Zobacz, jak podświetlony będzie stoczniowy dźwig. Rozstrzygnięto konkurs

W piątkowe popołudnie, 11 maja, rozstrzygnięto konkurs na projekt oświetlenia jednego z charakterystycznych gdańskich dźwigów, stojącego na terenach postoczniowych - przy ul.Narzędziowców. Zwycięską koncepcję przygotowała Marta Waczyńska, która w nagrodę otrzyma 5 tys. złotych.

Zobacz, jak podświetlony będzie stoczniowy dźwig. Rozstrzygnięto konkurs
A
A
data publikacji: 12 maja 2018 r.
Taki pomysł na podświetlenie gdańskiego żurawia miała pani Marta Waczyńska
Taki pomysł na podświetlenie gdańskiego żurawia miała pani Marta Waczyńska

Pani Marta nazwała swój projekt "Światłem czasu". Duży nacisk kładzie w nim na wyeksponowanie za pomocą scenariusza oświetleniowego tzw. ducha miejsca, a więc "skłonienie do refleksji nad tożsamością, historią oraz rozwojem Młodego Miasta w Gdańsku". Subtelne podświetlenie wnętrza dźwigu ma podkreślać świadomość tożsamości miejsca i tchnąć nowego ducha na teren Młodego Miasta, z poszanowaniem istniejącej formy i zabudowy. Iluminacja będzie wyrazem "nowego bijącego serca centrum młodego miasta Gdańska, jednocześnie nawiązując ściśle do historii poprzez podkreślenie konstrukcji dźwigu".

Dźwig przy ul. Narzędziowców, a dokładniej żuraw wieżowy z obrotowym słupem, służył do przenoszenia materiałów stalowych i drewnianych. Obsługiwał składy magazynowe. Konstrukcja jest już dość sędziwa, bo powstała w 1942 r. Jego wysokość to około 19 metrów. Obecnie właścicielem dźwigu jest Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o

Zlokalizowany jest on w centrum Młodego Miasta, które zaczyna żyć, rozwija się rozrywkowo i kulturalne. Jest dobrze widoczny dla przechodniów i kierowców. W niedalekim sąsiedztwie, na terenach postoczniowych planowane jest powstanie Nowego Muzeum Sztuki jako oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku – stąd pomysł na oświetlenie właśnie tego obiektu.

Pomysłów na barwy oświetlenia jest kilka
Pomysłów na barwy oświetlenia jest kilka
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Podświetlenie zostanie wykonane za pomocą lamp punktowych, mocowanych bezpośrednio do konstrukcji dźwigu. Lampy zostaną umieszczone: w części trzonu (po cztery sztuki na siedmiu poziomach), w części ramienia (po jednej sztuce przy każdej tralce), w części szczytu (po cztery sztuki na czterech poziomach) oraz zwieńczenie (jeden reflektor). Zaproponowane umiejscowienie lamp na kilku poziomach na całej konstrukcji ma pozwolić na przeprowadzenie scenariuszy oświetleniowych o różnym natężeniu oświetlenia (np. w postaci pasów poziomych lub pionowych).

Szacowany koszt wykonania iluminacji to około 120 tys. zł brutto.

Praca Marty Waczyńskiej, podczas piątkowego posiedzenia Sądu Konkursowego, uzyskała 116 punktów. Co ważne, punktacja wszystkich ocenianych prac uwzględniała głosowanie w sondzie przeprowadzonej na portalu Trojmiasto.pl (odbyła się ona w ramach pierwszego etapu konkursu). Drugie miejsce, i 106 punktów, uzyskała praca Katarzyny Najmajer, trzecie miejsce (80 pkt.) otrzymał projekt Michała Batorskiego, a czwarte miejsce (78 pkt.) - praca Kai Pobereżny, Michała Podgórczyka oraz Grzegorza Skowrońskiego, Skylark Lighting. Natomiast Piotr Tomaszkiewicz i Anna Czarzasta złożyli rezygnację, argumentując brakiem szans na realizację przy założonym budżecie (czyli 120 tys. zł).

Konkurs na podświetlenie dźwigu stoczniowego ogłoszono w połowie marca br. Sąd konkursowy z 24 zgłoszonych koncepcji wybrał 5 prac do drugiego etapu. Następnie odbyły się spotkania z wybranymi autorami, którzy do 8 maja dostarczyli uzupełnione prace.

Dźwig przy ul. Narzędziowców, na terenie Młodego Miasta, zostanie podświetlony
Dźwig przy ul. Narzędziowców, na terenie Młodego Miasta, zostanie podświetlony
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Tereny postoczniowe z charakterystycznymi sylwetkami dźwigów to krajobraz kojarzący się z Gdańskiem. To symbol naszego miasta, nierozerwalnie związany z wolnością, historią, trudną drogą do niezależności.

- Symbolika ta jest ważna dla budowania identyfikacji społecznej i patriotycznej. Gdańsk jest identyfikowany ze stoczniami, a dźwig jest symbolem stoczni, witalności i gospodarki morskiej. Dlatego chcielibyśmy, by kolejnym tropem do zbudowania identyfikacji związanej ze 100-leciem Niepodległości Polski była specjalna iluminacja dźwigu stoczniowego - tłumaczył podczas ogłaszania tego konkursu Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.

11 maja zebrało się jury konkursowe, które wybrało zwycięską koncepcję oświetlenia gdańskiego dźwigu
11 maja zebrało się jury konkursowe, które wybrało zwycięską koncepcję oświetlenia gdańskiego dźwigu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Skład Jury ostatniego etapu konkursu na podświetlenie dźwigu:

  • Prezydenta Miasta Gdańska, Przedstawiciel Gminy Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz

  • Przedstawiciel Fundacji Gdańskiej – Paweł Buczyński

  • Przedstawiciel Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – Małgorzata Kolesińska

  • dwóch Przedstawicieli Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska: Agnieszka Owczarczak, Marek Bumblis

  • Przedstawiciel Trojmiasto.pl – Maciej Korolczuk

  • Przedstawiciel SHIPYARD CITY GDAŃSK Sp. z o.o. i Młodego Miasta – Andrzej Kwiatkowskioprac. KG (0)
www.gdansk.pl
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl