Sprawdź, jak poszło naszym. Pierwsze zawody pługów śnieżnych - międzynarodowe

W czwartek, 22 lutego, odbyły się pierwsze w Polsce zawody pługów śnieżnych. Imprezę zorganizowano w ramach XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego, który kończy się w piątek. Dwa pierwsze miejsca zdobyli reprezentanci Austrii i Niemiec. Polacy - poza pierwszą dziesiątką. Zabawa była przednia.

Sprawdź, jak poszło naszym. Pierwsze zawody pługów śnieżnych - międzynarodowe
A
A
data publikacji: 23 lutego 2018 r.

Dobry wynik - są powody do radości
Dobry wynik - są powody do radości
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

O sukcesie decydowała szybkość, sprawność i precyzja. W rywalizacji towarzyszącej Zimowemu Kongresowi Drogowemu wzięło udział ponad 20 zawodników z ośmiu krajów: Andory, Francji, Kanady, Portugalii, Węgier, Niemiec, Austrii i Polski. Wygrał Gerhard Vock z Austrii, na drugim miejscu uplasowa się Niemiec Dunker Reiner (przegrał ze zwycięzcą o 1 minutę), a na miejscu trzecim - inny reprezentant Austrii, Unger Bertram.

Polaków było w stawce trzech: Zbigniew Klóskowski, Andrzej Maliszewski oraz Zbigniew Parzyjagło. Wszyscy uplasowali się poza pierwszą dziesiątką.

Zawody odbyły się na terenie sąsiadującym ze Stadionem Energa Gdańsk. Sztukę kierowania ciężkim zimowym sprzętem do odśnieżania dróg podziwiała na żywo publicznoć dla której przygotowano specjalną widownię. Był tam też nasz fotoreporter Grzegorz Mehring - fotoreportaż zamieszczamy na końcu publikacji.


Zobacz jak wyglądał trening kierowców startujących w zawodach:


Zadaniem zawodników było jak najszybsze pokonanie blisko kilometrowej trasy, na której czekały zadania liczne zadania sprawdzające precyzję operatorów pojazdów.

Kierowcy jechali więc na czas, nie odśnieżali, jeździli przodem i tyłem między przeszkodami, wykonywali slalom między pachołkami, przesuwali przeszkody. Szczególny popis precyzji polegał na zatrzymaniu lemiesza w ściśle określonych miejscach. 

- Nie jeździłem wcześniej na automatach, ale poćwiczyłem trochę, przyzwyczaiłem się i jest dobrze. Najważniejsze to pokonać stres - zwierzył nam się po treningu Andrzej Maliszewski, kierowca na co dzień pracujący w Kościerzynie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wystartowało 20 zawodników, konkurencja więc była ostra
Wystartowało 20 zawodników, konkurencja więc była ostra
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy zorganizowano w dniach 20-23 lutego 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo. Jest to wydarzenie skierowane do delegatów, naukowców, ekspertów i wystawców z całego świata. Tematem przewodnim konferencji są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zimowego utrzymania dróg.


Czytaj też:

Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy rozpoczęty. Obrady fachowców i atrakcje dla mieszkańcówMarek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora