Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Te Wigilie są dla wszystkich. Nikt nie powinien być sam

Półtora tysiąca listów, upominki, smakołyki i tradycyjne polskie dania. W Trójmieście odbędą się spotkania wigilijne dla ubogich i potrzebujących. W Gdańsku świąteczny stół zostanie ustawiony w centrum miasta i w Centrum Stocznia Gdańska.

Te Wigilie są dla wszystkich. Nikt nie powinien być sam
A
A
data publikacji: 23 grudnia 2015 r.

W przygotowania Wigilii dla ubogich na Targu Węglowym w Gdańsku angażują się także harcerze.
W przygotowania Wigilii dla ubogich na Targu Węglowym w Gdańsku angażują się także harcerze.
Piotr Połoczański

 

W tym dniu nikt nie powinien być samotny, dlatego od lat w Wigilię Bożego Narodzenia organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i księża przygotowują dla samotnych i potrzebujących świąteczne spotkania. W ich trakcie wydawane są ciepłe posiłki, drobne upominki, ciastka, a najmłodsi mogą liczyć nawet na pluszaki i zabawki.

W Sopocie gdański oddział Caritasu przygotowuje opłatek razem z finałem akcji „List do bliźniego” w siedzibie przy al. Niepodległości 778. W Gdyni potrzebujący i samotni będą mogli usiąść do wspólnej wieczerzy w kościele ojców franciszkanów.

 

W Gdańsku działają Dzik i dominikanie

Nad Motławą od lat 24 grudnia odbywają się dwa spotkania charytatywne. Pierwszym zarządza gdański restaurator Piotr Dzik. Zacznie się punktualnie o godz. 12 na Targu Węglowym. Na długim stole staną wazy z barszczem, ryby i oczywiście kapusta na gorąco. Nie zabraknie również słodyczy i owoców. Poza tym goście otrzymają od sponsorów paczki z żywnością.

Dwie godziny później w Gdańsku odbędzie się druga Wigilia. Dominikanie i studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Górka, działającego przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku, zapraszają chętnych na spotkanie opłatkowe w Centrum Stocznia Gdańska, przy ul. Lisia Grobla (na tyłach przychodni). Początek zaplanowano na godz. 14. Wolontariusze przygotowali ciepłe potrawy, ciasta i słodycze. Zapakowali także 800 paczek. W każdej z nich znajdą się codzienne przybory toaletowe, ciepłe skarpety i rękawiczki. Dzieci znajdą w paczkach słodycze i drobne upominki.

Ekipa portalu gdansk.pl uczestniczyła w przygotowaniach wolontariuszy do wigilijnej wieczerzy:

 

W Sopocie listy do samotnych i opuszczonych

W kurorcie, w siedzibie oddziału gdańskiej Caritas (al. Niepodległości 778) wigilijne spotkanie rozpocznie się o godz. 9. Organizatorzy przewidują, że udział w świątecznym śniadaniu weźmie ok. 350 osób. Dyrektor Caritasu Archidiecezji Gdańskiej ksiądz Janusz Steć zapowiada, że gościom będzie towarzyszył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Dla potrzebujących nie zabraknie drobnych upominków, a w trakcie spotkania odbędzie się finał akcji „List do bliźniego”. Przez prawie dwa miesiące do gdańskiej siedziby Caritas wpływały listy do bezdomnych i samotnych. Pisały je anonimowe osoby. W treści miały znaleźć się życzenia oraz ciepłe słowo podtrzymujące adresata na duchu.

- Od listopada do naszej skrzynki trafiło 1,5 tys. listów. Nie uda nam się ich wszystkich rozdać w Sopocie - mówi dyrektor gdańskiej Caritas ks. Janusz Steć. - Planujemy przekazać pozostałe życzenia samotnym, którzy spędzają święta w gdańskim areszcie, oraz potrzebującym, którzy wezmą udział w pozostałych świątecznych spotkaniach na Pomorzu.

 

Gdyńska Wigilia u franciszkanów

Spotkanie wigilijne rozpocznie się o godz. 15 w kościele u ojców franciszkanów przy ulicy Ujejskiego 40. Dla potrzebujących przygotowano ciepłe posiłki, ciasta i inne słodycze. Organizatorzy wręczą wszystkim drobne i praktyczne upominki.

-
Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora