjalną narracją? Jakie miejsca na mapie miasta symbolicznie utrwalają obecność mniejszości w przestrzeni? - mówi Barbara Borowiak ze Stowarzyszenia Arteria.

W sobotę, w godz. 11-14 w sieni IKM odbędzie się spotkanie poświęcone publikacji, zawierającej m.in. opowieści osób pochodzenia chińskiego, żydowskiego czy muzułmańskiego, ale też historie Kociewiaków. Obecne będą twórczynie trasy kobiecej: Judyta Borchet i Iwona Prusko, oraz ich rozmówczynie - prof. Marta Koval i Tonna Ugwu, Mohamed Attoun - jeden z rozmówców z trasy muzułmańskiej, i współtwórczyni trasy chińskiej Ada Trembińska, wraz ze swoim rozmówcą Sun Wei Fengiem.

Premierze książki towarzyszyć będzie panel dyskusyjny „Historia mówiona jako metoda zwalczania dyskryminacji wobec grup mniejszościowych”. Gośćmi będą: współtwórczyni trasy żydowskiej Marta Karalus z jedną ze swoich rozmówczyń Katarzyną Mazurkiewicz z Gminy postępowej Beit Trójmiasto, Przemysław Minta zbierający wywiady w trasie LGBT i psycholożka pracująca z osobami LGBT Katarzyna Dułak oraz ekspertka wielokulturowa Natasza Berezecka-Kosakowska i Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria, koordynatorka projektu opartego o historie mówione „Stocznia jest kobietą”.

W ramach projektu odbędą się także spacery wybranymi trasami z książki. W sobotę o godz. 15 Judyta Borchet i Iwona Prusko poprowadzą trasą nazwaną „Patrząc na Gdańsk oczami kobiet z różnych kultur”. Dzień później o godz. 12 „Gdańsk mniejszości chińskiej poznamy za sprawą Adrianny Trembińskiej i Wei Feng Sun. O godz.15 Krzysztof Górski i Ryszard Kisiel poprowadzą spacer „Ryk tęczowego lwa. Odzyskiwanie przestrzeni miejskiej przez społeczności nieheteronormatywne w Gdańsku”.

Wstęp wolny, na spacery obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe z podaniem wybranego spaceru – mailowo: sien@ikm.gda.pl lub osobiście w siedzibie IKM. Informacja o miejscu startu spaceru zostanie podana po zgłoszeniu. Spacery przeznaczone są dla osób dorosłych.


Urszula zaśpiewa m.in. Konika na biegunach
Urszula zaśpiewa m.in. Konika na biegunach
Materiały prasowe

Wracamy do jubileuszów. W niedzielę, 17 kwietnia, w gdańskim klubie Parlament (ul. Świętego Ducha 2) wystąpi Urszula, która zagra z okazji 20. „urodzin” płyty „Biała droga”. To na tym albumie znalazł się kultowy przebój „Konik na biegunach”.

Ale nie tylko dlatego warto się pojawić w Parlamencie - także dlatego, że będzie to jeden z pierwszych klubowych koncertów artystki od niemal dwudziestu lat. Z tej okazji nie zabraknie największych przebojów Urszuli, w tym oczywiście materiału z płyty „Biała Droga”, która w marcu tego roku doczekała się reedycji wzbogaconej dwoma utworami, które nie weszły pierwotnie na album. W Gdańsku wokalistce będzie towarzyszyć gość specjalny: zwycięzca The Voice of Poland 2011, Damian Ukeje.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 59 w przedsprzedaży, 69 zł w dniu koncertu.
 

Henryk Sienkiewicz - Greatest Hits - Teatru Imka
Henryk Sienkiewicz - Greatest Hits - Teatru Imka
Materiały prasowe

Urszula zamyka jubileuszowy maraton w ten weekend, ale to nie koniec muzycznych atrakcji. „Henryk Sienkiewicz - Greatest Hits” Teatru Imka według scenariusza Krzysztofa Materny to propozycja Starego Maneżu (Gdańsk, ul. Słowackiego 23) na niedzielę. Adaptacja dzieł pisarza spodoba się miłośnikom humoru Mela Brooksa i Monty Pythona.

W muzycznym spektaklu utrzymanym w formie kabaretu usłyszymy piosenki, do których teksty napisał Maciej Stuhr, zaś muzykę Wojciech Kilar i Janusz Stokłosa. Spektakl rozpocznie się w niedzielę o godz. 19. Bilety: 110-140 zł.


Oscar® Nominated Shorts: Animacje i Fabuły
Oscar® Nominated Shorts: Animacje i Fabuły
Materiały prasowe

W Kinoporcie z kolei gratka dla miłośników kina. W niedzielę odbędzie się tam specjalny pokaz filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara w 2016 roku: „Oscar® Nominated Shorts: Animacje i Fabuły”. Zobaczymy selekcję obrazów nominowanych w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film animowany” (początek o godz. 17) oraz „Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” (początek o godz. 18.45). Bilety na każdy blok: 10 zł.
 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze