PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tłumy gdańszczan po darmowe cebulki tulipanów, lilii i krokusów

Tłumy gdańszczan po darmowe cebulki tulipanów, lilii i krokusów
Cebulek kwiatów było 25 tysięcy, wszystkie zeszły w ciągu kilku godzin. Po bezpłatne sadzonki zgłosiło się kilkuset mieszkańców Gdańska, których nie odstraszyła ogromna kolejka. - Cel akcji jest jeden: ładniejsze, ukwiecone miasto - mówi Barbara Szczyt architekt krajobrazu z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Ale też zainspirowanie mieszkańców, rozbudzenie ich apetytu na atrakcyjniejszą przestrzeń wokół siebie.

Tłumy gdańszczan w kolejce po cebulki tulipanów, krokusów i lilii
Tłumy gdańszczan w kolejce po cebulki tulipanów, krokusów i lilii
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Zamierzam obsadzić rabatkę przed Klubem Samopomocy dla osób w podeszłym wieku przy ul. Stajennej w Gdańsku - mówi Anna Staruszkiewicz prezes zarządu Fundacji Forum, prowadzącej dwa takie kluby w Gdańsku. - Zmobilizowałam naszych seniorów, żeby ustawili się w kolejce po cebulki. Im więcej kwiatów dostaniemy, tym nasze trawniki i rabatki przed klubami będą ładniejsze. Dbamy potem o nie cały rok, pielimy, pielęgnujemy ciesząc się jak rosną.

Tulipan papuzi, czosnek ogrodowy i czerwone lilie
„Gdańsk w tulipanach. Ukwiecamy balkony i ogródki przydomowe” to nazwa projektu edukacyjnego Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, akcji podczas której urzędnicy przekazali bezpłatnie mieszkańcom prawie 25 tys. cebulek 20 odmian tulipanów, kilku odmian krokusów, narcyzów i lilii ogrodowych. Cebulki wydawano w środę 12 października na parterze budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kartuskiej w Gdańsku od godziny 10 do 14.30, choć koniec akcji cebulkowej urzędnicy zaplanowali na godz. 19.00.

- Oprócz popularnych odmian staraliśmy się wybrać nowe, niebanalne gatunki kwiatów - mówi Barbara Szczyt z gdańskiego magistratu. - Tulipan czerwony papuzi rococo, tulipan zółty Jokohama, cztery odmiany krokusów, pięć odmian lilii ogrodowych, w tym piękna lilia czerwona, sześć odmian narcyzów, hiacynty, nawet czosnek ozdobny i trochę frezji. 

Przekazywanie cebulek do nasadzeń jesiennych ma zainspirować mieszkańców Gdańska do ukwiecania najbliższego otoczenia: miejsc zamieszkiwania, parapetów okiennych, balkonów, tarasów i ogródków przydomowych.

W skrzynkach na balkonie zasadzi tulipany 11-letnia Natalia, która przyszła z mamą dużo wcześniej przed otwarciem urzędu, żeby zdążyć przed szkołą odebrać cebulki.

- Nie mam ogrodu, ale duży balkon ze skrzynkami - mówi dziewczynka. - W tamtym roku sadziłam zioła, ale niezby dobrze mi się udały, tulipany pewniejsze i ładniej wyglądają. Mam powiedziała mi, że jest za darmo, więc przy okazji zaoszczędziłam swoje kieszonkowe.

Halina Zwara i Anna Staruszkiewicz już zdobyły cebulki, wiosną tulipany papuzie zakwitną przed gdańskimi Klubami Samopomocy dla osób w podeszłym wieku
Halina Zwara i Anna Staruszkiewicz już zdobyły cebulki, wiosną tulipany papuzie zakwitną przed gdańskimi Klubami Samopomocy dla osób w podeszłym wieku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Po trzy woreczki dla każdego gdańszczanina
Każdy mieszkaniec otrzymał zestaw z trzema rodzajami cebulek do wyboru: tulipanów i narcyzów po 5-7 sztuk, krokusów po 10 sztuk. Każde zapakowane w torebki z informacją o roślinie i zaleceniami dotyczącymi uprawy. Wykonaniem oznaczeń woreczków z cebulkami, dowiezieniem i rozdawaniem ich mieszkańcom zajęli się podopieczni gdańskiej Fundacji „Sprawni Inaczej”.

- Przygotowanie całej akcji zajęło nam kilka dni - mówi Justyna Rogińska prezez Fundacji "Sprawni Inaczej". - Trzeba było cebulki posegregować, zapakować, ometkować i dowieźć. Wydawanie mieszkańcom, choć kolejka ogromna, jest przyjemnością.

Bezpłatne przekazywanie mieszkańcom cebulek kwiatowych odbyło się po raz drugi (pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku). To kontynuacja projektu rozdawania mieszkańcom nasion kwiatów akcji „Posiej nas”, w ramach której od 2008 roku gdańszczanie otrzymali blisko 100 tys. nasion kwiatów ozdobnych - m.in. maciejek i słoneczników.

- Liczymy, że apetyt mieszkańców na ukwieconą przestrzeń wokół domów, a co za tym idzie i Gdańska będzie rósł - dodaje Barbara Szczyt. - I taki właśnie jest cel naszej akcji. 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze