• Start
  • Wiadomości
  • To oni wywołali największe burze w biznesie, kulturze i sporcie w 2016 roku

To oni wywołali największe burze w biznesie, kulturze i sporcie w 2016 roku

Czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, w plebiscycie Pomorskie Sztormy 2016 wybrali Angelikę Cichocką Sportowcem Roku. Za najlepszą inwestycję uznali Muzeum II Wojny Światowej a wydarzeniem w kulturze - spektakl „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. A jak głosowała kapituła?
28.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nagrodzeni w tegorocznej edycji plebiscytu Pomorskie Sztormy Gazety Wyborczej Trójmiasto i Urzędu Marszałkowskiego

Pomorskie Sztormy to szacowny plebiscyt Gazety Wyborczej Trójmiasto, nagradzający osoby, wydarzenia oraz inwestycje ze świata pomorskiego biznesu, sportu i kultury. Jego korzenie sięgają roku 2005. Wtedy był jeszcze Sztormem Roku bardzo kulturalnym, bo tylko tą dziedziną się zajmował, a propozycje do listy nominowanych wysuwali dziennikarze działu kultury GWT.

Od trzech lat jego formuła ewoluuje i dziś, w 2017 roku, mamy Sztormy Pomorskie, poszerzone o kategorie: Sport i Biznes; dodatkowego organizatora z prawem głosu, którym został Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz nagrodę specjalną przyznawaną przez marszałka województwa pomorskiego, czyli „Pomorskie Euroinspiracje 2016”.

W każdej z kategorii są aż trzy tytuły, które można zdobyć za wyjątkowe osiągnięcia. Jeden z trzech przyznają czytelnicy GWT: w biznesie Inwestycję Roku, w sporcie Sportowca Roku i w kulturze Wydarzenie Roku. Pozostałe – ogłasza kapituła składająca się z dziennikarzy „Wyborczej”, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz niezależnych ekspertów.

W tym roku galę Sztormów poprowadzili: Emilia Stawikowska, dziennikarka GWT i Krzysztof Romański, szef działu promocji


Kto podbił serca czytelników?

Na sopockiej Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże okazało się, że czytelnicy uznali osiągnięcia Angeliki Cichockiej, lekkoatletki ze SKLA Sopot, za najbardziej wyróżniające się w roku 2016 i nagrodzili ją tytułem Sportowca Roku 2016. Zawodniczka wywalczyła złoty medal podczas Mistrzostw Europy Amsterdam 2016 w biegu na 1500 metrów.

Inwestycją, która zrobiła na czytelnikach największe wrażenie okazała się budowa Muzeum II Wojny Światowej (tytuł Inwestycja Roku 2016). Nic dziwnego – to spektakularny projekt, doceniany przez architektów na całym świecie, który interesująco wpisał się w zabudowę Starego Miasta.

A w kulturze czytelnicy najbardziej spodobał się spektakl „Notre Dame de Paris”, w reżyserii Gillesa Maheua w Teatrze Muzycznym (Wydarzenie Roku 2016). Nie tylko zresztą w plebiscycie - na wrześniową premierę publiczność wykupiła bilety już w marcu.
 

Jak głosowała kapituła?

W Biznesie tytuł Firmy Roku zdobyła gdańska stocznia Sunreef Yachts specjalizująca się w produkcji dużych, luksusowych katamaranów na indywidualne zamówienie. Na całym świecie nie ma dwóch takich samych jednostek. Ubiegłoroczny model o nazwie „Supreme 68” był hitem na wielu targach jachtowych, a model „70 Sunreef Power” na targach Yacht Show w Singapurze otrzymał nagrodę dla „Najlepszego jachtu wielokadłubowego na świecie".

Za młodą, ale już wyróżniającą się na rynku, firmę kapituła uznała Baltica Bicycles (Młoda Firma Roku) produkującą niezwykłe rowery miejskie. Mają większość komponentów od europejskich dostawców: ramy wytwarzane są ręcznie w Mediolanie i ponadczasowy styl – projekty zawierają elementy nawiązujące do trójmiejskich korzeni firmy.

Człowiekiem kultury, który zrobił na członkach kapituły największe wrażenie okazał się Paweł Machcewicz (Człowiek Roku): historyk, nauczyciel akademicki i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, który piastuje to stanowisko od 2008 roku i doprowadził, pomimo niesprzyjających okoliczności, do otwarcia muzeum.

Odkryciem Roku w kulturze był zaś dla kapituły Patryk Hardziej - twórca plakatów, okładek, grafik, jeden z ciekawszych projektantów młodego pokolenia, współpracujący z firmami Medicine i Coca-Cola, z Amnesty International i festiwalem SpaceFest. Kurator i współtwórca II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych.

W sporcie obyło się bez niespodzianek. Drużyną Roku została Lechia Gdańsk, a Odkryciem Roku - Klaudia Maruszewska, oszczepniczka, mistrzyni świata juniorek. Zawodniczka LKS Jantar z Ustki swój medal wywalczyła na mistrzostwach lekkoatletycznych w Bydgoszczy.

Nagrodę specjalną marszałka województwa pomorskiego, czyli „Pomorskie Euroinspiracje 2016” otrzymał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej odbiera nagrodę Medal Karty Trójmiasta z rąk Mikołaj Chrzana, redaktora naczelnego GWT

Medal Karty Trójmiasta, nagroda przyznawana od 2007 roku przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto za działania integrujące Metropolię, otrzymało Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańska. 


Laureaci Sztormów Pomorskich 2016


SPORT

  • Sportowiec Roku 2016 - ANGELIKA CICHOCKA, laureat plebiscytu Czytelników
  • Drużyna Roku 2016 - LECHIA GDAŃSK
  • Odkrycie Roku 2016 - KLAUDIA MARUSZEWSKA

KULTURA

  • Wydarzenie Roku 2016 - NOTRE DAME DE PARIS W Teatrze Muzycznym w Gdyni (laureat plebiscytu czytelników)
  • Odkrycie Roku 2016 - PATRYK HARDZIEJ
  • Człowiek Roku 2016 - PAWEŁ MACHCEWICZ

BIZNES

  • Inwestycja Roku 2016 - MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ (laureat plebiscytu czytelników)
  • Firma Roku 2016 - SUNREEF YACHTS
  • Młoda Firma Roku 2016 - BALTICA BICYCLES



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę