Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Targ Węglowy. Pierwsza choinka w mieście już jest. Sprawdź jakie atrakcje szykuje Gdańsk przed Bożym Narodzeniem

Jest wysoka na 10 metrów i rosła dotąd w jednym z ogródków w dzielnicy Strzyża. Właściciel wpadł na pomysł, że podaruje ją gdańszczanom z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W środę 30 listopada choinka stanęła na Targu Węglowym. 5 grudnia rozświetli ją ponad pięć tysięcy lampek - data nie jest przypadkowa.

Targ Węglowy. Pierwsza choinka w mieście już jest. Sprawdź jakie atrakcje szykuje Gdańsk przed Bożym Narodzeniem
A
A
data publikacji: 30 listopada 2016 r.

Na razie nagusieńka - ozdoby na Choince Młodych Gdańszczan zawisną 5 grudnia
Na razie nagusieńka - ozdoby na Choince Młodych Gdańszczan zawisną 5 grudnia
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W poniedziałek 5 grudnia gdańszczanie będą mogli bowiem powitać św. Mikołaja, który o godz. 17 tradycyjnie już przypłynie do miasta Motławą i wysiądzie na brzeg przy Krowim Moście (na wysokości ul. Ogarnej). To radosne wydarzenie rozpocznie cały ciąg gdańskich imprez związanych z Bożym Narodzeniem.

Skoro w mieście na dobre zagości św. Mikołaj, będzie można zapalić lampki na dwóch największych choinkach: tej 25-metrowej (przywiezionej z lasu na Kaszubach, która w czwartek 1 grudnia stanie na Długim Targu) i wspomnianej 10-metrowej z Targu Węglowego.

- Choinka na Targu Węglowym jest wyjątkowa, ponieważ ozdobimy ją zabawkami zrobionymi przez dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - W sumie zawiśnie na niej dwieście wykonanych przez dzieci zabawek. Dodatkowo choinkę ozdobi 170 sznurów lampek co daje w sumie 5100 światełek. Wszystkie będą dawały białe ciepłe światło. Nazywamy to drzewko “Choinką Młodych Gdańszczan”. Myślę że te wszystkie osoby, które uczestniczą w jej zdobieniu, przede wszystkim dzieci i rodzice, będą miały powody do dumy.

Iluminację zyska też siedem drzew, które rosną na Targu Węglowym w pobliżu choinki (zawiśnie na nich 320 sznurów o długości 15 m każdy - na nich ledowe światełka, mieniące się różnymi kolorami).

Uroczystość zapalenia lampek na “Choince Młodych Gdańszczan” będzie dodatkową atrakcją Jarmarku Bożonarodzeniowego, który ma trwać na Targu Węglowym od soboty 3 grudnia do piątku 23 grudnia.

Rok temu “Choinka Młodych Gdańszczan” również była prezentem dla miasta - pochodziła z Leźna, a podarowała ją mieszkająca tam strażniczka miejska, pani Agnieszka.

Montaż 10-metrowej choinki to nie taka prosta sprawa...
Montaż 10-metrowej choinki to nie taka prosta sprawa...
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Lista atrakcji przygotowanych na okres przedświąteczny w Gdańsku jest bardzo długa. O wszystkich będziemy sukcesywnie informować: