• Start
  • Wiadomości
  • To już ostatni odcinek #gdanskczyta. Emma Popik „Królowa Salwatora” - czyta Ewa Jendrzejewska

To już ostatni odcinek #gdanskczyta. Emma Popik „Królowa Salwatora” - czyta Ewa Jendrzejewska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na ostatni odcinek czytań w ramach pierwszej odsłony cyklu #gdanskczyta. Posłuchajcie fragmentu książki o Gdańsku „Królowa Salwatora” Emmy Popik. Czyta Ewa Jendrzejewska - aktorka Teatru Wybrzeże.
29.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ewa Jendrzejewska od 2008 roku jest aktorką Teatru Wybrzeże. Posłuchajcie, jak w jej interpretacji brzmi „Królowa Salwatora” Emmy Popik
Ewa Jendrzejewska od 2008 roku jest aktorką Teatru Wybrzeże. Posłuchajcie, jak w jej interpretacji brzmi „Królowa Salwatora” Emmy Popik
mat. WiMBP w Gdańsku

 

#gdanskczyta - nowy odcinek. „Kota niebieskiego” Martyny Bundy czyta Małgorzata Oracz

 

Niestety, to już ostatni odcinek pierwszej odsłony cyklu #gdanskczyta. Być może projekt doczeka się kontynuacji i kolejnych edycji, ale póki co zapraszamy do wysłuchania poprzednich czytań i najnowszego, opublikowanego we wtorek, 26 maja. Aktorka Teatru Wybrzeże Ewa Jendrzejewska czyta na głos fragmenty powieści „Królowa Salwatora” autorstwa Emmy Popik. We wstępie o tematyce wybranego tytułu opowiada dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Jarosław Zalesiński.

- Ulica Salwator, która znalazła się w tytule, jest na Biskupiej Górce - jednej z najbardziej malowniczych dzielnic Gdańska. I osobliwej, bo tam cudem boskim zachował się przedwojenny Gdańsk, zastygł jak taka mucha w bursztynie i pokazuje, jak to miasto wyglądało przed 1939 rokiem - opisuje Jarosław Zalesiński. - Ale to też dzielnica zaniedbana i zniszczona, z tego powodu wiele lat temu podjęto decyzję o rewitalizacji tej części Gdańska. Wtedy zawiązał się gorący spór, do którego powieść Emmy Popik bardzo wyraźnie nawiązuje - spór o to, co to znaczy rewitalizować dzielnicę: czy tylko odnowić fasadę i chodniki, położyć nową nawierzchnię na ulicach, czy też zadbać o ludzi tam mieszkających, którzy bardziej niż fasady niosą ducha tego miejsca. Autorka nie ma wątpliwości, że to właśnie ludzie są największą wartością, opowiada się po ich stronie bardzo wyraźnie. O atrakcyjności tej powieści świadczy pełen czułości, troski i uważności sposób patrzenia na dzielnice.

 

 

Emma Popik - gdańska pisarka, tłumaczka i dziennikarka. W swoim dorobku ma dwanaście tytułów: opowiadań i powieści. Swobodnie porusza się po różnych gatunkach, ale największe sukcesy odniosła w dziedzinie utworów science fiction. Tom opowiadań „Tylko Ziemia” został uznany za najlepszą książkę tego gatunku roku 1986. Kolejne utwory s-f to „Bramy strachu” (1996), „Genetyka bogów” (1999), „Plan” (2009). Drukowała również opowiadania sf w różnych czasopismach, jak „Fantastyka” i „Topos”. Opowiadania tłumaczono na japoński, czeski i esperanto. „Nadejście Fortynbrasa” zamieszczono w japońskim czasopiśmie „Deux” w roku 1990 nr 8, „Krzak ciernisty” w „Grafication” 1990 nr 52, oba w tłumaczeniu Michiko Tsukady. Opowiadanie „Dziedzina” ukazało się w czasopiśmie „Sferoj” w roku 1994, pod tytułem „Heredejo”, z kolei „Nadejście Fortynbrasa” i „Szaman” - w czeskim czasopiśmie „Laser”.

Napisała też utwory sensacyjne, jak „Raport” (1988), powieść oparta na wydarzeniu z okolic Gdańska, czy „Zbrodnia w wyższych sferach” (2019) - powieść promująca działania prospołeczne. Wydała dwie książki dla dzieci: „Tajemnice Emilki” (2014) - książka zachęcająca do opieki nad zwierzętami oraz „Wejście do baśni” (2004), przetłumaczone na japoński przez Krystynę Hirayama. Baśni poświęcono wystawę na Uniwersytecie Miyagi w Sendai. „Złota ćma" (2014) i „Królowa Salwatora” (2019) to książki związane z Gdańskiem, mówiące o godności miasta i kształtowaniu się postaw obywatelskich.

 

#gdanskczyta “Kraboszki” Barbary Piórkowskiej. Kolejny odcinek czytelni on line gdańskiej biblioteki

 

#gdanskczyta to rozpoczęty w kwietniu projekt wirtualnej czytelni, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytali na głos książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do projektu zrodzonego z potrzeby spotkań i rozwijania pasji czytelnictwa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprosiła aktorów z Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura z Gdańska oraz Teatru Muzycznego z Gdyni.

- Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami. Pomyśleliśmy, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać - tłumaczył Jarosław Zalesiński.

Nagrania w ramach wideo czytelni publikowane były we wtorki i w piątki, o godzinie 15:00, na profilu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na Facebooku, na kanale w serwisie YouTube, oraz na portalu www.gdansk.pl. Materiał trafiał również na stronę biblioteki. We wszystkich tych miejscach można znaleźć poprzednie odcinki cyklu.

 

#gdanskczyta. Nowy odcinek wideoczytelni: „Smaki Pomorza” czyta Justyna Bartoszewicz

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury