• Start
  • Wiadomości
  • To będą hity! Gdańsk będzie miał swoją piosenkę [WIDEO]

To będą hity! Gdańsk będzie miał swoją piosenkę [WIDEO]

O gdańskich kamieniczkach, zoo i rowerach - ponad 100 prac wpłynęło na konkurs na piosenkę o Gdańsku. Śpiewają dzieci. Zwycięskie utwory znajdą się na płycie, która trafi do gdańskich szkół i przedszkoli.
13.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prace oceniane będą przede wszystkim pod kątem tego, czy dzieci mogą je zaśpiewać.

Organizowany przez Fundację Wspólnota Gdańska konkurs na piosenkę dla dzieci poświęconą miastu Gdańsk wystartował już po raz drugi. Pomysł narodził się podczas 1. Przeglądu „Przedszkolaki śpiewają o Gdańsku”, który odbył się w 2014 roku.

- Okazało się wtedy, że repertuar piosenek o Gdańsku dla dzieci jest niezwykle ubogi, prawdę mówiąc nie ma go wcale. Dlatego w 2015 roku zorganizowaliśmy konkurs, w efekcie którego pozyskaliśmy szesnaście piosenek - mówi prezes Fundacji Andrzej Stelmasiewicz.

Przysyłać można było zarówno gotowe piosenki, czyli tekst i skomponowaną melodię, jak i same teksty. Zwycięskie piosenki z pierwszej edycji zostały opublikowane w „Śpiewniku Gdańskich Lwiątek”. Konkurencja była duża, bo wpłynęły 23 piosenki i 40 tekstów.


ZOBACZ FILM

Piosenki z poprzedniej edycji można było usłyszeć podczas 3. Przeglądu Piosenek „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku”, który odbył się w środę i czwartek, 11-12 maja 2016 r. Wzięło w nim udział prawie tysiąc dzieci.


W tym roku ten rekord został pobity, a ilość zgłoszeń, których termin upłynął 30 kwietnia 2016 r., przeszła oczekiwania organizatorów.

- Otrzymaliśmy 42 piosenki i aż 61 samych tekstów. Autorami są amatorzy oraz znani w Trójmieście artyści i twórcy. Ten wynik zdecydowanie nas satysfakcjonuje - cieszy się Natalia Filipionek-Rybińska, koordynatorka konkursu. - Nadesłane prace różnią się poziomem i tekstem. Jedne są nastawione na kamienice, drugie na gdańskie zoo, inne są z kolei „rowerowe”. Także muzycznie prezentują przeróżne gatunki, od jazzu po muzykę aktorską, a nawet metalową.


Lepiej śpiewać niż słuchać

Prace ocenią osoby związane z gdańską muzyką i sztuką: artystka i wykładowczyni wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku Krystyna Stańko, animatorka kultury i propagatorka muzyki klasycznej Barbara Żurowska-Sutt, Bogumiła Bieniasz z Wydziału Rozwoju Społecznego w Gdańsku oraz laureat ubiegłorocznej edycji konkursu Radosław Kruszyna - akordeonista, pianista, aranżer i kompozytor.

Posłuchaj piosenek z pierwszej edycji konkursu

Jury już przesłuchuje nadesłane prace. Ostateczny wynik poznamy po obradach, które odbędą się 20 maja (piątek).

- W konkursie stawiamy bardziej na kompozycje, które dobrze się śpiewa, niż takie, których jedynie dobrze się słucha. Dlatego prace oceniane będą przede wszystkim pod kątem tego, czy dzieci mogą je zaśpiewać - mówi Filipionek-Rybińska. - Jest to trudne zadanie. Za to jakość nagrania nie była brana pod uwagę, dlatego w konkursie każdy miał szansę: profesjonaliści i amatorzy, utwory nagrane w studiu i na telefonie.


Profesjonaliści, płyta i śpiewnik

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Ale co ważniejsze, wybrane przez jury piosenki wykonają profesjonalni muzycy, których nazwiska wkrótce poznamy.

Utwory nagrane zostaną w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna, w Radiu Gdańsk i trafią na płytę oraz do „Śpiewnika Gdańskich Lwiątek”. Wydrukowany śpiewnik zostanie rozdany bezpłatnie we wszystkich gdańskich przedszkolach publicznych, a także w placówkach prywatnych, oraz w klasach 0-3 szkół podstawowych.

- Te piosenki są potem wykorzystywane przez przedszkolaki, na przykład podczas Przeglądu Piosenek „Przedszkolaki Śpiewają o Gdańsku”. Widzimy, że nauczyciele bardzo chętnie z nich korzystają. Cieszy nas to, bo to oznacza, że rola tych piosenek została spełniona - o to nam chodziło, żeby dzieci miały piosenki nie tylko do słuchania, ale przede wszystkim do śpiewania - dodaje Filipionek-Rybińska.

Główną nagrodą dla zwycięzców jest występ na Koncercie Finałowym Akademii Gdańskich Lwiątek w Operze Leśnej w Sopocie, 10 czerwca 2016 r., przed koncertem Majki Jeżowskiej.



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet