• Start
  • Wiadomości
  • “Teatr i szkoła w sieci”. Teatr Miniatura zaprasza szkoły na e-warsztaty teatralne

Teatr Miniatura organizuje e-warsztaty teatralne i zaprasza szkoły do współpracy

W nowym projekcie edukacyjnym MTM “Teatr i szkoła w sieci”, których tematyka nawiązuje do spektakli Miniatury, uczestniczyło w maju 633 uczniów z 23 klas. Prowadziła je w sieci pedagog teatru Monika Tomczyk. Warsztaty odbędą się również w czerwcu. Koszt jednego spotkania dla 30 osób wynosi 100 zł.
02.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zajęcia e-teatralne prowadzi terapeutka i reżyserka Monika Tomczyk. Dba o angażowanie wszystkich zmysłów uczniów. Uczy też przechodzenia od indywidualnego sposobu myślenia do zbiorowej kreacji
Zajęcia e-teatralne prowadzi terapeutka i reżyserka Monika Tomczyk. Dba o angażowanie wszystkich zmysłów uczniów. Uczy też przechodzenia od indywidualnego sposobu myślenia do zbiorowej kreacji
fot. MTM

 

Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online

 

Pierwsze e-warsztaty teatralne w historii Miniatury odbyły się już 30 kwietnia 2020 r. Pedagog teatru - animatorka, terapeutka i reżyserka - Monika Tomczyk poprowadziła je, na platformie Google Teams, dla V klasy ze Szkoły Podstawowej nr 80 w Gdańsku. 

Uczniowie po krótkim wprowadzeniu obejrzeli przedstawienie „Bajki robotów”, a potem razem stworzyli Alternatywny Performens z Klasą w Sieci, bawiąc się obrazem, dźwiękiem, słowem i ruchem - możliwościami, które dało im spotkanie on-line. Monika Tomczyk zadbała o to, by angażować wszystkie zmysły uczniów, a także o wychodzenie od indywidualnego sposobu myślenia do zbiorowej kreacji.

- Spotkanie jest wirtualne, lecz emocje, jakie mu towarzyszą, są jak najbardziej prawdziwe - mówi Michał Pruszak, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 80. -  Nowatorskie pomysły autorów programu, niemożliwe do zrealizowania w innych warunkach, tu przyjmują formę, w jakiej dziecięcy odbiorcy (i twórcy!) odnajdują się doskonale. Po takiej wizycie w Teatrze Miniatura zyskuje się przeświadczenie, że z każdej trudnej sytuacji można wydobyć coś niezwykłego, co pokazuje nam świat od innej, mimo wszystko radośniejszej strony.

Warsztaty w nurcie współczesnej pedagogiki teatru służą rozwijaniu autorefleksji, komunikacji, wzmacniają kompetencje twórcze i odbiorcze, a także relacje w grupie, tworząc wspólne, niepowtarzalne doświadczenia
Warsztaty w nurcie współczesnej pedagogiki teatru służą rozwijaniu autorefleksji, komunikacji, wzmacniają kompetencje twórcze i odbiorcze, a także relacje w grupie, tworząc wspólne, niepowtarzalne doświadczenia
fot. MTM

 

Roboty, wata cukrowa i muzyka Smolika. Stanisław Lem dla dzieci

 

Do końca maja w pilotażowym projekcie Miniatury udział wzięło 21 szkół z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Sopotu, Rumi i Helu. 

Projekt będzie kontynuowany w czerwcu i Teatr Miniatura zaprasza do udziały zainteresowane szkoły. 

Warsztaty w nurcie współczesnej pedagogiki teatru służą rozwijaniu autorefleksji, komunikacji, wzmacniają kompetencje twórcze i odbiorcze, a także relacje w grupie, tworząc wspólne, niepowtarzalne doświadczenia. Podczas zajęć uczniowie są zarówno odbiorcami, jak i twórcami. Spotkanie ma charakter teatralny – powstała specjalna scenografia i kostiumy, które wykorzystuje prowadząca.

Animatorka, terapeutka i reżyserka Monika Tomczyk pracuje jako pedagog teatru w Miejskim Teatrze Miniatura od marca 2020 roku. Ukończyła wydział pedagogiki specjalnej Uniwersytetu Łódzkiego, ma 16-letni staż pedagogiczny. Jako nauczyciel dyplomowany pracowała w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Klinice Zaburzeń Rozwoju Navicula, Towarzystwie Wspierania Dziecka i Rodziny Lokomotywa. Jest również absolwentką wydziału Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Teatru Alternatywnego, Letnią Szkołę Dramy z Johnem Sommersem. Jest terapeutką SI, instruktorką Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała, Eksperymentalnego Teatru Tańca (EXTATHE dr Detlefa Kapperta), Edukacji Somatycznej (The Body/Think Process BTP Alana Craiga Wilsona) oraz Tańca Terapeutycznego.

 

O małej gdańszczance w Anglii, czyli “Kasieńka” w Teatrze Miniatura

 

podsumowanie-warsztatow_3
 
fot. MTM

 

Chwyta za gardło i uczy tolerancji - spektakl "Kasieńka" w Teatrze Miniatura


Teatr Miniatura proponuje dwa typy warsztatów – do konkretnego spektaklu oraz około teatralne lub poruszające konkretny temat (do ustalenia z opiekunem klasy). 

Koszt e-warsztatów wynosi 100 z,  niezależnie od liczby uczniów w grupie, maksymalna liczba uczestników to 30 osób. Aby zarezerwować termin należy skontaktować się z Moniką Tomczyk (monika.tomczyk@teatrminiatura.pl, tel. 885 780 204), która doradzi również, jak dopasować materiał do danej grupy uczniów. Spotkanie trwa zazwyczaj ok. 2 godzin (zależy od długości spektaklu).

Propozycje tematyczne dostosowane są do grupy wiekowej:

Klasy 1–3: „Papety: z ostatniej chwili”

Klasy 2–6: „Bajki robotów” lub „Zostań przyjacielem”

Klasy 6–8: „Krzyżacy” (10+, lektura uzupełniająca w klasie 7; „Kasieńka” (11+); „Bunt” (13+).

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku