PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„To skomplikowane” - dzieło Stik’a, słynnego artysty streetartowego, znów w Gdańsku

„To skomplikowane” - dzieło Stik’a, słynnego artysty streetartowego, znów w Gdańsku
Po 10 latach od powstania i tajemniczego zaginięcia, po wieloletniej batalii prawnej o odzyskanie muralu, dzięki determinacji artystów i współpracy ze Stocznią Cesarską Development, zrekonstruowane dzieło powróciło do Gdańska. We wtorek, 9 listopada 2021 r. pracę pt. "To skomplikowane” odsłonięto na terenie Stoczni Cesarskiej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Odsłonięcie instalacji To skomplikowane  Stik'a
Odsłonięcie instalacji "To skomplikowane". - Ten mural reprezentuje powiązania w społeczności, a fakt że został usunięty i zwrócony wbrew wszelkim przeciwnościom, czyni go jeszcze bardziej znaczącym - mówił podczas uroczystości osłonięcia dzieła Stik
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Praca zatytułowana „It’s Complicated/To skomplikowane”, wykonana została przez londyńskiego streetartowca Stika w 2011 roku, na zamówienie British Council i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Stik, w ramach warsztatów zorganizowanych przez CSW Łaźnia, namalował mural angażując do tego gdańską młodzież. Obraz przedstawiał trzymające się za ręce postaci. Powstał na falistej blasze morskiego kontenera i symbolizował społeczność, która pomimo różnic jest jednością. 

Początkowo dzieło eksponowano na terenie Dolnego Miasta, ale po trzech latach kontenery zniknęły w tajemniczych okolicznościach. Okazało się, że zdekomponowane dzieło (pocięto je w miejscach, gdzie postacie kiedyś trzymały się za ręce) odnalazło się we fragmentach w wielu komercyjnych galeriach sztuki w całej Europie. 

Po pięciu latach kampanii prawnej, prowadzonej przez Stik’a i społeczność artystyczną, odzyskano wszystkie sekcje. Nieco inaczej zaaranżowana praca znalazła też nowe miejsce prezentacji. Instalacja stanęła przy ulicy Popiełuszki na terenie Stoczni Cesarskiej

- Ten mural reprezentuje powiązania w społeczności, a fakt że został usunięty i zwrócony wbrew wszelkim przeciwnościom, czyni go jeszcze bardziej znaczącym - mówił we wtorek, 9 listopada 2021 r., podczas uroczystości osłonięcia dzieła Stik. 

Nowa lokalizacja i inna forma również niosą ze sobą symboliczne przesłanie: sekcje zostały ułożone w okrąg, aby pokazać, że dzięki jedności i solidarności - wartościom na zawsze związanym z tym terenem - wszystko jest możliwe. 


Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

 

Teren, na którym praca jest ponownie eksponowana należy dziś do firmy Stocznia Cesarska Development. Kontakt pomiędzy Stik’iem a inwestorem nawiązał Mariusz Waras, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów muralistów, który w hali 49A stworzył przestrzeń wystawienniczą Kolektywu Pogoda.

- Stocznię Gdańską tworzyli ludzie i to oni stworzyli ruch o wielkiej symbolice, który dał Europie zmianę, której obecnie wszyscy jesteśmy beneficjentami - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu w Stocznia Cesarska Development. - Zależy nam, aby powstająca dzielnica łączyła i była otwarta dla wszystkich ludzi. To dzieło idealnie obrazuje, że skomplikowane nie oznacza niemożliwe. Współpracując ze sobą jesteśmy w stanie osiągnąć o wiele więcej. To właśnie jest duch i dziedzictwo Solidarności.

Stik jest malarzem i rzeźbiarzem znanym z emocjonalnego stylu, maluje charakterystyczną kreską, jego patyczkowe postaci są łatwo rozpoznawalne. Artysta znany jest też ze społecznego zaangażowania. Działalność artystyczną rozpoczął w 2000 roku, równocześnie tworząc też artystyczne organizacje charytatywne. Jego wielkoformatowe dzieła znajdują się w Europie, Azji i Ameryce, również w muzeach i kolekcjach na całym świecie.

- Bardzo cieszymy się, że sprawa pracy Stik’a znalazła szczęśliwy finał - mówi Anna Szynwelska, kierowniczka Działu Sztuki w Przestrzeni Publicznej CSW Łaźnia. - Mural wcześniej dawał radość mieszkańcom Dolnego Miasta. Byliśmy dumni, że został zrealizowany w ramach organizowanych przez nas warsztatów dla lokalnej młodzieży. Wyrażamy wdzięczność dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby mógł być znowu wyeksponowany w Gdańsku. Droga, którą przebył i przystań, którą odnalazł, jest niezwykle symboliczna. To, że bohaterowie muralu znowu mogą trzymać się za ręce, że drastycznie rozdzielona rodzina na powrót zostaje połączona (i to akurat na terenie stoczni – miejscu, które jest sercem „Solidarności”), daje nam wszystkim nadzieję i przykład, że wspólnymi siłami można zdziałać rzeczy z pozoru niemożliwe

Artysta podczas uroczystości odsłonięcia pracy dziękował swoim dawnym i obecnym współpracownikom.

- Chciałbym podziękować młodym gdańszczanom, którzy współpracowali przy powstaniu pracy: Sali, Adrianowi, Sarah, Mateuszowi, Ewelinie, ale przede wszystkim Miss Take, która przez cztery lata niestrudzenie walczyła o jego powrót - powiedziała Stik. - Chciałbym również podziękować Łaźni, The British Council, The Art Loss Register, Institute of Art Law, Mariuszowi Warasowi, Boodle-Hatfield i Stoczni Cesarskiej za udostępnienie miejsca dla zmontowanego dzieła sztuki.

Zaangażowanie Stoczni Cesarskiej Development na rzecz przywrócenia instalacji na tereny stoczniowe jest kolejnym projektem na rzecz rozwoju kultury w Gdańsku i tworzącym artystyczną społeczność w tej części miasta. W 2021 r. Spółka za swoją działalność związaną z rozpowszechnianiem kultury i wsparciem artystów została nagrodzona tyt. Mecenasa Kultury Miasta Gdańsk.
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze