Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Weekend cyklistów: w sobotę Piknik Rowerowy, w niedzielę - Wielki Przejazd

Początek czerwca to tradycyjnie już bardzo rowerowy czas w Gdańsku. W sobotę (9 czerwca) fani dwóch kółek będą bawić się na Rodzinnym Pikniku Rowerowym w Parku Reagana. Dzień później zachęcamy do udziału w XXII Wielkim Przejeździe Rowerowym.

Weekend cyklistów: w sobotę Piknik Rowerowy, w niedzielę - Wielki Przejazd
A
A
data publikacji: 06 czerwca 2018 r.
Scena Rowerowego Maja`2017 - w tym roku także powstanie wspólne zdjęcie wszystkich laureatów kampanii
Scena Rowerowego Maja`2017 - w tym roku także powstanie wspólne zdjęcie wszystkich laureatów kampanii
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Chociaż w tym roku zwycięzców Rowerowego Maja poznaliśmy już w dzień po zakończeniu rywalizacji, a nie jak dotąd - podczas uroczystego finału, zabawy i emocji na Rodzinnym Pikniku Rowerowym w sobotę (9 czerwca) nie zabraknie.

Wręczeniu symbolicznych czeków zwycięskim drużynom, którego tradycyjnie dokona prezydent Gdańska - w tym roku Piotr Grzelak (zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej) towarzyszyć będzie mnóstwo rodzinnych atrakcji.

Wydarzenie w Parku Ronalda Reagana rozegra się na polanie w pobliżu placu zabaw Kraina Zabawy (wejście na wysokości ul. Jagiellońskiej) w godz. 9 - 15.

Przypomnijmy: w tym roku po raz pierwszy nagrodzonych zostanie aż dziewięć szkół podstawowych i trzy przedszkola. Dlaczego aż tyle? Pula nagród finansowych wzrosła ponad dwukrotnie, dzięki czemu już nie tylko laureaci pierwszych miejsc w czterech kategoriach Rowerowego Maja (szkoły duże, średnie i małe oraz przedszkola) odbiorą czeki, ale także placówki z pozostałych miejsc na podium. Wśród nauczycieli - szkolnych koordynatorów akcji obecnych na pikniku rozlosowane zostaną dwa rowery.

Specjalnie na piknik przygotowana została rodzinna gra terenowa “Reagan Game” - również i tutaj, nagrodą dla najlepszej drużyny będzie rower.

W programie również konkursy z nagrodami (m.in. rowery, sakwy, piłki siatkowe), liczne animacje, smażenie kiełbasek. Salony Rowerowe Szprychy.com zapewnią nieodpłatny plenerowy serwis rowerowy, a centra rozrywki, które są partnerami pikniku, przygotowały atrakcje na swoich stoiskach.

Piknik uświetni koncert zespołu Muzyczna Kraina, który nagrał piosenkę „Na rowerze” - utwór przewodni kampanii Rowerowy Maj.Od dawna miałem ochotę dołączyć w jakiś sposób do “Rowerowego Maja”. Mam dziecko w wieku szkolnym i ta akcja bardzo mi się podoba. Ponieważ jestem muzykiem i kompozytorem dołączyłem się w taki sposób, w jaki najlepiej potrafię, komponując piosenkę - mówi Paweł Sadowski, szef zespołu Muzyczna Kraina, autor muzyki i słów piosenki “Na rowerze”. - Piosenka to tworzenie podstawy kulturowej dla kampanii. Chciałem żeby dzieciaki czuły, że to pozytywna, dobra akcja i że rower to świetny środek transportu: jeden z najgenialniejszych wynalazków, szybki, niedrogi i dający niezależność. Sam korzystam z niego, kiedy tylko mogę. Cieszę się, że piosenka dołączyła do akcji, a przede wszystkim, że podoba się dzieciom.  

Paweł Sadowski, gdański kompozytor porwany przez ideę Rowerowego Maja. W sobotę zaśpiewamy z nim piosenkę towarzyszącą kampanii pt. `Na rowerze`
Paweł Sadowski, gdański kompozytor porwany przez ideę Rowerowego Maja. W sobotę zaśpiewamy z nim piosenkę towarzyszącą kampanii pt. `Na rowerze`
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Piosenka “Na rowerze” to jeden z wielu utworów dla dzieci autorstwa Pawła Sadowskiego, wykonywanych przez Muzyczną Krainę. Podczas koncertu usłyszymy dobrze znane utwory z płyt “Po cichutku” i “Kraina wyobraźni”, m.in. “Kamieniczki i uliczki”, “Po cichutku” oraz “Podróż do Krainy Wyobraźni”.

Wielu uczniów gdańskich przedszkolaków i uczniów doskonale zna już rowerową piosenkę - każda z placówek otrzymała w komplecie materiałów kampanii płytę z utworem w wersji oryginalnej i karaoke. Zachęcamy do zapoznania się z utworem i wspólnego śpiewania w sobotę!


Harmonogram pikniku:

  • 9.00 rozpoczęcie, konkursy z nagrodami
  • 10:00 - 11:30 - wręczenie nagród Rowerowy Maj 2018
  • 10:00 - 14:00 – rodzinna gra terenowa
  • 11:40 - 12:15 - koncert zespołu Muzyczna Kraina
  • 14:00 –  wręczenie nagród w rodzinnej grze terenowej
  • 15.00 zakończenie

Partnerzy wydarzenia: Salony Rowerowe Szprychy.com; Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna (Bliżej źródeł); Gdański Zarząd Dróg i Zieleni; KartCenter; ESCAPEROOMS.pl; Movement Arena; Planeta RC; Loopy's World Gdańsk; MK Bowling GDAŃSK i Sport Park Przymorze.

Wielki Przejazd Rowerowy to dzień, w którym duzi i mali rowerzyści opanowują ulice Gdańska i całej metropolii
Wielki Przejazd Rowerowy to dzień, w którym duzi i mali rowerzyści opanowują ulice Gdańska i całej metropolii
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dwudziesty drugi i coraz większy

Niedziela (10 czerwca) przebiegnie z kolei pod znakiem XXII Wielkiego Przejazdu Rowerowego. W przejeździe jak zwykle uczestniczyć będą rowerzyści w czterech peletonach: tczewskim (Tczew - Pszczółki - Pruszcz Gdański - Śródmieście Gdańska), kartuskim (Kartuzy - Żukowo - Banino - Kokoszki - Śródmieście Gdańska), północnym (Wejherowo - Reda - Rumia - Gdynia) oraz gdańskim. Wszystkie spotkają się ok. godz. 14 na Sopockich Błoniach, by wspólnie celebrować tradycyjne rowerowe święto organizowane przez Rowerową Metropolię. W programie wielkiego finału w Sopocie m.in rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie, loteria szprychówka, Złote i Srebrne Szprychy - czyli nagrody za prorowerową politykę dla samorządów i instytucji, zjazd foodtrucków.

W Gdańsku zbiórkę zaplanowano pod Stadionem Energa o godz. 11.15, skąd peleton rozpocznie swoją trasę od “zdobycia” Tunelu pod Martwą Wisłą.

Wydarzenie jak zwykle zostało bardzo precyzyjnie zaplanowane, tak by mogło wziąć w nim udział jak najwięcej rowerzystów, bo liczy się każdy przejechany wspólnie kilometr. Można dołączyć w dowolnym momencie. Szczegółowy terminarz dnia znaleźć można na stronie internetowej XXII WPR oraz na Fb Rowerowej Metropolii.

Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa nie tylko cyklistów. Fani wszelkiego rodzaju środków lokomocji napędzanych siłą mięśni (rolek, hulajnóg, deskorolek itp.) są równie mile widziani, a także osoby poruszające się na wózkach. Jedyne ograniczenie stanowi tunel - tutaj ze względów bezpieczeństwa jechać mogą tylko rowerzyści.

A tak było w zeszłym roku:

Wielki Przejazd Rowerowy: kilkanaście tysięcy uczestników, doskonała organizacja

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora