PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Technikum Łączności w Gdańsku obchodzi jubileusz. Szkołę ukończyły znakomite osobistości

Technikum Łączności w Gdańsku obchodzi jubileusz. Szkołę ukończyły znakomite osobistości
- Wypuściliśmy prawie 20 tysięcy absolwentów, wśród nich są profesorowie, doktorzy nauk technicznych i humanistycznych, inżynierowie, artyści, prezesi i właściciele firm - nie ukrywa dumy dyrektor Technikum Łączności w Gdańsku, Jadwiga Piechowiak. Znajdująca się w czołówce w rankingach polskich szkół technicznych placówka w sobotę, 11 września, obchodziła uroczysty jubileusz 70-lecia istnienia.
W Filharmonii Bałtyckiej odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 70-lecia Technikum Łączności. Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i dyrektorka ZSŁ Jadwiga Piechowiak
Gala Jubileuszowa z okazji 70-lecia Technikum Łączności w Filharmonii Bałtyckiej, była okazją do wymiany prezentów. Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Jadwiga Piechowiak, dyrektorka ZSŁ
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W 1951 roku Decyzją Ministra Poczt i Telegrafów zostało powołane do życia Technikum Telekomunikacyjne w Gdańsku, aktualnie funkcjonujące pod nazwą Technikum Łączności. Mieści się przy ulicy Podwale Staromiejskie 51/52 - część laboratoriów technikum ulokowana jest w historycznym budynku Poczty Polskiej, w miejscu obrony Pocztowców 1 września 1939 roku. Wypuściła prawie 20 tysięcy absolwentów odnoszących liczne sukcesy na rynku pracy.

Gdańska szkoła wyróżnia się na tle innych dzięki m.in. współpracy z trójmiejskimi uczelniami - Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Morskim w Gdyni, a także dzięki kontaktom z lokalnymi przedsiębiorstwami, takimi jak: Sprint, Satel, Telkom-Telmor, Slican, Simex, DGT i wiele innych.

- Wspiera nas ogromna grupa absolwentów, która ma sentyment do naszej szkoły. To dla nas bardzo ważne, bo nie rozwijalibyśmy się tak szybko i dynamicznie, nie mieliśmy dostępu do najnowszych technologii. Nasi wybitni absolwenci - wśród nich są profesorowie, doktorzy nauk technicznych i humanistycznych, inżynierowie, artyści, prezesi i właściciele firm - konsultują z nami i tworzą programy nauczania, również realizują zajęcia dydaktyczne. Dzięki nim możemy nieustannie podnosić jakoś kształcenia zawodowego - mówi dyrektor Technikum Łączności w Gdańsku, Jadwiga Piechowiak.

Absolwentami Technikum Łączności są m.in.: prof. Andrzej Czyżewski, prof. Józef Woźniak, prof. Marek Hartman, prof. Teresa Miszkin, dr Zbigniew Canowiecki i Sławomir Siezieniewski. Szkoła, którą ukończyli, zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia - od wielu lat gdańskie technikum utrzymuje się w czołówce w rankingach polskich szkół technicznych, m.in. Rankingu „Perspektyw” - ZSŁ od wielu lat zdobywa Złotą Tarczę, a za wzorową współpracę z biznesem w ostatnich latach zyskała nagrodę ministra gospodarki. Współpraca z pomorskim środowiskiem gospodarczym także została doceniona - nagrodę wręczyli Pracodawcy Pomorza. Dbanie o rozwój przedsiębiorczości młodzieżowej przyniosło ZSŁ tytuł laureata w kategorii „Lider Przedsiębiorczości Młodzieżowej” w konkursie o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy 2020”. Szkoła może pochwalić się też Pomorską Nagrodą Jakości - w 2019 roku otrzymała Złoty Laur Jakości w kategorii organizacje publiczne. Do tego dochodzi wiele innych, mniejszych nagród.


W Filharmonii Bałtyckiej odbyła się w sobotę 11 września 2021 r., uroczysta jubileuszowa gala. Zobacz zdjęcia- Nasza szkoła od początku rozwijała się dynamicznie. Siedem dekad jej istnienia to czas nieustannego rozwoju - podkreśla dyrektor. - Kierunki, w których kształcimy - technik robotyki, technik automatyki, technik informatyk, technik teleinformatyk, technik programista, technik elektronik i technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej - wymagają tego, żeby dynamicznie dostosowywać się do potrzeb rynku pracy. I to się, myślę, udaje, bo mamy obłożenie na wszystkich kierunkach, choć największym zainteresowaniem cieszy się zawód programisty. W tym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy kierunek technik robotyki, a pierwsi absolwenci na kierunku technik automatyk opuścili naszą szkołę w kwietniu, obecnie są już na rynku pracy.

Dyrektor nie ukrywa, że zapotrzebowanie na absolwentów po gdańskim Technikum Łączności jest na wspomnianym rynku pracy ogromne. Ci, którzy ukończyli szkołę przy Podwalu Staromiejskim nie tylko nie mają problemu ze znalezieniem pracy w wyuczonym zawodzie, ale są wręcz poszukiwani przez pracodawców.

- Jest wrzesień, dopiero rozpoczął się rok szkolny, a już zgłaszają się do nas firmy z pytaniami o możliwość zorganizowania spotkań z uczniami czwartych klas, podczas których mogliby im zaproponować miejsca pracy. Firmy branżowe organizują też szereg zajęć dodatkowych w naszej szkole, w których biorą udział nasi uczniowie - pracodawcy w ten sposób już pozyskują dla siebie przyszłych pracowników. Do tego dochodzą praktyki wakacyjne i staże zawodowe - cieszy się Jadwiga Piechowiak.

Z okazji 70-lecia istnienia, w sobotę, 11 września, w Filharmonii Bałtyckiej odbyła się uroczysta jubileuszowa gala, w której udział wzięła m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Podczas wydarzenia miasto Gdańsk zostało uhonorowane statuetką „Re Non Verbis”, w uznaniu za wkład wniesiony w rozwój szkoły. Program obchodów 70-lecia uzupełnił konkurs wiedzy o patronie szkoły - Obrońcach Poczty Polskiej, modlitwa ekumeniczna, ślubowanie klas pierwszych i wystawa fotografii.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze