PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tofu Studio z Gdańska, odpowiedzialne za Złotą Kampanię, nagrodzone w Wiedniu

Tofu Studio z Gdańska, odpowiedzialne za Złotą Kampanię, nagrodzone w Wiedniu
Gdańskie TOFU Studio, które zrealizowało głośną „Złotą Kampanię”, otrzymało aż dwie nagrody w międzynarodowym konkursie im. Josepha Bindera w Wiedniu. To kolejne wyróżnienia gdańskiego duetu projektowego.
TOFU Studio z dwiema nagrodami w prestiżowym konkursie! To kolejne wyróżnienie dla gdańskiego duetu
TOFU Studio z dwiema nagrodami w prestiżowym konkursie! To kolejne wyróżnienie dla gdańskiego duetu
mat. prasowe


O „Złotej Kampanii”, finansowanej przez miasto Gdańsk, a poświęconej najsłynniejszemu obrazowi Muzeum Narodowego w Gdańsku, jakim jest „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, nadal jest głośno. Projekt, obejmujący serię plakatów z charakterystycznymi miejscami Gdańska i lewitują złotą kulą; rzeźbę na Placu Kobzdeja i złoty tramwaj, został kolejny raz nagrodzony. Seria plakatów, za których projekt, a także za pomysł i realizację całej kampanii odpowiedzialne jest TOFU Studio, otrzymała nagrodę na jednym z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów projektowych: Joseph Binder Award 2018.

To międzynarodowy konkurs projektowania graficznego oraz ilustracji. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska jednego z najwybitniejszych projektantów działających w Austrii, Josepha Bindera, który zrewolucjonizował komunikację wizualną w Stanach Zjednoczonych. Konkurs został po raz pierwszy zainaugurowany w 1996 roku przez Design Austria, organizację podnoszącą świadomość społeczną w zakresie projektowania graficznego. Założona w 1927 r. Design Austria jest trzecią najstarszą europejską organizacją projektową, zrzeszającą ponad 1300. członków z różnych środowisk.

Nagroda Josepha Bindera jest międzynarodowym i wielostopniowym konkursem skierowanym do branży projektowej. W pierwszej rundzie Joseph Binder Award 2018 wszystkie zgłoszone projekty z 38. krajów świata zostały ocenione online. Prace, które uzyskały najwyższą notę zostały następnie przesłane do organizatora Design Austria i ocenione bezpośrednio przez profesjonalne Jury.

Konkurs Joseph Binder Award odbywa się co dwa lata. Zgłoszone prace oceniane są przez międzynarodowe Jury złożone z ekspertów komunikacji wizualnej. W poprzednich latach w kapitule nagrody zasiadały takie uznane autorytety projektowania jak Cordula Alessandri, Lo Breier, Gerd Dumbar, Fons Hickmann, Freda Sack, Stefan Sagmeister, Niklaus Troxler i Lars Müller.

TOFU Studio z Gdańska otrzymało aż dwie nagrody: srebro w kategorii „ilustracja reklamowa” oraz brąz w kategorii „plakat”. Nagrodzonymi pracami zostały odpowiednio kalendarz ROBOTY przygotowany przez gdańskie studio charytatywnie dla Fundacji KRWINKA z Łodzi, oraz seria plakatów promujących „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga przygotowanych na zamówienie Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Uroczysta gala tegorocznej edycji odbyła się w listopadzie w MuseumsQuartier w Wiedniu. Nagrodzone projekty można oglądać na wystawie w Design Forum w Wiedniu do 27 stycznia 2019 roku.


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl