Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Teatr Wybrzeże. Jan Klata reżyseruje “Trojanki” w Gdańsku. Premiera 8 września

W Teatrze Wybrzeże od ubiegłego tygodnia trwają próby do “Trojanek“ Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Teatr nie zdradza jeszcze żadnych szczegółów, prócz tego że premiera planowana jest na dzień 8 września, na Dużej Scenie.

Teatr Wybrzeże. Jan Klata reżyseruje “Trojanki” w Gdańsku. Premiera 8 września
A
A
data publikacji: 23 lipca 2018 r.
Zdjęcia z próby czytanej 'Trojanek' w Teatrze Wybrzeże
Zdjęcia z próby czytanej 'Trojanek' w Teatrze Wybrzeże
Bartosz Bańka

Jan Klata jest jedną z najważniejszych postaci życia teatralnego w Polsce. W latach 2013–2017 Klata był dyrektorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Pożegnał się ze Starym wystawieniem “Wesela” Wyspiańskiego, którego już sam początek jest wstrząsający - kwestię „Co tam Panie, w polityce?” kwituje histeryczny śmiech Czepca i Dziennikarza. Gdańscy widzowie mogli obejrzeć to przedstawienie w Gdańsku podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Wybrzeże Sztuki.

Dla Gdańska Klata znaczy bardzo wiele. Spektakl “H” z 2004 roku, oparty na podstawie szekspirowskiego "Hamleta", reżyser wystawił w opuszczonych pomieszczeniach stoczni gdańskiej. Jego brawurowa interpretacja była pełna intelektualnych prowokacji. Witold Mrozek na łamach portalu www.dwutygodnik.com] tak pisał o tym spektaklu: “Być może początkiem dekady polityczności [od red.: w teatrze polskim] powinien być „H.” Klaty, symboliczny spektakl w Stoczni Gdańskiej oparty na „Hamlecie” [art.: Ostatnia dekada: zaczęła się w Gdańsku].

Zdjęcia z próby czytanej 'Trojanek' w Teatrze Wybrzeże
Zdjęcia z próby czytanej 'Trojanek' w Teatrze Wybrzeże
brak autora

Jedenaście lat później, podczas 19. edycji Festiwalu Szekspirowskiego, “Król Lear" (zespół krakowskiego Starego Teatru) wyjechał z Gdańska ze statuetką Złotego Yoricka dla najlepszej polskiej inscenizacji dzieła Williama Szekspira.

Dziś Jan Klata pracuje i w polskich, i europejskich teatrach. W styczniu, w Teatrze Pod Palmovkou w Pradze, wyreżyserował komedię "Miarka za miarkę" Szekspira. Motto spektaklu brzmiało: "Kto ma władzę, nie musi mieć prawa".

“Trojanki” są ostatnią częścią trylogii tragicznej Eurypidesa poświęconej wojnie trojańskiej. Treść sztuki opisuje szczególny moment w historii - to czas po rzezi, której dokonali Ateńczycy na mieszkańcach wyspy Melos i opowieść o wojnie, w której nie ma zwycięzców.


Eurypides
TROJANKI
Reżyseria: Jan Klata
Współpraca dramaturgiczna: Olga Śmiechowicz
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Michał Nihil Kuźniak
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Asystent reżysera: Marcin Starosta

W spektaklu występują: Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Sylwia Góra-Weber, Dorota Kolak, Piotr Biedroń, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Michał Kowalski, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński oraz Małgorzata Gorol (gościnnie).

Planowana premiera: 8 września 2018 roku na Dużej Scenie.

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora