Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

The Guardian o Gdańsku, Adamowiczu i imigracji w Polsce

The Guardian to jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników na świecie. W środę, 20 kwietnia, w jego wydaniu gazetowym i internetowym pojawił się obszerny artykuł na temat imigracji w Polsce, głównie na przykładzie Gdańska.

The Guardian o Gdańsku, Adamowiczu i imigracji w Polsce
A
A
data publikacji: 21 kwietnia 2016 r.

Materiały prasowe

Autor Alex Duval Smith zaczyna tekst od niechlubnych incydentów polskich zachowań wobec imigrantów, m.in. kibiców Lechii, którzy podczas jednego z meczów wywiesili transparent, szkalujący ciemnoskórych. Pisze też o Jarosławie Kaczyńskim, który mówił, że „migracja może przynieść wielu pasożytów” i Pawle Kukizie, którego ugrupowanie chce wycofania się Polski z przyjęcia 7600 Syryjczyków.

Te informacje zestawia m.in. z wypowiedziami prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Kiedy ludzie mówią, że przyjmując uchodźców otwieramy nasze miasto na muzułmańskich terrorystów, to tłumaczę, by się nie martwili. Terroryści są znacznie bardziej zainteresowani wielkimi europejskimi stolicami a nie małym Gdańskiem.

Duval przypomina, że w Gdańsku powstało Centrum Wspierania Imigrantów, które pełni rolę pomostu między imigrantami a miejskimi instytucjami, że budowany jest model integracji dla całego miasta.

Artykuł kończy się kolejną wypowiedzią prezydenta Adamowicza.

- W Gdańsku rodziły się ruchy protestacyjne w 1968, 1970 i 1976 roku. W duchu wolności i swobody w 1980 roku narodziła się tutaj Solidarność, ponieważ grupa wyjątkowych ludzi, robotników i intelektualistów, zaufała sobie nawzajem. Dziś mamy problem z ufnością.


Cały artykuł znajdziesz TUTAJ.

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl