Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ten Typ Mes: chcę dać słuchaczom poczucie, że nie są sami [WYWIAD]

Ceniony polski raper Ten Typ Mes rozpoczął drugi dzień festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę. Nam opowiada m.in. o tym, jak się ma scena hip hopowa w Trójmieście i czy on sam często bywa w Gdańsku. Zagrał na Placu Zebrań Ludowych w sobotę 22 lipca 2017 r. ZOBACZ zdjęcia z pierwsza dnia Gdańsk Dźwiga Muzę.

Ten Typ Mes: chcę dać słuchaczom poczucie, że nie są sami [WYWIAD]
A
A
data publikacji: 22 lipca 2017 r.

Ten Typ Mes - polski raper, producent muzyczny i DJ, znany m.in z inteligentnych tekstów i dużej wrażliwości. Wystąpi podczas drugiego dnia festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę
Ten Typ Mes - polski raper, producent muzyczny i DJ, znany m.in z inteligentnych tekstów i dużej wrażliwości. Wystąpi podczas drugiego dnia festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę
mat. prasowe

Agata Olszewska: - Na stałe jesteś związany z Warszawą, ale gdańszczanom jesteś dobrze znany - grałeś m.in. w Kwadratowej w 2014 roku czy w klubie B90 w 2016 roku. Teraz zobaczymy Cię na Gdańsk Dźwiga Muzę. Lubisz tu wracać?

Ten Typ Mes: - Jasne! Szczególnie industrialne wnętrza Stoczni zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Zdarzyło mi się też nieformalnie wpadać do Trójmiasta celem zmiany klimatu. Samochód też kupiłem od pani z Gdańska. Coś mnie ciągnie na północ.

Gdańska Scena Alternatywna, zwana także „trójmiejską”, przeszła do historii, a echa jej aktywności z lat 80. i 90. słychać w twórczości nadal licznie powstających na Pomorzu zespołów. A jak Gdańsk, i całe Trójmiasto, wypada na tle hip hopowej mapy Polski? Mamy się czym pochwalić?

- Dla mnie aktualnie najważniejszy w rapie jest gdynianin - Leh. To Wasz największy as w talii. Jego teksty mają szorstkość, ciekawe spostrzeżenia, a głos nie zostawia wątpliwości, że wierzy w to, co mówi.

Jesteś artystą z ogromnym doświadczeniem festiwalowym: Hip Hop Kemp, Orange Festival, Off Festival - teraz Gdańsk Dźwiga Muzę. A z drugiej strony, mam wrażenie, że stawiasz na kontakt z drugim człowiekiem, na wzajemną otwartość i interakcję - temu sprzyjają chyba kameralne koncerty klubowe?

- Po każdym koncercie jednoczymy się z publicznością w rozmowach, spożywaniu trunków, gestach, spacerach. Na festiwalach może nieco trudniej się te spotkania ogarnia, bo ludzie są rozproszeni, ale nie powstrzymuje mnie to i, tak czy siak, nie chowam się w hotelu po zagraniu.

Co chcesz dawać swoim słuchaczom?

- Poczucie, że nie są sami. Że my - wrażliwi ludzie z poczuciem humoru - nie jesteśmy sami w świecie, który coraz częściej przejmuje chamstwo.

W jednym z wywiadów powiedziałeś, że czujesz się obywatelem, Polakiem. Obecna sytuacja w naszym kraju wpływa na Ciebie twórczo? Powstaną nowe teksty inspirowane tym, co się teraz dzieje?

- Czasem mnie korci, a czasem myślę, że artyści w Stanach głośno protestowali, a i tak wygrał pan z blond zaczesem. Polityka to dla mnie obyczaj, relacje międzyludzkie, słowa, którymi opisujemy innych. Znam się na słowach i w tym sensie - obyczajowym - zahaczam czasem politykę.

Co usłyszymy podczas sobotniego koncertu?

- Kolaż piosenek z różnych płyt. Mam w czym wybierać. Słuchacze, którzy wolą starsze numery powinni być ukontentowani na równi z tymi, którzy starszej muzyki akurat nie kojarzą.

Artysta wystąpi na Placu Zebrań Ludowych podczas drugiego dnia festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę, w sobotę 22 lipca 2017 r., o godz. 19.30. Po nim scenę przejmie zespół Bednarek oraz GrubSon. Szczegółowy program i więcej informacji o festiwalu: Gwiazdy na Gdańsk Dźwiga Muzę: Organek, Kult i Fisz Emade Tworzywo!

Poniżej w galerii zdjęcia z pierwszego dnia imprezy: warsztaty i koncerty. Wystąpili Bonson, Zeus i Kękę.

Ten Typ Mes (Piotr Szmidt) to muzyk wszechstronny - swobodnie miesza rap z elektroniką, g-funkiem i jazzem. Na swoim koncie ma 10 płyt, w tym dwie, które osiągnęły status złotej. Wraz z zespołem tworzy na scenie kolektyw, którego moc (perkusja i klawisze) kontruje melodią (żeńskie chórki). Ma bogate doświadczenie festiwalowe, od Hip Hop Kempu po Orange i Off Festival, dzięki czemu przyciąga publiczność z różnych światów. Od kilku lat pisze również felietony (m. in. w T-mobile-music, Co Jest Grane24, Gazeta Magnetofonowa) i piosenki dla innych wykonawców (m. in. dla Korteza). Jego najnowsza płyta, zatytułowana "AŁA.", promowana singlami m.i n. z Izą Lach i Dawidem Podsiadło, otworzyła nowy rozdział w koncertowej historii Typa i jego zespołu.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora