PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Teatr Miniatura. Muzyczna opowieść o Helence, której greccy bogowie opisują świat. Premiera 4 listopada
Teatr Miniatura. Muzyczna opowieść o Helence, której greccy bogowie opisują świat. Premiera 4 listopada
Najnowszy spektakl Teatru Miniatura - “Mity greckie” w reżyserii Tomasza Mana - w warstwie scenariuszowej czerpie inspiracje ze świata olimpijskich bogów. Premiera odbędzie się w niedzielę, 4 listopada o godz. 17. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat sześciu.
'Mity greckie' w Miejskim Teatrze Miniatura. Chór w kostiumach w kształcie greckich kolumn. Kto zgadnie, która to jońska, a która dorycka?
'Mity greckie' w Miejskim Teatrze Miniatura. Chór w kostiumach w kształcie greckich kolumn. Kto zgadnie, która to jońska, a która dorycka?
Mat. MTM

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Tomasz Man, który oparł historię Helenki o grecką mitologię, ale też wykorzystał typowo gdańskie elementy w opowieści. Wędrującej w poszukiwaniu ambrozji - lekarstwa dla chorej mamy - dziewczynce towarzyszy gdański Neptun, którego mała bohaterka uwalnia z fontanny.   

Po drodze na Olimp spotkają dwanaście bogiń i bogów. Poznamy ich atrybuty i charaktery, a nie jest tajemnicą, że bogowie bywają bardzo ludzcy - mają przeróżne śmiesznostki i wady. Główni bohaterowie również będą mieli okazję zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Skoro starożytnym Grekom mity tłumaczyły zawiłości świata, dlaczego nie wykorzystać tej narracji w spektaklu dla dzieci?  

- Wracamy do „Mitów greckich”, ponieważ są świetnym punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak objaśniamy sobie świat, jak budujemy historie, które stają się naszą rzeczywistością – mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miniatury. – Greccy bogowie nie są idealni, mają swoje kaprysy, słabości, są zazdrośni i mściwi, a jednocześnie fascynujący. Jak wyglądałby ich świat dziś? Po sukcesie takich wydawnictw dla dzieci i młodzieży jak cykl „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Ricka Riordana czy „Kto wypuścił bogów” Maz Evans wiemy, że ta tematyka potrafi zainteresować.

Na scenie zobaczymy lalki planszetowe, które animują aktorzy trzymając je przed sobą jak tarcze
Na scenie zobaczymy lalki planszetowe, które animują aktorzy trzymając je przed sobą jak tarcze
Mat. MTM

 

Spektakl ma formę niemalże musicalową - piosenki są bardzo ważną jego częścią. Reżyser opracowuje je wraz z trójmiejskimi muzykami: Mają Miro-Wiśniewską i Ignacym Janem Wiśniewskim. Z tym ostatnim Man współpracował już przy spektaklu „Zostań przyjacielem”, bardzo dobrze przyjętym i nadal granym na scenie Teatru Miniatura.

Za scenografię odpowiada Anetta Piekarska-Man, autorka projektów do ponad 30 spektakli w teatrach w całej Polsce.

Na scenie zobaczymy lalki planszetowe, które animują aktorzy trzymając je przed sobą. Twórców zainspirowały do tego pomysłu malowidła na greckich wazach. Greckie inspiracje zawierają ją też kostiumy Chóru - aktorzy przebrani są za kolumny. Czy są dorycką, jońską czy koryncką świadczą wykończenia czap na ich głowach.


"Mity greckie", Teatr Miniatura, al. Grunwaldzka 16, Gdańsk-Wrzeszcz. Rezerwacja biletów: 58 341 94 83, 601 628 377. Bilety 24 zł normalny, 20 zł ulgowy, 30 zł - na premierę. 

Premiera 4 listopada 2018 roku, godz. 17. Dla widzów od 6 lat.

Kolejne spektakle:

6 listopada (wtorek), godz. 10.00

7 listopada (środa), godz. 10.00

8 listopada (czwartek), godz. 10.00

9 listopada (piątek), godz. 10.00

10 lutego (sobota), godz. 12.00

Mity greckie

scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
scenografia: Anetta Piekarska-Man
muzyka: Maja Miro-Wiśniewska, Ignacy Jan Wiśniewski, Tomasz Man

obsada:

Jacek Gierczak
Wioleta Karpowicz
Marcin Marzec (gościnnie)
Aleksandra Miska (dyplom)
Wojciech Stachura
Magdalena Żulińska.


Helenka w poszukiwaniu ambrozji - lekarstwa dla mamy - wędrować będzie na Olimp. Towarzyszy jej Neptun uwolniony z gdańskiej fontanny
Helenka w poszukiwaniu ambrozji - lekarstwa dla mamy - wędrować będzie na Olimp. Towarzyszy jej Neptun uwolniony z gdańskiej fontanny
Mat. MTMO artystach:

Tomasz Man - polonista z doktoratem, reżyser i autor sztuk teatralnych i radiowych. Reżyserię ukończył w 2001 roku w Akademii Teatralnej w Warszawie. Publikował w „Teatrze”, „Dialogu” i „Notatniku Teatralnym”. Zadebiutował spektaklem „Balladyna” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Wyreżyserował ponad 50 przedstawień w polskich teatrach dramatycznych i lalkowych oraz 15 sztuk radiowych. Jest wykładowcą na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Anetta Piekarska-Man - scenografka i historyczka sztuki. Przygotowała scenografie do ponad 30 spektakli, w teatrach całej Polski

Maja Miro-Wiśniewska - flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Autorka projektów intermedialnych, sytuujących flet barokowy w różnych kontekstach współczesnych. Współzałożycielka zespołu instrumentów historycznych SILVA RERUM arte W ramach fundacji SILVA RERUM współorganizuje koncerty muzyki dawnej w Gdańsku, w tym autorski festiwal CAPPELLA ANGELICA w Bazylice Mariackiej.

Ignacy Jan Wiśniewski - pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował m.in. w Niemczech i we Francji. Współzałożyciel kwartetu jazzowego Almost Jazz Group, lider Ignacy Wiśniewski Trio i członek kwartetu Milonga Baltica, grającego tradycyjne tango argentyńskie. Autor muzyki do przedstawień m.in. Teatru Miniatura („Każdy przyniósł, co miał najlepszego” reż. Marek Brand, „Odlot. Szopka pomorska za 2014 rok” reż. Romuald Wicza-Pokojski, „Zostań przyjacielem” reż. Tomasz Man), Teatru Muzycznego („Mały Książę. Końcówka” reż. Adam Nalepa) i innych.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze