• Start
  • Wiadomości
  • Tej nocy nie śpij, zwiedzaj i zagraj. Noc Muzeów w Gdańsku tuż tuż

Tej nocy nie śpij, zwiedzaj i zagraj. Noc Muzeów w Gdańsku tuż tuż

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu i w Gdańsku rozpocznie się wieczorem z soboty na niedzielę (20/21 maja). To jedyna noc w roku, kiedy muzea można odwiedzić po zmroku, za darmo lub za symboliczną złotówkę. W tym roku chętni, którzy wezmą udział w mobilnej grze miejskiej przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej "Nie śpij, zagraj" mogą poczuć ducha rywalizacji i wygrać upominki.
19.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jedna taka noc w roku, wręcz magiczna: na ulicach Gdańska tłumy, wiele osób przebranych w historyczne stroje. Trzeba swoje odstać w ogonku do tego czy innego muzeum, ale co z tego - skoro jest ciekawie i wesoło. Tutaj: w kolejce do Muzeum Zabawek przy ul. Piwnej

Europejska Noc Muzeów to otwarte do późna muzea, galerie i centra kultury. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć niepokazywane dotąd zbiory, premierowe pokazy, wernisaże, niedostępne na co dzień zakamarki, a także inscenizacje i rekonstrukcje historyczne. Miłośnicy nocnego zwiedzania, zarówno młodsi jak i starsi, będą mogli wybierać spośród wielu wystaw, koncertów, spacerów, zwiedzania miejsc niedostępnych na co dzień i innych atrakcji. Większość wydarzeń będzie się odbywała w godz. 19.00 - 1.00 w nocy.

Jakie atrakcje czekają nas podczas majowej Nocy Muzeów?  

Po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień zakątki Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W Centrum Hewelianum wehikuł czasu przeniesie nas do średniowiecza, w Muzeum Archeologicznym zajrzymy na Ukrainę.

Europejskie Centrum Solidarności, z okazji 10-lecia swojego istnienia, przygotowało 10 atrakcji. Wśród wydarzeń przygotowanych przez Narodowe Muzeum Morskie warto zwrócić uwagę na pokazy dawnych rzemiosł i pirackie opowieści dla najmłodszych. Otwarte będzie też Muzeum II Wojny Światowej i jego wystawa główna.

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” przygotowało na tę okazję „Ogród na pTAK, czyli rodzinne warsztaty ogrodnicze”, oferuje także oprowadzanie po wystawie Masakiego Fujihaty „Poszerzanie rzeczywistości”. W Nadbałtyckim Centrum Kultury poznać będzie można niezwykłą historię Ratusza Staromiejskiego oraz przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z działalności 25-letniego już dziś NCK.

Atrakcji nie zabraknie także w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, gdzie będzie można spróbować sił w terenowej grze "Tajemnice Szańca Wschodniego" i spędzić noc z Brunonem Zwarrą, autorem książek o historii Gdańska.

Gdańska Galeria Miejska przywita odwiedzających inspirującymi wystawami i Żywą Biblioteką, natomiast Akademia Sztuk Pięknych pozwoli kreatywnie spędzić wieczór na warsztatach.

Podczas tegorocznej nocy w Gdańsku po raz pierwszy swoje drzwi otworzy Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, oferując nocną podróż do Japonii. Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej zaprezentuje zabytkowe pojazdy oraz wyjątkową przestrzenną dioramę.

Instytut Kultury Miejskiej zaprosi z kolei do odwiedzenia Dolnego Miasta, gdzie będzie można zobaczyć filmy krótkometrażowe oraz instalacje w ramach międzynarodowego projektu Corners. By łatwiej dotrzeć na Dolne Miasto w godz. 18.00-24.00, co ok. 35 minut kursować będzie na trasie Dworzec Główny-Dolne Miasto-Dworzec Główny bezpłatny autobus GAiT z napisem „Corners Dolne Miasto” (sprawdź rozkład jazdy).

Tej nocy sporo będzie działo się we Wrzeszczu, w Garnizonie Kultury. W formie multimedialnej zaprezentowane zostanie tu Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza, a także odbędzie się spotkanie promujące książkę “Wrzeszcz na dawnej pocztówce, spacer drugi”. W klubie Stary Maneż zaplanowano projekcje filmów muzycznych. 

W Noc Muzeów będzie można skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Na trasie Gdańsk Główny – ECS – Muzeum II Wojny Światowej – Twierdza Wisłoujście – Westerplatte będzie można wsiąść do autobusu niskopodłogowego. Na trasie Orunia Dolna (ul. Sandomierska) – Gdańsk Główny – Nowy Port będzie kursował autobus zabytkowy tzw. ogórek. Natomiast trasę Gdańsk Główny – Nowy Port obsłuży zabytkowy tramwaj.

Nowością tegorocznej nocy zwiedzania na Pomorzu jest możliwość udziału w mobilnej grze „Nie śpij, zagraj!”, do wzięcia udziału w której wystarczy smartfon. Co trzeba zrobić? Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Huntly, zaakceptować regulamin konkursu, przejść proces rejestracji, a następnie rozwiązać poszczególne zadania. Aby aktywować zadania i przejść do rozgrywki, gracze muszą dotrzeć do 14 placówek kulturalnych mieszczących się w różnych miejscach Trójmiasta i Pomorza. Dotarcie na miejsce (zeskanowanie widocznego kodu QR) odblokowuje poszczególne zadania w grze. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą, szybkością działania i zręcznością.

Uczestnicy Nocy Muzeów, którzy zdecydują się wziąć udział w grze "Nie śpij zagraj" i zdobędą największą ilość punktów, wygrają upominki. 

Noc Muzeów - również w Kuźni Wodnej w Oliwie


Wydarzenie organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpocznie się o godz. 19, potrwa do godz. 1 w nocy. Wstęp jest bezpłatny.

Planowane atrakcje: pokazy mistrzów kowalskich, plenerowa wystawa poświęcona wodzie, pokaz uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu II RP w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Fort", projekt fotograficzny prof. Leszka Krutulskiego z ASP w Gdańsku (artysta chętnym osobom zrobi zdjęcie połowy twarzy aparatem z 1936 roku. Za 10 lat zaś zaprosi je do zrobienia zdjęcia drugiej połowy twarzy, w ten sposób udokumentuje upływający czas).

Szczegółowy program Noc Muzeów 2017 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim