PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Torus Wybrzeże z porażką na inaugurację nowego sezonu superligi piłkarzy ręcznych

Torus Wybrzeże z porażką na inaugurację nowego sezonu superligi piłkarzy ręcznych
Na ligowe parkiety powrócili piłkarze ręczni. Torus Wybrzeże Gdańsk w pierwszym meczu nowego sezonu PGNiG Superligi przegrali we własnej hali w niedzielę, 1 września, z Chrobrym Głogów 26:33. Najskuteczniejszy w gdańskiej ekipie był Kamil Adamczyk, zdobywca pięciu goli.
Krzysztof Komarzewski zdobył dla gdańszczan 4 bramki
Krzysztof Komarzewski zdobył dla gdańszczan 4 bramki
fot. Torus Wybrzeże

 

W sobotę, 31 sierpnia, piłkarze ręczni zainaugurowali sezon 2019/2020 PGNIG Superligi. W rozgrywkach startuje 14 zespołów, w tym beniaminek Grupa Azoty Tarnów, która zajęła miejsce spadkowicza Arki Gdynia.

Drużyny będą rozgrywać spotkania według systemu każdy z każdym (mecz i rewanż). Na podstawie klasyfikacji ustalonej na koniec rundy zasadniczej, zespoły, które zajmą miejsca od 1 do 8 rozpoczną zmagania o tytuł mistrza Polski w rundzie finałowej systemem pucharowym. Drużyny z miejsc od 9 do 14 rywalizować będą w rundzie spadkowej systemem każdy z każdym.

Torus Wybrzeże Gdańsk swój inauguracyjny mecz rozegrał u siebie w niedzielę, 1 września, a rywalem był Chrobry Głogów. Pierwszego gola zdobyli goście, dzięki rzutowi Krzysztofa Tylutki. Chwilę później skutecznie odpowiedział Michał Bednarek. W 12. minucie do remisu 5:5 doprowadził debiutujący w najwyższej klasie rozgrywkowej Damian Didyk, wychowanek gdańskiego klubu. Potem w ciągu dwóch minut głogowianie zdobyli aż cztery bramki z rzędu. Było 5:9. Do przerwy gdańszczanie przegrywali 11:17.

Po zmianie stron goście utrzymywali przewagę a nawet powiększyli ją do 7 bramek. Najskuteczniejszym w barwach Torus Wybrzeże był Kamil Adamczyk, który pięciokrotnie trafił do siatki rywali. 

- Było dużo zmian kadrowych, dużo zmian w ustawieniu w obronie. Widać jeszcze brak zgrania, tutaj jest na razie największy problem. Brakuje nam timingu, dopiero pod koniec meczu odpalili Krzysiek Gądek i Damian Didyk. To jest kwestia czasu - podsumował kapitan Torus Wybrzeża, Michał Bednarek.

Torus Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów 26:33 (11:17) 

Torus Wybrzeże: Chmieliński, Kiepulski – Adamczyk 5, Didyk 4, Komarzewski 4, Gądek 3, Wróbel 3, Bednarek 2, Gajek 2, Frańczak 1, Papaj 1, Pieczonka 1 oraz Janikowski, Malinski, Sadowski

Chrobry: Kapela, Stachera – Jamioł 5, Krzysztofik 5, Babicz 4, Przysiek 4, Wawrzyniak 4, Marszałek 3, Orpik 3, Tylutki 3, Klinger 1, Makowiejew 1 oraz Bekisz, Podobas, Warmijak, Zdobylak,

 

ZASADY GRY I PUNKTOWANIA W SEZONIE 2019/2020

Zasady punktowania:

 • Zwycięstwo: 3 pkt
 • Zwycięstwo po rzutach karnych: 2 pkt
 • Przegrana po rzutach karnych: 1 pkt
 • Przegrana: 0 pkt

Runda zasadnicza:

 • Drużyny rozgrywają spotkania według systemu każdy z każdym (mecz i rewanż).
 • Mecze w rundzie zasadniczej muszą zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn. Jeżeli w podstawowym czasie rezultat spotkania będzie nierozstrzygnięty, zarządzane są rzuty karne. Bramki w nich zdobyte nie są zaliczane do wyniku końcowego i nie są one uwzględniane w kryteriach ustalania klasyfikacji drużyn w trakcie rozgrywek i po ich zakończeniu.

Runda Finałowa:

 • Drużyny rozgrywają spotkania systemem pucharowym, w którym zostaną rozegrane dwumecze (mecz i rewanż).
 • Na podstawie klasyfikacji po zakończeniu rundy zasadniczej drużyny, które zajęły miejsca od 1 (jeden) do 8 (osiem) uczestniczą w rundzie finałowej, a drużyny z miejsc od 9 (dziewięć) do 14 (czternaście) w rundzie spadkowej.

Runda spadkowa:

Punkty zdobyte w rundzie zasadniczej kasują się po jej zakończeniu. Na podstawie miejsca zajętego w rundzie zasadniczej kluby otrzymują dodatkowe punkty w rundzie spadkowej:

 • – za zajęcie 9. miejsca – 6 punktów,
 • – za zajęcie 10. miejsca – 5 punktów,
 • – za zajęcie 11. miejsca – 4 punkty,
 • – za zajęcie 12. miejsca – 3 punkty,
 • – za zajęcie 13. miejsca – 2 punkty.
 • Zajęcie 14. miejsca nie będzie premiowane dodatkowymi punktami.

W rundzie spadkowej każda drużyna rozgrywa mecz i rewanż, a drużyna, która zajęła po zakończeniu tej rundy miejsce:

 • – Dziewięć (9) do dwanaście (12) zachowuje prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021 i spełnia kryterium sportowe,
 • – Trzynaste (13) uczestniczy w rundzie barażowej,
 • – Czternaste (14) traci prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021 i nie spełnia kryterium sportowego.

Mecze w rundzie spadkowej muszą zakończyć się zwycięstwem jednej z drużyn, a jeżeli w podstawowym czasie gry ich rezultat będzie nierozstrzygnięty, to zarządza się rzuty karne.

Runda barażowa:

W rundzie barażowej drużyna, która zajęła miejsce trzynaste (13) w rundzie spadkowej rozgrywa dwumecz z drużyną, która zajęła drugie (2) miejsce w rozgrywkach I ligi piłki ręcznej mężczyzn zgodnie z właściwym regulaminem rozgrywek I ligi w piłce ręcznej mężczyzn w sezonie 2019/2020. Zwycięzcą rundy barażowej jest zwycięzcą dwumeczu, który ma prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021 i spełnia kryterium sportowe.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl