Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jedyny taki konkurs w Polsce. Wiemy, kto zdobył tytuł Opiekunki Roku 2017

Pod swoją opieką mają prawie tysiąc maluchów. Na co dzień pracują w Gdańskim Zespole Żłobków, któremu podlega 12 placówek. Wytypowane reprezentantki każdego ze żłobków, w środę, 29 listopada, wzięły udział w uroczystości podczas której wyłoniona została „Opiekunka Roku”. Tytuł przypadł tym razem Joannie Świderskiej.

Jedyny taki konkurs w Polsce. Wiemy, kto zdobył tytuł Opiekunki Roku 2017
A
A
data publikacji: 30 listopada 2017 r.

Joanna Świderska (w środku) została Opiekunką Roku 2017
Joanna Świderska (w środku) została Opiekunką Roku 2017
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Tytuł Opiekunki Roku przyznawany jest od 2005 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska. Konkurs polega na tym, że w każdym z gdańskich żłobków wytypowana jest jedna osoba, która otrzymuje nominację. Tym sposobem bierze udział w konkursie. Sama nominacja jest już znacznym wyróżnieniem i docenieniem pracy. Każda z 12 nominowanych pań, otrzymała bowiem nagrodę w kwocie 1000 złotych.

Nasza polska Brigitte Macron, czyli Małgorzata Makarska (pierwsza z lewej)
Nasza polska Brigitte Macron, czyli Małgorzata Makarska (pierwsza z lewej)
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Opiekunki pracujące w żłobkach należą do środowiska, które jest wciąż niedoceniane, dlatego że nasza grupa zawodowa nie należy do sfery oświaty, a więc jest poza wszelkimi nagrodami, możliwością szkoleń czy wsparciem finansowym - mówi Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków. - Dlatego utworzenie takiego święta jest dla nich niezwykle motywujące i docenia ich pracę - dodaje.

Konkurs, który od 12 lat odbywa się w Gdańsku, to jedyny taki konkurs w Polsce. W uroczystości co roku udział bierze prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Choć to Miasto funduje nagrody (opiekunka roku otrzymuje 2500 zł., dwie wyróżnione opiekunki otrzymują po 1500 zł.), o nominacji decyduje środowisko danego żłobka, czyli kierownik, koleżanki i rodzice. Tytuł i wyróżnienia przypadają w drodze losowania, które zawsze odbywa się podczas uroczystości. W tym roku, o ostatecznych wynikach zadecydowały małe rączki podopiecznych „Dzwoneczka”, czyli żłobka nr 10, gdyż tam odbywała się uroczystość. Tak się złożyło, że maluchy przyniosły szczęście swoje opiekunce, czyli Joannie Świderskiej. Pracuje ona w zawodzie od niespełna trzech lat.

- Byłam zaskoczona tą nominacją, ponieważ w naszym żłobku pracuje trzynaście opiekunek - mówi Joanna Świderska. - Nie zmienia to faktu, że jestem przeszczęśliwa. Czym sobie na to zasłużyłam? Chyba cierpliwością, opanowaniem i pomysłowością. Jestem osobą bardzo spokojną. Nie denerwuję się, nie krzyczę, każdy problem potrafię rozwiązać wspólnie z rodzicami. Uchodzę za osobę ciepłą. Sądzę, że dlatego zdecydowano o mojej kandydaturze.

Wioletta Krzykowska pracuje w zawodzie od 30 lat. To jej trzecia nominacja
Wioletta Krzykowska pracuje w zawodzie od 30 lat. To jej trzecia nominacja
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Droga zawodowa pani Joanny nie od początku była oczywista, choć kobieta od zawsze darzyła dzieci szczególną sympatią. Jako pierwszy kierunek studiów wybrała filologię polską. Nie czuła jednak, że jest w odpowiednim miejscu, dlatego porzuciła ten pomysł i zaczęła studiować pedagogikę. Ten krok dał jej pewność, że praca z dziećmi to jej przeznaczenie.

- Pani Joanna kocha dzieci, ma duże serce i widać, że lubi tę pracę - mówi Dorota Woźniak, kierownik „Dzwoneczka”, Żłobka nr 10. - Między innymi dlatego zdecydowaliśmy o zgłoszeniu jej kandydatury w konkursie. Uważam, że mamy czym się pochwalić, ponieważ dwie wyróżnione panie też zaczynały u nas pracę, ale zostały przeniesione do innych żłobków. Nie zmienia to faktu, że bardzo cieszymy się z ich sukcesu - dodaje.

Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce wybiera Opiekunkę Roku
Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce wybiera Opiekunkę Roku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Opiekunki przyznają, że choć wykonują trudną pracę, jest to rodzaj powołania. Wie o tym bardzo dobrze Wioletta Krzykowska, która pracuje w zawodzie od 30 lat, a tegoroczna nominacja jest trzecią w jej karierze.

- Jest mi niezmiernie miło, że ponownie zostałam wytypowana - mówi Wioletta Krzykowska ze Żłobka nr 3. - Jestem szczęśliwa, że mogę pracować z dziećmi, że w ten sposób mogę się realizować. Jestem szczęśliwa również dlatego, że codziennie widzę szczęście dzieci. To mi daje energię do pracy.

Doceniona zapewne czuje się nasza gdańska Brigitte Macron, czyli Małgorzata Makarska ze Żłobka nr 1. Do pierwszej damy Francji, jej urodę porównał prezydent Paweł Adamowicz. Pani Małgosia też ma czym się pochwalić. Nominacja przypadła jej po raz drugi.

- Przepracowałam trzydzieści lat, sama nie wiem, kiedy to zleciało - przyznaje Małgorzata Makarska. - Ostatni raz nominowana byłam 11 lat temu, przyjemnie poczuć to ponownie. Porównaniem do pierwszej damy Francji jestem bardzo zaskoczona. Na pewno będę to długo wspominać i opowiadać jako zabawną anegdotę.

Tegoroczna uroczystość wiązała się z dwoma powodami do świętowania. Prócz wyłonienia „Opiekunki Roku”, uczczono także 25-lecie istnienia Gdańskiego Zespołu Żłobków. Był tort i gratulacje, a o oprawę muzyczną podczas wydarzenia zadbała Gdańska Orkiestra Ogrodowa.

Lista opiekunek nominowanych do tytułu „Opiekunka Roku” 2017:

 • Małgorzata Makarska, żłobek nr 1
 • Marzena Bielska, żłobek nr 2
 • Wioletta Krzykowska, żłobek nr 3
 • Beata Kołodziejczyk, żłobek nr 4 (wyróżnienie)
 • Anna Kowalska, żłobek nr 5
 • Bożena Dominik, żłobek nr 6
 • Dorota Młyńska, żłobek nr 7
 • Barbara Wróbel, żłobek nr 8
 • Joanna Miaśkiewicz, żłobek nr 9
 • Joanna Świderska, żłobek nr 10 (tytuł Opiekunki Roku 2017)
 • Iwona Wiśniewska, żłobek nr 11
 • Hanna Juździńska, żłobek nr 12 (wyróżnienie)

W ciągu ostatnich 5 lat dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Maluch” utworzono 437 nowych miejsc w gdańskich żłobkach. Obecnie 12 placówek Gdańskiego Zespołu Żłobków dysponuje 992 miejscami opieki dla dzieci w wieku od 20 miesięcy do lat 3. W najbliższym czasie Gdański Zespół Żłobków powiększy się o placówkę przy ul. Kolorowej, gdzie trwa budowa trzyoddziałowego żłobka przeznaczonego dla 96 maluchów.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora